EVENIMENT
Accident în Chitila – Ilfov: Două fete au fost lovite de o mașină

Două fete au fost lovite de o maşină, vineri la amiază, în Chitila, pe Şoseaua Banatului.
Potrivit Biroului de presă al IPJ Ilfov, una dintre tinere este intubată şi i se acordă primul ajutor, iar cealaltă a fost transportată la spital.
UPDATE ora 17.05: Accident rutier în Chitila – Ilfov. Precizările polițiștilor
„La data de 17 martie 2023, în jurul orei 13:51, polițiștii din Chitila au fost sesizați prin apel 112, cu privire la faptul că, pe șoseaua Banatului din Chitila, un autoturism a lovit două persoane.
La fața locului polițiștii rutieri din Chitila au stabilit faptul că accidentul s-a produs pe sensul de mers București- Târgoviște, iar în urma impactului au fost rănite două tinere.
Echipajele medicale sosite la fața locului au transportat cele două victime la spital, iar conducătoarei auto i-au acordat îngrijiri medicale la fața locului.
Conducătoarea auto a fost testată cu aparatul alcooltest, rezultatul fiind negativ.
Polițiștii rutieri din Chitila au deschis un dosar penal în care efectuează cercetări, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă”, a precizat reprezentantul IPJ Ilfov.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul Alcooltest, iar rezultatul a ieşit negativ.
Poliţiştii din Chitila sunt la faţa locului şi desfăşoară activităţi specifice. Circulaţia rutieră se desfăşoară numai pe una dintre benzi, informează sursa citată. Agerpres

Secția 6 Poliție Rurală Florești a fost sesizată, vineri, despre faptul că în cursul aceleiași zi, Alexandru Span, în vârstă de 24 de ani, a plecat voluntar de la domiciliu din localitatea Florești, iar până în prezent nu s-a mai întors.
Semnalmente: înălțime 1,85 m, aproximativ 100 de kg, ochi căprui, păr brunet.
La momentul plecării acesta era îmbrăcat cu o pereche de pantaloni albaștri, adidași…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Alin Tișe și-a lansat o carte la un festival românesc din Spania. Mesajul său pentru românii din diaspora

Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, și-a lansat, vineri, o carte la un târg românesc organizat în orașul Alcala de Henares din Spania.
Tișe a fost la ”CultuRo – Festival de Carte și Arte al Românilor de Pretutindeni”, iar vineri și-a lansat primul volum, „Cezarul, Dumnezeu, Iubirea”, prezentat de directorul revistei ”Tribuna”, Mircea Arman.
Președintele CJ Cluj a făcut și o…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Oscarurile muzicii clasice vin pentru prima dată în România. Gala International Classical Music Awards 2027 la Cluj-Napoca

România intră pe harta marilor evenimente internaționale de muzică clasică. Filarmonica de Stat „Transilvania” va găzdui Gala International Classical Music Awards (ICMA), supranumite „Oscarurile muzicii clasice”, care va avea loc pe 9 aprilie 2027 la Cluj-Napoca, în noua Sală Héritage a Academiei Naționale de Muzică „Gheorghe Dima”.
Evenimentul ICMA va fi găzduit în Sala Héritage, un complex…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Petrișor Peiu (AUR): Domnule Ivan, în loc să faci pe opozantul de la masa Guvernului, suflecă-ți mânecile și apucă-te de treabă!

Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, îl acuză pe ministrul Energiei, Bogdan Ivan, că prin declarațiile sale publice a dublat prețul energiei electrice la termen pentru începutul anului 2026 și îi cere să își asume responsabilitatea guvernării, nu să joace rolul opozantului.
„Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, probabil că a dublat prețul energiei electrice la termen pentru trimestrul I al anului 2026 atunci…
Citește mai mult pe Cluj24.ro