EVENIMENT
Accident rutier cu trei persoane rănite pe DN1, în zona Odăile. Traficul este dirijat
Trei autoturisme au fost implicate, marţi, într-un accident pe DN1, în afara localităţii Puchenii Mari, la intersecţia cu Odăile, trei persoane fiind rănite, iar traficul este dirijat, informează IPJ Prahova.
Accidentul s-a produs pe DN1, la km 47+100, în afara localităţii Puchenii Mari, la intersecţia cu Odăile. Trei persoane sunt asistate la faţa locului. Din primele date, se pare că un auto care se deplasa dinspre Odăile a pătruns pe DN1, cu intenţia de a efectua manevra de viraj stânga către Ploieşti, momentul în care a intrat în coliziune cu un autoturism care circula regulamentar. În urma impactului, autoturismul din urmă a fost proiectat pe celălalt sens de mers, unde a intrat în coliziune cu o autoutilitară”, anunţă IPJ Prahova.
La faţa locului au ajuns o autospecială de stingere cu apă şi spumă, o autospeciala de transport personal şi victime multiple şi un echipaj de prim-ajutor. AGERPRES
EVENIMENT
29 noiembrie: Prima ediție a Campionatului de handbal „Florin Fleșeriu” la Sebeș, în preambulul Zilei Naționale a României
Primăria Municipiului Sebeș și Liceul cu Program Sportiv „Florin Fleșeriu” Sebeș organizează în data de 29 noiembrie 2025, la Sala de sport „Florin Fleșeriu” din Sebeș, prima ediție a Campionatului de handbal „Florin Fleșeriu”, o competiție dedicată viitoarelor generații de sportive și dezvoltării handbalului juvenil românesc.
Programul competiției se desfășoară în intervalul orar 09:00 – 18:00, urmând ca festivitatea oficială de premiere să înceapă la ora…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
APIA finalizează plățile în avans pentru Campania 2025. Peste 957 milioane de euro ajung în conturile fermierilor
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) anunță finalizarea procesului de autorizare la plată pentru plățile în avans aferente Campaniei 2025, care se desfășoară anual în perioada 16 octombrie – 30 noiembrie.
Potrivit reprezentanților APIA, suma totală autorizată la plată este de 957,455 milioane euro (4,863 miliarde lei) pentru un număr de 652.505 fermieri.
Totodată, APIA informează că toți beneficiarii vor fi plătiți cu sumele autorizate ca plată…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Start-Up Nation: Termenul de înscriere pentru firme a fost prelungit. Decizia vine după întârzieri la cursuri de antreprenoriat
Ministerul Economiei a anunțat prelungirea perioadei de înscriere în programul Start-Up Nation pentru persoanele juridice.
Măsura a fost luată deoarece mulți participanți la cursurile de antreprenoriat, derulate prin Programul Educație și Ocupare 2021–2027, nu ar fi reușit să finalizeze pregătirea la timp pentru a-și înființa firmele.
Perioadă extinsă pentru înscrieri
Potrivit instituției, platforma…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Festival de România 2025: PROGRAMUL zilei de vineri, 28 noiembrie. Expoziții, vernisaje, teatru pentru copii și concerte
Municipiul Alba Iulia se pregătește să marcheze 1 Decembrie 2025 – Ziua Națională a României printr-un program cultural bogat, care se întinde pe mai multe zile.
Printre evenimentele ce vor avea loc în municipiu vineri, 28 noiembrie, se numără vernisajul proiectului PRINCE – proiect de reconstituire a veșmintelor princiare (Mihai Viteazul, Isabella Jagiello, Gabriel Bethlen și Ecaterina de Brandenburg), Gala Bibliotecii, „Credință și Unire” – concertul Corului de copii…
Citește mai mult pe Alba24.ro



