EVENIMENT
FOTO: Accident în lanț pe autostrada A1, în județul Timiș

Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române informează că traficul este restricționat pe a doua bandă pe Autostrada A1 pe sensul Nădlac către Deva, la kilometrul 504, în zona localității Giarmata, județul Timiș.
Trei autoturisme și un ansamblu auto au fost implicate într-un accident.

În urma impactului, o persoană a fost rănită ușor. Circulația se desfășoară dirijat pe prima bandă și pe cea de urgență.

Se estimează reluarea traficului în condiții normale în jurul orei 12.00.
Sursă foto: DRDP Timișoara
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
Cum poate deveni inteligența artificială, un pericol pentru studenți. Mulți tineri nu înțeleg cum funcționează, dar o folosesc

Cum poate deveni inteligența artificială, un pericol pentru studenți. Deși este tot mai prezentă în viața academică, mulți tineri nu înțeleg cum funcționează și care sunt limitele acestei tehnologii.
Potrivit The Conversation, cadrele universitare susțin că există patru pericole esențiale cu care se confruntă studenții în lumea actuală dominată de AI. Acestea sunt:
- încrederea oarbă în abilitățile sale
- folosirea AI pentru a evita învățarea reală
- necunoașterea…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
ANALIZĂ. Randamentul apartamentelor în Cluj-Napoca, împărțit pe cartiere. În câți ani se amortizează apartamentul tău

Achiziția unui apartament pentru închiriere este una dintre cele mai frecvente forme de investiție în Cluj-Napoca și în România. Dar cât de repede îți recuperezi banii depinde semnificativ de cartierul ales și de tipul apartamentului. În acest studiu realizat de Imoradar24, analizăm randamentul investițional al imobilelor în cele mai relevante 16 cartiere clujene, folosind date agregate din perioada 10 mai – 10 iunie, 2025.
Am calculat numărul de ani necesari pentru…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Meta atenționează utilizatorii să evite partajarea informațiilor personale sau sensibile pe aplicația sa AI. Motivul

Meta atenționează utilizatorii să „evite partajarea informațiilor personale sau sensibile” pe aplicația sa AI. Mesajul este afișat înainte ca oamenii să apese butonul de publicare.
Meta AI nu partajează în mod direct istoricul chat-urilor utilizatorilor. Însă mulți dintre aceștia au ales să își „împărtășească” interacțiunile fără să își dea seama că conversațiile lor vocale și mesajele text vor deveni vizibile pentru public, potrivit Mediafax.
Aplicația…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Doi elevi ai Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia, rezultate deosebite la „Memoria Holocaustului”

Elevii Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia au obținut rezultate deosebite la faza județeană a Concursului Național „Memoria Holocaustului”.
Concursul a urmărit promovarea memoriei victimelor Holocaustului, cunoașterea și înțelegerea de către tineri a istoriei Holocaustului, conștientizarea importanței toleranței și a respectării drepturilor fundamentale ale omului.
Dovedind cunoștințe temeinice despre acest capitol tragic al istoriei, elevul…
Citește mai mult pe Alba24.ro