EVENIMENT
UPDATE FOTO: Accident în lanț pe DN28, în județul Iași. Două persoane rănite și trei mașini implicate

Un accident rutier a avut loc miercuri după-amiaza pe DN 28, zona Miclăușeni spre Roman, în județul Iași. Două persoane au fost rănite după impactul dintre trei autoturisme.
Potrivit ISU Iași, accidentul s-a petrecut pe DN 28, în zona Miclăușeni și sunt implicate trei mașini. În urma impactului două persoane au fost rănite.
La fața locului au intervenit cu o autospecială de intervenție și stingere cu modul de descarcerare, o autospecială de descarcerare și un echipaj de prim ajutor calificat din cadrul Secției de Pompieri Târgu Frumos.
Polițiștii efectuează cercetări la fața locului.

Patru agenți de poliție din județul Brașov au fost reținuți într-un dosar de corupție. Alte trei persoane au fost reținute pentru dare de mită.
Potrivit anchetatorilor, la finalul cercetărilor au fost reținute șapte persoane. Este vorba despre un agent de poliție rutieră de la Poliția Poiana Brașov, un agent de poliție rutieră de la Poliția Râșnov și doi agenți de poliție de la SPRPCIV Brașov (examinatori/înmatriculare).
De asemenea, au fost reținute trei persoane „fără calitate specială despre care s-a stabilit că doi au dat mită pentru a obține permisul de conducere iar unul este complicele prin intermediul căruia s-a dat mită către examinatori.”
Mită la permise. Percheziții la sediile unor secții de poliție din județul Brașov
Duminică, procurorii Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Covasna, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Brașov, au făcut 20 de percheziții domiciliare în Brașov, Poiana Brașov, Râșnov, Moieciu, Dumbrăvița, Hărman și Hălchiu, toate din județul Brașov.
Dintre acestea, trei sunt la sediile unor instituții publice, respectiv la sediul SPCRPCÎV Brașov și la sediile a două structuri de poliție din cadrul IPJ Brașov.
Activitățile s-au desfășurat într-un dosar penal în care se efectuează cercetări privind „săvârșirea, de către funcționari MAI din cadrul IPJ Brașov și SPCRPCÎV Brașov, a unor infracțiuni de corupție și asimilate, favorizarea făptuitorului și instigare la conducerea unui unui vehicul fără permis de conducere”.
Mită la permise. Bani, bunuri și alte valori, pentru ca polițiștii să nu-și îndeplinească atribuţiile de serviciu ori pentru a le îndeplini necorespunzător
Lucrătorii de poliție judiciară din cadrul SJA Covasna au fost delegați să efectueze activități de urmărire penală cu privire la faptul că, în perioada septembrie 2022 – martie 2023, lucrători MAI din instituțiile anterior menționate ar fi pretins și primit, de la diverse persoane, sume de bani, bunuri și alte valori, pentru nu-și îndeplini atribuţiile de serviciu ori pentru a le îndeplini necorespunzător.
„Astfel, există date conform cărora polițiști rutieri ar fi primit, în anumite situații, diverse foloase pentru a nu aplica măsurile legale în cazul constatării unor încălcări ale regulilor de circulație pe drumurile publice.
De asemenea, unul dintre polițiști ar fi instigat un conducător auto, căruia îi reținuse permisul, la conducerea pe drumurile publice a unui autoturism, iar în altă situație, prin activitățile întreprinse, polițistul ar fi favorizat o persoană aflată într-o procedură judiciară prin îngreunarea cercetărilor.
Totodată, cercetările vizează și fapte ale unor lucrători din cadrul SPCRPCÎV care, în schimbul unor foloase, ar fi favorizat candidații la obținerea permisului de conducere ori ar fi programat, preferențial, diverse persoane fie pentru susținerea examenului, fie pentru înmatriculare sau preschimbarea permisului”, au precizat cei de la DGA.
(sursa: Mediafax)
EVENIMENT
Grav accident pe DN28 în Iași. Trei victime, dintre care două încarcerate. Intervine elicopterul SMURD.

Grav accident rutier produs, luni dimineață, pe DN 28 în județul Iași. Au fost anunțate trei victime, dintre care două încarcerate. A fost solicitat și elicoprerul SMURD.
Potrivit ISU Iași, accidentul a avut loc pe DN28, în localitatea Miclăușeni, comuna Butea.
Din primele informații, în coliziune au fost implicate un TIR și un autoturism.
Au fost anunțate trei victime conștiente dintre care două încarcerate.
La fața locului intervin pompierii militari cu o autospecială de intervenție și stingere cu modul de descarcerare, o autospecială de descarcerare, un echipaj de prim ajutor calificat din cadrul Secției de Pompieri Tg. Frumos, și două echipaje SAJ, un B si un C și elicopterul SMURD.
EVENIMENT
TIR încărcat cu deșeuri plastice, răsturnat pe șosea pe DN2 în județul Vrancea. Trafic BLOCAT

Traficul este blocat, luni dimineață, pe DN2 în județul Vrancea, din cauza unui accident rutier. Din primele informații, un TIR s-a răsturnat pe șosea.
Potrivit Centrului INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române, accidentul a avut loc pe DN 2, la kilometrul 191, localitatea Garoafa, județul Vrancea.
Din primele informații, un TIR s-a răsturnat pe suprafața carosabilă, existând scurgeri de motorină. Autovehiculul este încărcat cu deșeuri plastice,
Conducătorul auto se află în evaluare medicală la fața loculu, fiind rănit ușor.
Circulația rutieră este blocată pe ambele sensuri de mers.
Valorile de trafic sunt ridicate și se estimează reluarea normală a circulației în 60 de minute.

Luni, 27 martie 2023, încep probele scrise din cadrul simulării examenului național de Bacalaureat, a anunțat Ministerul Educației.
Luni este programată proba scrisă la Limba şi literatura română, marţi este proba obligatorie a profilului, miercuri proba la alegere a profilului şi specializării, iar joi este programată proba scrisă la Limba şi literatura maternă.
Rezultatele vor fi anunţate în 6 aprilie.
Accesul elevilor în săli este permis până la ora 8.30, iar probele încep la ora 9.00.
Timpul destinat elaborării unei lucrări scrise este de trei ore, începând din momentul în care s-a finalizat distribuirea subiectelor fiecărui elev.
Sursa: MediaFax