EVENIMENT
Accident pe o stradă din Arad: Trei persoane au fost transportate la spital

Un bărbat a fost rănit, luni la amiază după ce a fost lovit de un motociclu, pe o stradă din Arad. La spital au ajuns și conducătoarea motociclului și un pasager.
Potrivit IPJ Arad, luni, în ziua de 5 iunie 2023, în jurul orei 13,30, un bărbat de 55 de ani, din Fântânele, angajat în traversarea Bd. Revoluției, în dreptul imobilului cu nr 64, a fost acroșat de un motociclu condus de o tânără de 17 ani, din Arad.
În urma impactului, au fost răniți ușor, la prima vedere, pietonul, conducătoarea motociclului și pasagerul de pe motociclu.
Aceștia au fost transportați la spital, pentru evaluarea stării și acordarea de îngrijiri medicale.
Testarea cu aparatul alcooltest a indicat valoarea 0 pentru pieton și tânără.
Politiștii continuă cercetările pentru stabilirea cauzelor și împrejurărilor care au dus la producerea accidentului rutier, într-un dosar penal întocmit pentru vătămare corporală din culpă.

În ultima vreme, am fost intens preocupat să pun pe picioare o afacere de succes, sigură, în care să nu trebuiască să știu să emit o factură sau să citesc și să înțeleg un buget. În care nici nu trebuie să am măcar un angajat. Așa cum fac acum majoritatea “valorilor” care conduc țara.
M-am gândit că așa se poate salva economic țara noastră! Ca urmare, am decis să îmi deschid o fabrică: fabrica de râme!
Într-o țară unde găina încă mai fuge cu…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Remus Lăpușan, deputat PSD de Cluj: Românii trebuie protejați de scumpirile la energie. Ce spune despre Hidroelectrica

În contextul tensiunilor persistente de pe piața energetică și al efectelor resimțite tot mai acut de populație, deputatul PSD de Cluj, Remus Lăpușan, a susținut miercuri, în Parlament, o declarație politică prin care atrage atenția asupra necesității unor măsuri ferme pentru protejarea consumatorilor și pentru garantarea securității energetice a României.
„Într-o perioadă în care inflația și instabilitatea regională afectează direct traiul românilor,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Jandarmii clujeni au eliberat o căprioară ținută în captivitate. Cum au descopetit animalul

În timpul executării unui mandat de aducere, în localitatea Bărăi, din județul Cluj, jandarmii au făcut o descoperire neașteptată.
Într-o anexă a unei locuințe, au găsit un pui de căprioară ținut ilegal în captivitate.
Clujean cercetat pentru braconaj
Potrivit reprezentanților Jandarmeriei Române, animalul a fost eliberat imediat, iar jandarmii au solicitat prezența gestionarului fondului de vânătoare din zonă, care a preluat căprioara în siguranță.

Reprezentanții Casei Naționale de Pensii dezmint informațiile apărute în spațiul public potrivit cărora „sistemul public de pensii ar putea intra în colaps” și că „mica recalculare” ar fi fost suspendată.
Reprezentanții instituției precizează că procesul de recalculare a pensiilor pe baza adeverințelor privind veniturile brute și sporurile cu caracter nepermanent continuă, iar plata pensiilor se face fără sincope, conform calendarului stabilit.
Mica…
Citește mai mult pe Cluj24.ro