EVENIMENT
Accident în lanț cu patru autoturisme implicate, pe o stradă din Craiova. Un tânăr a fost transportat la spital

Un accident rutier a avut loc, marți după-amiază, pe o stradă din municipiul Craiova, județul Dolj. Un tânăr de 23 de ani a fost transportat la spital după impactul dintre patru autoturisme.
Potrivit IPJ Dolj, narți după-amiază, poliţişti din cadrul Biroul Rutier Craiova au fost sesizaţi cu privire la faptul că, pe strada Doljului, din Craiova, a avut loc un accident rutier.
La faţa locului s-au deplasat poliţiştii, care, au stabilit că un autoturism condus de un tânăr de 23 de ani, din Craiova, pe strada 1 Decembrie 1918, din localitate, la intersecția cu strada Doljului, a intrat în coliziune cu un autoturism condus de o tânără de 27 de ani, din Craiova.
Din impact, primul autoturism a fost proiectat în alte 2 autoturisme care circulau pe strada respectivă.
De asemenea, autoturismul condus de tânără a fost proiectat într-un copac de pe marginea părții carosabile.
Conform sursei citate, în urma evenimentului rutier, tânărul de 23 de ani a fost transportat la spital, pentru acordarea de îngrijiri medicale, fiind conştient şi cooperant.
Conducătorii auto au fost testați cu aparatul alcooltest, rezultatul fiind negativ.
În cauză, poliţiştii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvarşirii infracţiunii de vătămare corporală din culpă iar cercetările sunt continuate pentru stabilirea împrejurărilor în care s-a produs accidentul.
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Fum insuportabil la Viile Dejului. Localnicii se plâng de un atelier ilegal de dezmembrări auto

Mai mulți locuitori din Viile Dejului reclamă că de câteva luni sunt obligați să trăiască în fum și miros insuportabil, provenit din curtea unui așa-zis atelier de dezmembrări auto. Oamenii spun că zilnic sunt incendiate resturi de cauciuc și plastic, iar sesizările făcute la instituțiile responsabile nu au dus până acum la rezolvarea problemei.
„Suntem intoxicați în propriile case”
Localnicii…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Emil Boc la Bruxelles: „Marea Neagră nu trebuie să devină un lac rusesc. Viitorul Europei depinde de viitorul Mării Negre”

Primarul Clujului, Emil Boc, a transmis un mesaj ferm în cadrul Comitetului European al Regiunilor, unde s-a discutat despre Strategia Uniunii Europene privind Marea Neagră.
El a subliniat că securitatea regiunii este esențială pentru întreaga Europă și a avertizat că Rusia nu trebuie să transforme Marea Neagră într-un „lac” al său, așa cum a fost percepută în perioada Războiului Rece.
„Marea Neagră…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
UPDATE. Coordonatorul AUR Cluj, senator Șipoș, schimbat din funcție. Monica Iagăr preia conducerea

Organizația AUR Cluj trece printr-o schimbare majoră de conducere. Senatorul Cristian Șipoș a fost înlocuit din poziția de coordonator județean, după ce, potrivit surselor interne ale partidului, nu a reușit să performeze la nivelul așteptărilor conducerii centrale.
În locul său, frâiele filialei clujene sunt preluate interimar de Monica Iagăr, fostă campioană olimpică și actuală membră activă a…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Un tânăr de 22 de ani a fost reținut de polițiști, fiind acuzat că a profitat la o petrecere din comuna Poieni de o adolescentă de 15 ani.
Potrivit anchetatorilor, la data de 29 septembrie, polițiștii au fost sesizați prin plângere penală de către un bărbat de 41 de ani, tatăl victimei, care a reclamat că fiica sa minoră, în vârstă de 15 ani, ar fi fost victima unei agresiuni sexuale.
Minora ar fi băut…
Citește mai mult pe Cluj24.ro