EVENIMENT
FOTO: Accident în Vaslui: Un autoturism cu șase persoane, dintre care trei copii, s-a răsturnat pe DE581
Poliţiştii rutier vasluieni au fost solicitaţi să intervină, sâmbătă, după ce o maşină în care se aflau trei adulţi şi trei copii, s-a răsturnat pe DE581.
Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Vaslui, autoturismul se deplasa în judeţul Iaşi, unde femeia aflată în autoturism mergea cu unul dintre copii la spital.
"IPJ Vaslui a fost sesizat, prin apel 112, despre un eveniment rutier cu un autoturism răsturnat în şanţ, produs pe DE581, la intrarea în satul Sălcioara, comuna Banca.
Citește și FOTO: Un autoturism scăpat de sub control a doborât un stâlp de curent într-o localitate din Vaslui. O victimă
Nu au fost înregistrate victime. În autoturism se aflau şoferul şi un pasager bărbat, iar pe bancheta din spate o mamă de 24 de ani, din Murgeni, cu trei copii, de de 3 ani, un an şi 6 luni şi un bebeluş de 4 luni. Mergeau pe direcţia Murgeni - Iaşi, la spital cu copilul de 1 an şi 6 luni", au precizat reprezentanţii IPJ Vaslui.
Poliţiştii continuă cercetările pentru a stabili împrejurările producerii evenimentului.
Cei șase, salvați de polițiști după apelul la 112
Incidentul a fost relatat și pe pagina de Facebook a Poliției Române. Polițiștii au fost cei care au ajuns primii la locul unde autoturismul cu cele șase persoane a ieșit de pe șosea. Din fericire, cele șase persoane nu au avut nevoie de îngrijiri medicale, fiind preluați de echipajul de poliție.
-Bună ziua! Vă rugăm să ne ajutați că am „reușit” să ieșim cu mașina de pe drum, iar acum nu mai pornește!
- Unde vă aflați?
- Suntem pe DE 581 în comuna Banca. Mergeam spre spital cu unul dintre cei trei copii din mașină!
Polițiștii din Vaslui au pornit de îndată spre locul cu pricina și i-au preluat pe doamnă și copiii acesteia la căldura echipajului de poliție.
Drumul a avut parte de mici întârzieri, dar au ajuns cu bine la familie, alături de colegii noștri.
Zăpada ne cam dă bătăi de cap, chiar dacă vizual totul se prezintă foarte frumos!
”Vă rugăm adaptați viteza la condițiile de drum, iar, dacă întâmpinați probleme, nu uitați: 112!”
EVENIMENT
Vânzarea prin licitație a Casei de Cultură din Alba Iulia, suspendată în instanță. Ce instituție vrea să cumpere clădirea
Casa de Cultură a Sindicatelor din Alba Iulia este executată silit, clădirea a fost scoasă la licitație, iar o instituție din Alba are banii bugetați pentru a participa la licitație.
Informația legată de executarea silită a Casei de Cultură din Alba Iulia și scoaterea la licitație a clădirii a fost vehniculă de mai mult timp, dar a mers ”pe sub radar”.
Însă, marți, 30 decembrie 2025, într-o ședință de Consilu Local al Municipiului Alba Iulia, vânzarea clădirii prin...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Probleme mari pe Valea Oltului din cauza ninsorii abundente și a trei camioane care blocau intervenția utilajelor
Ninsoarea puternică de marți, 30 decembrie a blocat traficul rutier pe DN 7 Valea Oltului. Mașinile au rămas blocate în trafic, o coloană foarte mare s-a format, iar utilajele nu au putut interveni pentru deszăpezire.
Situația a fost rezolvată parțial în jurul orei 18.30, iar reprezentanții DRPD au făcut o serie de precizări.
Din câte se pare problemele au apărut înainte de ora 17.00. Atunci, din cauza unui autocamion staționat pe partea carosabilă, utilajele de deszăpezire...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cine va plăti TAXA TEMU / SHEIN de la 1 ianuarie 2026. Cum se achită la stat cei 25 de lei pentru coletele care vin din afara UE
De la 1 ianuarie 2026, România va introduce o taxă fixă de 25 de lei pentru fiecare colet provenit din afara Uniunii Europene. Măsura se aplică și comenzilor făcute pe platforme extrem de populare în rândul românilor, precum Temu, Shein sau AliExpress.
Anunțul a stârnit rapid confuzie și nemulțumiri, mai ales pe rețelele sociale, unde mulți cumpărători au înțeles că vor fi nevoiți să plătească această taxă atunci când primesc coletul.
Taxa nu se plătește la ușă...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Bolojan şi premierul Olandei, în vizită la Baza Aeriană Câmpia Turzii. Tema principală: agresiunea Rusiei şi războiul
Prim-ministrul României, Ilie Bolojan, şi prim-ministrul Regatului Ţărilor de Jos, Dick Schoof, au efectuat marţi o vizită de lucru la Baza Aeriană 71 „General Emanoil Ionescu” de la Câmpia Turzii, unde s-au întâlnit cu militarii români şi olandezi dislocaţi în bază, informează Guvernul României.
Agresiunea Rusiei şi războiul din Ucraina
Vizită a oferit prilejul organizării...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
