EVENIMENT
Accident mortal în Neamț. Căruță spulberată de un autoturism. O persoană a murit, alte patru transportate la spital
Un accident mortal s-a produs, sâmbătă la amiază, pe DJ 156 A în județul Neamț, după impactul dintre un autoturism și o căruță. În urma impactului, căruțașul a decedat și alte patru persoane au fost transportate la spital.
Potrivit ISU Neaț, accidentul a fost anunțat prin apel la 112, în jurul orei 12:55 și s-a produs pe raza comunei Girov, pe DJ 156 A.
UPDATE: Cum s-a produs accidentul:
Potrivit IPJ Neamș, din cercetările preliminare efectuate de polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției municipiului Piatra Neamț a reieșit că, în timp ce un tânăr de 22 de ani, din Ilfov, conducea un autoturism pe DJ 156 A, în localitatea Girov, ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare, moment în care ar fi pătruns pe contrasens, iar autoturismul a intrat în coliziune cu un atelaj hipo condus de un bărbat de 44 de ani, din Girov.
În urma impactului a rezultat decesul conducătorului atelajului hipo, precum și rănirea conducătorului auto și a celor cinci pasageri, cu vârste cuprinse între 12 și 36 de ani.
Patru dintre victime au fost preluate și transportate la spital, în vederea primirii de îngrijiri medicale de specialitate.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
Polițiștii continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunilor de ucidere din culpă și vătămare corporală din culpă, în vederea stabilirii, cu exactitate, a circumstanțelor în care s-a produs evenimentul rutier.

Știrea initială:
Accidentul rutier s-a produs între un autoturism și un atelaj hipo (caruță).
La locul solicitării s-au deplasat pompieri din cadrul Detașamentului Piatra Neamț cu o autospecială pentru descarcerare, o autospecială de stingere cu modul pentru descarcerare și o ambulanță SMURD TIM și două echipaje cu ambulanțe de la SAJ.
Conducătorul atelajului este în stop cardio-respirator. Acestuia i s-au aplicat manevre de resuscitare de către echipajul SMURD TIM.
Trei persoane (conducătorul autoturismului și doi pasageri) au primit îngrijiri medicale de la echipajele SAJ și au fost transportate la spital.
Medicul de pe ambulanța SMURD TIM a declarat decesul conducătorului atelajului.
EVENIMENT
VIDEO Alba Iulia își va face propriul serviciu de transport local. Pleșa: Cu banii dați STP, puteam duce toți locuitorii cu taxiul
Alba Iulia își va face propriul serviciu de transport local. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, a fost invitat recent în studioul Alba24, unde a vorbit despre situația transportului public local. Acesta a precizat că Primăria vrea să își facă propria societate de transport local, cu autobuzele și microbuzele electrice achiziționate din fonduri europene.
Potrivit primarului, contribuția fiecărui locuitor la transportul public local a fost de circa 600 de lei anul…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Culorile toamnei îmbracă Grădina Botanică „Alexandru Borza” din Cluj-Napoca. Program nou pentru vizitatori
Odată cu sosirea toamnei și scurtarea zilelor, Grădina Botanică „Alexandru Borza” din Cluj-Napoca își adaptează programul de vizitare, invitând publicul să se bucure de liniștea și farmecul acestui anotimp aparte.
Începând de vineri, 24 octombrie, grădina trece la programul de toamnă, oferind vizitatorilor o experiență plină de culoare.


„Odată cu scurtarea zilei, Grădina Botanică trece la…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Nou Centru Chirurgical Cardiovascular la Târgu Mureș. Investiție de 700 de milioane de lei, anunțată de ministrul Rogobete
Nou Centru Chirurgical Cardiovascular la Târgu Mureș. Investiție de 700 de milioane de lei, anunțată de ministrul Rogobete.
Ministerul Sănătății construiește noul Centru Chirurgical Cardiovascular al Institutului de Urgență pentru Boli Cardiovasculare și Transplant Târgu Mureș
”Un alt proiect major pentru sănătatea din România prinde contur. Lucrările avansează conform graficului de execuție, iar construcția a depășit deja jumătatea drumului către finalizare.
Cu o…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Școala Generală din Micești va fi reabilitată și extinsă. Contractul de finanțare a fost semnat. Ce prevede proiectul
Reabilitarea și extinderea Școlii Generale din Micești. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, a anunțat joi semnarea, împreună cu Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, a contractului de finanțare prin care Școala Generală Micești va fi reabilitată și extinsă grație unei finanțări nerambursabile de cca. 3,7 milioane de franci elvețieni (aprox. 20 milioane lei), în cadrul Programului de Cooperare Elvețiano – Român.
„Proiectul are un…
Citește mai mult pe Alba24.ro

