EVENIMENT
Accident rutier pe DN7 Sibiu. Nouă persoane dintr-un microbuz transportate la spital
Nouă persoane dintr-un microbuz au fost transportate, marţi, la Spitalul Clinic Judeţean din Sibiu, în urma unui accident rutier care a avut loc în cursul nopţii, pe DN 7, zona Lazaret, a anunţat Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ).
„Şoferul unui microbuz transport persoane condus spre Vâlcea pierde controlul direcţiei de deplasare şi intră în coliziune cu un cap de pod. Şoferul, 46 de ani, sibian, şi cei 8 pasageri, adulţi, transportaţi la spital conştienţi. Se fac cercetări pentru stabilirea cauzei producerii accidentului”, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu, Luciana Lazăr.
Un bărbat a fost transportat la spital inconştient, iar alte opt persoane, conştiente, cu diverse traumatisme.
„Au fost implicate nouă persoane adulte, opt bărbaţi şi o femeie, cu vârstele cuprinse între 25 şi 60 de ani, cărora li s-au acordat îngrijiri medicale. Echipajele SMURD şi autospeciala de transport victime multiple au transportat la UPU Sibiu şapte persoane, şase bărbaţi şi o femeie, dintre care şase conştiente, cu diverse traumatisme, şi un bărbat inconştient. Celelalte două persoane implicate au fost transportate la UPU Sibiu de către SAJ”, a precizat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (IDU) Sibiu, Alina Voina.
Cei de la Ambulanţa din Sibiu au preluat de la locul accidentului doi bărbaţi, unul cu traumatism membrul inferior, posibil fractură, iar celălalt cu traumatism de membru inferior şi fractură de piramidă nazală. AGERPRES
EVENIMENT
Cărți de la Biblioteca Județeană Alba vor fi disponibile la Vințu de Jos. Raftul bibliotecii, deschis din 8 decembrie
În luna decembrie, Raftul Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba va ajunge la Vințu de Jos. Vor fi disponibile cărți din fondul bibliotecii, la Școala Gimnazială „Iuliu Maniu” din localitate.
Luni, 8 decembrie 2025, va fi inaugurat raftul Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba. Activitatea va începe la ora 12.00, la Școala Gimnazială „Iuliu Maniu” din Vințu de Jos.
Vor susține discursuri Simona Cazan, primarul comunei Vințu de Jos, Alina Ioana Crișan,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Temele pentru acasă ale elevilor, limitate prin Ordin al ministrului Educației. Cât timp pot lucra zilnic
Ministrul Educației a semnat Ordinul care limitează durata temelor pentru acasă. Ce reguli se aplică în școli. Ministrul Educației, Daniel David, a semnat vineri Ordinul care stabilește, pentru prima dată, limite clare privind timpul pe care elevii îl pot aloca temelor pentru acasă. Documentul introduce reguli uniforme în învățământul preuniversitar și urmează să fie publicat în Monitorul Oficial.
Potrivit Ordinului, la învățământul primar temele obligatorii nu pot…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Celebrul designer Ferrari i-a fermecat pe studenţii şi profesioniştii clujeni. Peste 300 de participanţi
Flavio Manzoni, Chief Design Officer Ferrari și una dintre personalitățile marcante ale designului contemporan, a fost prezent la Cluj-Napoca în cadrul evenimentului „DesignVision”, unde a susținut o conferință în fața a peste 300 de studenți, profesori și profesioniști ai domeniului.
Peste 300 de participanţi
„Prezența sa, în contextul primei sale vizite în România, a reprezentat un…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Bătaie între doi elevi de liceu, în autogara din Sebeș. Un șofer a intervenit în timp ce colegii lor râdeau și faceau glume
Într-un video postat pe Facebook, de un bărbat din Sebeș, apar o serie de imagini greu de privit: Doi elevi de liceu își împart pumni, în autogara din oraș.
Mai mult de atât, unul dintre ei folosește un pumnal tip box (o armă albă de tipul rozetă) pe care o pune pe mână pentru a-și lovi adversarul.
Este vorba despre doi minori, unul de 15 ani, iar altul de 17 ani. Cel în vârstă de 15 ani este din Doștat, iar cel care are 17 ani din Gârbova. Altercația a avut loc în…
Citește mai mult pe Alba24.ro





