EVENIMENT
Accident MORTAL în Harghita. Un bărbat a murit, după ce s-a prăbușit cu maşina într-un pârâu
Un bărbat a murit duminică seara, după ce a căzut cu maşina într-un pârâu, în comuna Tulgheş, a informat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Harghita, Alina Ciobotariu.
Potrivit sursei citate, la faţa locului s-au deplasat două echipaje din cadrul Gărzii de intervenţie, cu o autospecială şi o ambulanţă SMURD, dar şi un echipaj de la Serviciul Judeţean de Ambulanţă, dar şoferul, aflat în stop cardiorespirator şi cu leziuni la cap, nu a mai putut fi resuscitat.
"În urma accidentului rutier a rezultat o singură victimă, şoferul autoturismului, în jur de 60 ani, aflat în stop cardiorespirator, cu leziuni la cap. Echipajul SMURD Corbu a efectuat manevre de resuscitare, fiind sprijiniţi ulterior de SAJ Borsec, însă, din nefericire, în ciuda eforturilor depuse, după 40 de minute, a fost declarat decesul", a precizat reprezentantul ISU Harghita. AGERPRES
EVENIMENT
Cod Galben de inundații în județul Cluj. Avertizare hidrologică valabilă de luni până marți noaptea. Pericol de viituri
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o atenționare Cod Galben de inundații care vizează și județul Cluj. Avertizarea intră în vigoare luni, 26 ianuarie, de la ora 10.00, și este valabilă până marți, 27 ianuarie, la ora 24.00.
Hidrologii avertizează că, în acest interval, există riscul apariției unor fenomene periculoase pe râurile mici și pe afluenți, în contextul...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
AUR solicită explicații MAE și Ambasadei Ucrainei după tratamentul umilitor aplicat deputatului Petru-Gabriel Negrea
Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) va transmite solicitări oficiale către Ministerul Afacerilor Externe al României și către Ambasada Ucrainei în România, în urma incidentului grav petrecut la frontiera româno-ucraineană, în care deputatul Petru-Gabriel Negrea a fost supus unui tratament abuziv, degradant și profund umilitor de către autoritățile ucrainene.
Deputatul AUR a fost declarat de către...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
CFR Cluj a întâlnit duminică, în deplasare, pe FCSB, în derby-ul rundei a 23-a din Superligă.
A fost un meci important pentru ambele echipe în lupta pentru accederea în play-off, câștigat de CFR Cluj cu scorul de 4 la 1.
Echipele de start:
FCSB: Târnovanu – V. Crețu, Ngezana, Duarte, Pantea – Cisotti, Alhassan – Miculescu, Olaru, M. Toma – Bîrligea
Rezerve: Udrea, Zima, Graovac, Dawa, Kiki,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Numărul pensionarilor a crescut, la finalul anului 2025. Care este pensia medie în România
Numărul pensionarilor a crescut, la finalul anului 2025. Pensia medie în România este de 2.778 de lei.
Un număr de 4.699.559 de pensionari era înregistrat în decembrie 2025 în România, cu 4.279 mai mulți comparativ cu luna precedentă, potrivit datelor centralizate de Casa Națională de Pensii Publice (CNPP), consultate de Agerpres.
Valoarea totală a drepturilor de pensie cuvenite s-a ridicat la 13,053 miliarde lei.
Din totalul pensionarilor, 534.467 aveau perioade lucrate în...
Citește mai mult pe Alba24.ro
