EVENIMENT
Acțiune a polițiștilor rutieri din Gorj: Peste 1.100 de amenzi și 120 de permise, reținute într-o săptămână

Peste 120 de permise de conducere au fost reţinute şi aproximativ 70 de certificate de înmatriculare retrase în cadrul unei acţiuni a poliţiştilor rutieri care a avut loc săptămâna trecută, a informat, marţi, Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Gorj.
Potrivit sursei citate, în perioada 16-22 mai, poliţiştii cu atribuţii pe linie de poliţie rutieră au acţionat pe raza judeţului pentru creşterea gradului de disciplină rutieră şi depistarea conducătorilor auto care încalcă normele privind legislaţia în vigoare.
„În cadrul activităţilor au fost aplicate 1.134 de sancţiuni contravenţionale, dintre care 259 pentru abateri săvârşite de biciclişti şi 60 pentru abateri săvârşite de pietoni. De asemenea, în urma abaterilor constatate au fost reţinute 121 de permise de conducere, dintre care 52 pentru depăşirea vitezei legale cu peste 50 km/h, 20 pentru conducerea sub influenţa alcoolului şi 49 pentru alte abateri. Totodată, au fost retrase 69 de certificate de înmatriculare pentru conducerea unor autovehicule având defecţiuni tehnice sau neîndeplinirea unor obligaţii legale”, au precizat reprezentanţii IPJ Gorj.
Totodată, în aceeaşi perioadă, poliţiştii au constatat 9 infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice.
„Principala cauză generatoare de accidente rutiere grave este viteza neadaptată la condiţiile de drum, indisciplina pietonilor şi a bicicliştilor, precum şi consumul de alcool. Creşterea siguranţei rutiere reprezintă o prioritate pentru poliţiştii gorjeni, motiv pentru care aceste acţiuni vor continua şi în perioada următoare”, au mai transmis reprezentanţii IPJ Gorj. Agerpres
EVENIMENT
FOTO. Ministrul belgian al apărării, Theo Franken, a vizitat Baza 71 Aeriană „General Emanoil Ionescu” din Câmpia Turzii

Ministrul Apărării Naționale, Angel Tîlvăr, l-a primit pe omologul său belgian, Theo Franken, la Baza 71 Aeriană „General Emanoil Ionescu”. Întâlnirea a reprezentat un nou pas în consolidarea cooperării bilaterale româno-belgiene în domeniul apărării.
Ministrul apărării naționale, Angel Tîlvăr, a primit vineri, 23 mai, în Baza 71 Aeriană „General Emanoil Ionescu” din Câmpia Turzii, vizita omologului său din Regatul Belgiei, Theo…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Sărbătoarea Narciselor de la Negrileasa: 50 de polițiști vor fi prezenți la datorie în acest weekend la Bucium

Sărbătoarea Narciselor de la Negrileasa: Polițiștii din Alba sunt prezenți la Bucium pentru a se asigura că traficul rutier se desfășoară în condiții normale.
Potrivit reprezentanților IPJ Alba, în perioada 24 – 25 mai 2025, 50 de polițiști vor asigura fluidizarea traficului rutier și vor acționa pentru a proteja participanții la traficul rutier.
Recomandăm tuturor conducătorilor auto să respecte regulile de circulație și indicațiile polițiștilor rutieri și să nu…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Sâmbătă, 24 mai 2025, a avut loc deschiderea oficială a Napoca Dog Show, ajuns la cea de-a V-a ediție. Evenimentul are loc în acest weekend, la Jucu Arena, și reunește sute de câini din rase diverse, însoțiți de stăpânii lor dedicați și pasionați.
Pe parcursul a două zile, vizitatorii sunt invitați să admire eleganța, dresajul și frumusețea celor mai buni prieteni ai omului, alături de cei care îi antrenează și îi îngrijesc cu devotament. Programul…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO ȘTIREA TA: Bărbat din Alba Iulia, surprins de o cameră video în timp ce fura embleme de pe mașini. S-a ales cu dosar penal

Un bărbat în vârstă de 37 de ani din Alba Iulia s-a ales cu un dosar penal pentru furt calificat, după ce a sustras de pe mai multe autoturisme parcate emblemele auto.
Faptele s-au petrecut în noaptea de vineri 23 mai, iar un moment din activitatea bărbatului a fost surprins de o cameră video montată în zonă. Pe materialul video se poate observa că momentul se petrece în jurul orei 3.00 noaptea.


În video se poate…
Citește mai mult pe Alba24.ro