EVENIMENT
UPDATE FOTO: Accident între un camion și o mașină, pe Centura Aradului. Un bărbat și-a pierdut viața

Un accident rutier grav a avut loc, joi la amiază pe centura Aradului. Un bărbat a decedat, după impactul dintre un camion și un autoturism.
Potrivit ISU Arad, accidentul rutier s-a produs pe centura Aradului, zona BAT.
UPDATE, ora 16.55: Accident grav pe centura Arad. Precizările polițiștilor
„Joi, 20 aprilie 2023, în circumstanțe ce urmează a fi stabilite din cercetări, pe centura N-V a Aradului a avut loc un accident mortal.
În jurul orei 14,14, un bărbat de 42 de ani, din Arad, în timp ce conducea un autoturism, la km. 549+500 m, a pătruns pe sensul opus de mers, unde a intrat în coliziune cu un autotren condus de un bărbat de 33 de ani, din județul Timiș.
În urma impactului, șoferul autoturismului a decedat.
Conducătorul autotrenului a fost testat cu aparatul alcooltest, rezultatul fiind negativ.
Polițiștii Biroului Rutier continuă cercetările pentru stabilirea cauzelor și împrejurărilor care au dus la producerea accidentului”, a precizat reprezentantul IPJ Arad.
UPDATE 3: Traficul rutier este oprit pe ambele sensuri pe centura orașului Arad.
UPDATE ora 15.00: Victima a suferit leziuni incompatibile cu viața, iar decesul a fost declarat de către medicul echipajului SMURD Terapie Intensivă Mobilă.
Pompierii arădeni au acționat și pentru asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor la locul evenimentului.
UPDATE ora 14.50: În urma accidentului a rezultat o victimă, un bărbat în vârstă de aproximativ 40 de ani, încarcerată, în stare de inconștiență.
Pompierii au acționat pentru extragerea victimei dintre fiarele contorsionate ale autoturismului, aceasta fiind preluată de către echipajul medical SMURD Terapie Intensivă Mobilă.
Știrea inițială
În eveniment au fost implicate un camion și o mașină.
Din primele date, o persoană a rămas încarcerată.
La fața locului au intervenit pompierii militari ai Detașamentului Arad cu o autospecială pentru descarcerare și un echipaj SMURD Terapie Intensivă Mobilă.
În sprijinul forțelor se deplasează și o autospecială de stingere cu apă și spumă, din cadrul Detașamentului Arad.
EVENIMENT
Programul „Euro 200” în anul 2025: elevii pot primi bani ca să-și cumpere laptopuri. Condiții, calendar înscrieri

Programul „Euro 200” continuă și în anul 2025, anunță Ministerul Educației. Elevii și studenții pot depune cereri și documente doveditoare până în 16 mai. Ajutorul financiar care se acordă pentru achiziția unui calculator reprezintă echivalentul în lei a 200 de euro.
Prin Programul „Euro 200” se urmărește stimularea achiziţionării de computere prin acordarea unor ajutoare financiare stabilite pe criterii sociale, respectiv dezvoltarea competenţelor de utilizare a…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Administrația Națională de Meteorologie a emis noi coduri de vreme rea, inclusiv la Cluj.
Până vineri, 11 aprilir, la ora 21.00, vor fi intensificări ale vântului, viscol și se va depune strat nou de zăpadă. De asemenea, vremea va fi deosebit de rece și se va depune brumă și îngheț la sol.
Iarna mai stă la Cluj. Avertizări meteo de vreme rea
Potrivit meteorologilor, în cea mai mare parte a țării vântul va avea intensificări cu viteze de 50-70 de kilometri pe…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Tânăr din Blaj, reținut de polițiști. Câți bani a furat dintr-o locuință și cum a reușit să intre

Un tânăr din Blaj a fost reținut pentru furt calificat. Acesta a intrat într-o locuință și a furat bani. Polițiștii au reușit să recupereze o parte din prejudiciu.
Potrivit IPJ Alba, marți, 8 aprilie, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Municipiului Blaj au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat de 27 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat.
Oolițiștii au fost sesizați de un bărbat de 35 de ani, din…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Firmele vor primi o subvenție lunară dacă angajează victime ale violenței domestice și traficului de persoane. Condiții

Firmele vor primi o subvenție lunară dacă angajează victime ale violenței domestice și traficului de persoane. Angajatorii care încadrează victime ale violenței domestice sau ale traficului de persoane vor primi de la stat o subvenție lunară de 2.250 lei pentru fiecare persoană angajată din aceste categorii vulnerabile. Măsura este prevăzută într-o lege publicată miercuri, 8 aprilie, în Monitorul Oficial, care aduce modificări importante sistemului de stimulare a ocupării…
Citește mai mult pe Alba24.ro