EVENIMENT
UPDATE FOTO-VIDEO: Accident feroviar în Turceni - Gorj. A fost anunțată o victimă încarcerată
Un accident feroviar a avut loc, marți la amiază în orașul Turceni, județul Gorj. O persoană a fost rănită.
Potrivit ISU Gorj, echipajele de pompieri din cadrul ISU GORJ au intervenit pentru gestionarea unei situații de urgenta generata de un accident feroviar , pe raza orașului Turceni.
UPDATE ora 14.25: Accident feroviar în Turceni - Gorj. Starea victimei
„În jurul orei 13:00, am fost solicitați să intervenim pentru gestionarea unei situații de urgență generată de un accident feroviar, un tractor lovit de o drezină, pe raza orașului Turceni, satul Murgești.
La fața locului s-au deplasat echipaje de pompieri din cadrul Secției de Pompieri Turceni cu o autospecială cu modul de descarcerare și o ambulanță SMURD, precum și două ambulanțe din cadrul SAJ Gorj.

Ajunse la fața locului, echipajele de intervenție au constatat că, în urma accidentului, a rezultat o victima de sex masculin în vârstă de 42 de ani.
Victima, conducătorul tractorului, era încarcerată, conștientă și cooperantă.
Pompierii au intervenit rapid pentru descarcerarea victimei, acesteia fiindu-i acordate îngrijiri medicale la fața locului, ulterior fiind transportata de către echipajul SAJ GORJ la Spitalul Orășenesc Turceni”, a precizat reprezentantul ISU Gorj.
Știrea inițială
Un tractor a fost lovit de o drezină.
Din primele informații, o persoana este încarcerată.
Victima este conștientă și cooperantă.
La fața locului s-a intervenit cu trei autospeciale pentru descarcerare, un container multirisc și o ambulanță SMURD din cadrul Secției de Pompieri Turceni și Detașamentul de Pompieri Târgu Jiu, precum și două ambulanțe SAJ Gorj.
EVENIMENT
APIA primește deconturi și documente justificative pentru plăți privind bunăstarea animalelor până în 2 februarie
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a anunțat că primește deconturi justificative, până în 2 februarie, de la beneficiarii care și-au asumat angajamente pentru Intervenția DR-06 – „Bunăstarea animalelor”.
Este vorba despre pachetul a) – Plăți în favoarea bunăstării porcinelor și pachetul b) – Plăți în favoarea bunăstării păsărilo.
Până în 2 februarie inclusiv, aceștia pot completa și depune online deconturile justificative...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
INCENDIU la Ocna Mureș. Focul a cuprins o locuință. Pompierii intervin cu două autospeciale
Un incendiu a izbucnit duminică dimineța în orașul Ocna Mureș. Din primele informații, focul a cuprins o locuință.
Potrivit ISU Alba, Secția de pompieri Aiud intervine pentru stingerea unui incendiu în localitatea Ocna Mureș, strada Memorandumului.
Din informațiile preliminare ar fi vorba despre un incendiu izbucnit la o locuință.
Pompierii intervin cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă, un echipaj de prim ajutor. Pentru stingerea incendiului intervine și SVSU...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Eparhia Greco-Catolică de Cluj-Gherla va marca încheierea Anului Național „Cardinal Iuliu Hossu” prin celebrarea unei Sfinte Liturghii Arhierești de mulțumire, vineri, 30 ianuarie 2025, de la ora 18.00, în Catedrala „Martirilor și Mărturisitorilor secolului al XX-lea” din Cluj-Napoca.
Sfânta Liturghie condusă de Preafericitul Părinte Claudiu
Sfânta Liturghie va fi celebrată de Preafericitul...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
