EVENIMENT
Accident pe DN66 în Hunedoara: O persoană rănită după ce o mașină a ajuns în afara șoselei, lovită de alt autoturism

Un bărbat a fost rănit în accident rutier petrecut duminică, 1 septembrie, la ora 11.51, pe DN66, în afara localității Ohaba de Sub Piatră, județul Hunedoara. Un șofer intenționa să vireze pe o stradă lăturalnică, iar mașina sa a fost lovită puternic din spate de alt autoturism și apoi proiectată în afara șoselei.
Potrivit IPJ Hunedoara, un bărbat în vârstă de 52 de ani, din municipiul Hunedoara, în timp ce conducea autoturismul personal pe DN66, la km 170 + 750 m, din direcția Petroșani – Hațeg, a virat la stânga pe o stradă lăturalnică a sensului său de mers, moment în care a fost lovit din spate și proiectat în afara părții carosabile de un alt autoturism, condus de un şofer în vârstă de 48 ani, din orașul Aninoasa, judeţul Hunedoara.
A fost rănit șoferul de 52 ani, care a fost transportat la spital pentru investigații medicale.
EVENIMENT
Reorganizare în învățământul din Cluj. LISTA celor 12 licee, școli, grădinițe și creșe care se desființează

Inspectoratul Școlar Județean Cluj a făcut, miercuri, publice informațiile referitoare la restructurarea rețelei școlare, începând cu anul școlar 2025-2026, conform solicitării Ministerului Educației. Această reorganizare vizează unitățile de învățământ preuniversitar care nu mai îndeplinesc condițiile pentru a funcționa cu personalitate juridică începând cu 1 septembrie 2025.
La nivelul municipiului…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
„Hipoxie într-o pastilă”: un mediu cu un conținut redus de oxigen ar putea fi cheia în tratarea bolii Parkinson. Studiu

O nouă cercetare de la Harvard Medical School aduce o perspectivă complet neașteptată asupra tratamentului bolii Parkinson, sugerând că reducerea aportului de oxigen ar putea fi cheia pentru combaterea acestei afecțiuni neurodegenerative. Cercetarea, publicată în revista Nature Neuroscience, arată că procesele celulare defectuoase din creier provoacă o acumulare excesivă de molecule de oxigen, ceea ce duce la apariția simptomelor Parkinson.
Excesul de oxigen pare să determine…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Se schimbă criteriile pentru încadrarea în grad de handicap: Ministrul Muncii anunță modificări majore

Se schimbă criteriile pentru încadrarea în grad de handicap. Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului şi Solidarităţii Sociale va pune în transparenţă publică noile criterii privind încadrarea în grad de handicap şi o metodologie care va limita abuzurile.
Anunțul a fost făcut marţi de ministrul Muncii, Petre Florin Manole.
„Această reformă va fi doar despre cei care trăiesc zi de zi cu o dizabilitate şi care au nevoie de sprijin real şi corect din partea statului.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Sindicatele din învățământ anunță proteste în august și septembrie. Miting și marș în prima zi de școală

Trei federații reprezentative din învățământ au anunțat calendarul protestelor care se vor desfășura la finalul lunii august și începutul lunii septembrie. Acțiunile vor culmina cu un miting și un marș de amploare chiar în prima zi de școală.
Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, Federația Sindicatelor din Educație „SPIRU HARET” și Federația Națională Sindicală „ALMA MATER” au…
Citește mai mult pe Cluj24.ro