Connect with us

EVENIMENT

UPDATE-FOTO: Trei copii spulberați de un camion în Neamț. Un adolescent a murit și unul este în comă

Publicat

sursa foto: jurnaldeneamt.ro

Trei copii au fost accidentaţi, joi dimineaţă, de un autoturism, în localitatea Davideni din comuna Păstrăveni, potrivit informaţiilor furnizate AGERPRES de purtătorul de cuvânt al ISU Neamţ, Irina Popa.

Victimele au vârste cuprinse între 14 şi 16 ani, a mai declarat sursa citată.

UPDATE: Un adolescent de 16 ani a murit, iar altul de 15 ani este în comă, după ce un autoturism a intrat într-un grup de trei minori care mergeau pe carosabil, în localitatea Davideni, comuna Ţibucani, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Neamţ, Georgiana Moşu.

Al treilea tânăr este rănit, a mai menţionat sursa citată.

La faţa locului au intervenit două echipaje ale Serviciului Judeţean de Ambulanţă şi un echipaj SMURD, fiind preluaţi doi copii care au fost transportaţi la spital.

„A treia victimă se află la faţa locului şi se efectuează manevre de resuscitare”, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Neamţ.

Din primele cercetări a reieșit faptul că, în timp ce un bărbat de 49 de ani, din Pipirig, conducea o autoutilitară pe DJ 155 I, în localitatea Davideni, a surprins și accidentat trei minori de 15 și 16 ani, toți din Țibucani, care s-ar fi deplasat pe partea carosabilă.

 

Poliţiştii rutieri efectuează cercetări pentru a stabili cauzele şi împrejurările producerii accidentului şi au deschis dosar penal pentru vătămare corporală din culpă. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Incendiu la o colibă în satul Boz din comuna Doștat. Pompierii intervin cu o autospecială

Publicat

incendiu la o colibă în satul boz din comuna doștat.

Un incendiu a izbucnit sâmbătă seara în satul Boz, comuna Doștat. La fața locului s-au deplasat pompierii din Sebeș.

Potrivit ISU Alba, din primele date, incendiul se manifestă la o colibă.

Pompierii acționează cu o autospecială și echipaj de prim-ajutor.






Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ministrul Sănătății, avertisment pentru medici: Dacă pleacă de la stat înainte de finalul programului, vor fi CONCEDIAȚI

Publicat

alexandru rogobete ministrul sanatatii.jpg

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, lansează un avertisment dur la adresa medicilor din spitalele publice care părăsesc locul de muncă înainte de încheierea programului.

Măsura vine în contextul în care, potrivit ministrului, un număr semnificativ de cadre medicale pleacă de la stat în jurul orelor 12:00-13:00 pentru a presta servicii în sistemul privat.

Avertisment pentru medici

„Sunt hotărât să asigur oamenii că acest fenomen se va opri”, a…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Canonizarea Sfântului Dometie cel Milostiv de la Râmeț. Programul slujbelor religioase în perioada 29 iunie – 6 iulie

Publicat

canonizarea sfântului dometie cel milostiv de la râmeț. programul slujbelor

În 6 iulie 2025, în Duminica a IV-a după Rusalii, va avea loc proclamarea canonizării locale a Sfântului Cuvios Dometie cel Milostiv de la Râmeț.

În acest context, Arhiepiscopia Ortodoxă a Alba Iuliei și Mănăstirea „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” de la Râmeț organizează o serie de evenimente duhovnicești și culturale dedicate Sfântului Cuvios Dometie.

Duminică, 29 iunie 2025

  • ora 9:30 –Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie cu prilejul hramului Mănăstirii Râmeț…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

„U” Cluj începe cu o victorie cantonamentul din Austria! Urmează meciurile tari, cu cehii

Publicat

u cluj cantonament bota.jpg

Universitea Cluj a câştigat primul meci amical din cantonament, scor 2-1 împotriva echipei de ligă secundă austriacă, SKU Amstetten.

Amstetten – „U” Cluj 1-2 (1-1)

Au marcat: Hahn 6′ / Macalou 40′, Bota ’71

Echipa din prima repriză: Gertmonas – Chipciu (C), Artean, Cristea, Bârstan – Codrea, Simion, Bic – Nistor – Macalou, Thiam

Au intrat în repriza a doua: Moldovan, Ayomide, Cisse, Pop, Techereș, Bota, Fabry, Drammeh, Murgia, Trică,…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe