EVENIMENT
Accident pe DN 1, în județul Sibiu. Două fetițe au fost transportate la spital
Două fete, de 4 și 10 ani au fost rănite într-un accident rutier produs, miercuri seară pe DN 1, în județul Sibiu. În accident au fost implicate două autoturisme.
Potrivit IPJ Sibiu, polițiștii Serviciului Rutier Sibiu intervin la un accident produs pe DN 1, km. 299, în zona intrării în Halta Veștem.
Este vorba despre o coliziune între două autoturisme conduse spre Sibiu, posibil pe fondul neacordării de prioritate, după ce un bărbat în vârstă de 54 de ani, din județul Neamț, ar fi încercat să întoarcă autoturismul spre Vâlcea, intrând în coliziune cu alt autoturism, condus de către un cetățean străin în vârstă de 35 de ani.
Două fetițe, în vârstă de 4, respectiv 10 ani, pasagere în acest autoturism au fost transportate la spital conștiente, cu leziuni ușoare.
Cercetările continuă în vederea stabilirii tuturor circumstanțelor producerii accidentului.
Traficul se desfășoară îngreunat.
Potrivit ISU Sibiu, în urma accidentului rutier, două persoane de sex feminin, de aproximativ 4 și 10 ani au fost transportate la CPU Luther însoțite de mama, conștiente și policontuzionate.
Când începe Postul Crăciunului 2025: Credincioșii ortodocși vor începe în curând una dintre cele mai importante perioade de post din an. Postul Crăciunului 2025 începe sâmbătă, 15 noiembrie, și se încheie pe 24 decembrie, în Ajunul Nașterii Domnului. Postul durează 40 de zile și are rolul de a pregăti sufletește credincioșii pentru marele praznic al Crăciunului.
Postul Crăciunului, numit și Postul Nașterii Domnului, este perioada de pregătire spirituală de dinaintea…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Alegeri interne în AUR Alba. Deputatul Matieș are un contracandidat. Chipul lui George Simion amplasat pe fiecare scaun
Alegeri interne în interiorul AUR Alba. Vineri, 31 octombrie 2025, sala Casei de Cultură a Sindicatelor din Alba Iulia a fost îmbrăcată strident în ”hainele AUR”. Pe fiecare scaun al sălii se afla așezat chipul președintelului la nivel național, George Simion.
Mai exact pe fiecare scaun era așezată cartea lui Simion,”Planul Simion” . Este vorba despre o carte, material de campanie politică, în care Simon explica cum va reconstrui România dacă va ajunge președinte al…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Laureatul Nobel Tim Hunt, Doctor Honoris Causa UBB, vine la Cluj. Prelegere specială la conferința „Smart Diaspora 2025”
Profesorul Sir Richard Timothy Hunt, laureat al Premiului Nobel pentru Fiziologie sau Medicină (2001) și Doctor Honoris Causa al Universității Babeș-Bolyai, va fi invitatul special al conferinței „Diaspora Științifică Românească – Smart Diaspora 2025”, organizată la Cluj-Napoca între 4 și 7 noiembrie.
Evenimentul central al vizitei va avea loc miercuri, 5 noiembrie, de la ora 09:00, în Aula Victor Jinga a…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Aproape 4000 de misiuni ale jandarmilor din Alba, în primele 9 luni ale anului. Numărul infracțiunilor a crescut
Jandarmii din Alba au participat la aproape 4000 de misiuni pe linie de ordine și siguranță publică, în primele 9 luni ale anului. Numărul infracțiunilor constatate a crescut comparativ cu anul trecut.
Datele au fost prezentate vineri de reprezentanții Inspectoratului de Jandarmi Județean Alba – prim adjunct, colonel Ovidiu Cosmin Jurcoveț și locotenent-colonel Vasile Horea Corpade, șef Serviciu Ordine și Siguranță Publică.


