EVENIMENT
Accident GRAV pe DN 68A în Timiș: Impact între două microbuze. Două victime, trafic BLOCAT
Grav accident rutier produs miercuri după-amiază, pe DN 68A în județul Timiș. În coliziune au fost implicate două microbuze, dintre care unul în care se aflau opt persoane.
Potrivit ISU Timiș, accidentul a avut loc miercuri, 17 mai, ]n jurul orei 16:30, pe DN 68 A, în localitatea Coșava.
UPDATE: Cele două victime au primit ajutor medical la fața locului, apoi au refuzat transportul la spital, au transmis reprezentanții ISU Timiș.

A fost alertată Stația de Pompieri Făget și trimiși la locul intervenției 6 subofițeri cu o autospeciala de primă intervenție și comandă și o ambulanță SMURD. La fața locului intervine o ambulanță S.A.J cu medic.

În accident au fost implicate un microbuz de transport marfă, in care se afla doar conducătorul, și un microbuz de transport persoane, în care se aflau opt persoane.
În urma evenimentului au rezultat două victime (un bărbat și o femeie), conștiente și cooperante, ambele din microbuzul de transport persoane.

Acestea au primit îngrijiri medicale la locul evenimentului, apoi au refuzat transportul la spital.
Traficul este blocat.
Polițiștii efectuează cercetări pentru a stabili cu exactitate cum s-a produs accidentul.
EVENIMENT
Primăria Aiud închiriază locuri de vânzare în piața agroalimentară din municipiu. Licitație, organizată în luna februarie
Primăria municipiului Aiud organizează în data 16 februarie 2026, la ora 12:00, în Piaţa Agroalimentară Dr. Constantin Hagea din Aiud, str. Iuliu Maniu, nr. 38, licitaţie publică pentru închirierea locurilor de vânzare libere destinate producătorilor agricoli persoane fizice și locurilor de vânzare libere destinate comercianților.
Procedura de organizare şi desfăşurare a licitaţiei este prevăzută în Regulamentul de Funcţionare al Pieţei, afişat în perimetrul acesteia.
Citește mai mult pe Alba24.ro
Piaţa imobiliară începe anul 2026 cu preţuri mai mari, precum şi cu o serie de precauţii din partea cumpărătorilor, dar şi a dezvoltatorilor, cele mai accesibile apartamente noi fiind în Iaşi, iar cele mai scumpe în Cluj-Napoca, relevă o analiză de specialitate, dată publicităţii.
Creşteri cu 5% în Cluj-Napoca
Potrivit analizei realizată de Imobiliare.ro, perioada de tranzacţionare poate să crească,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Miriam Bulgaru va juca la Transylvania Open 2026, în Cluj Napoca. Sportiva din Alba Iulia a primit un wild card
Miriam Bulgaru a primit un wild card și va intra pe teren la Transylvania Open 2026. Alături de ea, wildcarduri îm competiția din Cluj Napoca, au mai primit Ana Bogdan, câștigatoarea trofeului în 2024 - Karolína Plíšková și Elena Ruxandra Bertea.
Cea de-a șasea ediție a Transylvania Open WTA 250 va avea loc în perioada 31 ianuarie – 7 februarie 2026, în BTarena din Cluj-Napoca. Meciurile se vor disputa, ca de obicei, indoor, pe două terenuri de suprafață hard. 32 de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Dosarul în cazul incendiului de la UM Cugir: cercetările continuă ”in rem”. Nicio persoană nu este achetată penal
La patru luni și jumătate de la incendiul produs la Uzina Mecanică din Cugir, cercetările penale se desfășoară în continuare ”in rem” cu privire la fapte. Nicio persoană nu este urmărită penal în acest caz.
O incendiu puternic s-a produs în noaptea de 1/2 august 2025, în jurul orei 1.00, la Uzina Mecanică din Cugir, într-o hală unde era depozitată muniție. A fost afectată o suprafață de 700 de metri pătrați.
Pompierii au intervenit cu roboți de la distanță din...
Citește mai mult pe Alba24.ro
