EVENIMENT
Acțiune rutieră pe drumurile din Vâlcea: Zeci de amenzi, certificate de înmatriculare și permise reținute de polițiști, în doar trei ore

Zeci de amenzi în valoare de peste 7.000 de lei, certificate de înmatriculare și permise reținute de polițiștii din Vâlcea, în urma unor controale pe drumurile din județ.
Potrivit IPJ Vâlcea, joi, 25 noiembrie, în intervalul orar 13:00-16:00, polițiștii cu atribuții pe linie rutieră din cadrul IPJ Vâlcea, împreună cu polițiști de ordine pulbică, efective din cadrul IJJ Vâlcea, R.A.R Vâlcea, ISCTR și Biroul Vamal au organizat și desfășurat o acțiune cu efective mărite în județul Vâlcea, pentru creșterea gradului de siguranță rutieră și pentru prevenirea cauzelor generatoare de accidente.
În cadrul acțiunii au fost controlate 238 de auto și au fost legitimate 255 de persoane.
Pentru neregulile constatate au fost aplicate 41 de sancțiuni contravenționale în valoare de 7.250 de lei. Polițiștii au retras 9 certificate de înmatriculare și un permis de conducere.
De asemenea, a fost constatată și o infracțiune privind contrafacerea unor produse conform Legii nr.84/1998.
”Se va acționa în continuare pe majoritatea arterelor de circulația din întreg județul”, au mai precizat reprezentanții IPJ Vâlcea.
EVENIMENT
Nicolae Stanciu a debutat cu un gol superb, la Genoa. Publicație italiană: A fost cel mai bun om al partidei

Nicolae Stanciu și-a făcut debutul oficial la Genoa, cu un gol superb, înscris de la 14 metri. Titularizat în primul meci oficial al sezonului, cu Vicenza, echipă de Serie C, în Cupa Italiei, fotbalistul originar din Alba a reușit să marcheze în minutul 55, când Genoa avea 2-0.
Execuția sa a fost perfectă, chiar sub bară. Golul lui Nicolae Stanciu a stabilit scorul final, Genoa – Vicenza 3-0.
Genoa a dominat partida, dar golul a venit târziu, în minutul 40, de la Carboni. Chiar…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Fitch a menținut ratingul României, dar avertizează asupra deficitului foarte ridicat. Ce s-ar fi întâmplat dacă ajungea în ”junk”

Agenția internațională de evaluare financiară Fitch a reconfirmat, vineri noaptea, ratingul suveran al României la nivelul BBB-/F3 pentru datoria pe termen lung și scurt în valută, menținând însă perspectiva negativă.
Decizia reconfirmării ratingului suveran este susținută, în opinia agenției, de statutul de membru al Uniunii Europene și de intrările de capital de la Uniunea Europeana care susțin convergența reală a veniturilor și finanțarea externă, precum și de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO Luptătorul de MMA, Ion Surdu, starul Exatlon și campionul Oktogon, la Alba Iulia: A îmbrăcat arumura unui legionar roman

Ion Surdu, luptător de MMA, campion al celui mai mare circuit din Europa, Oktogon, dar și câștigătorul Exatlon 2019, a fost prezent vineri 15 august 2025 la Alba Iulia.
Surdu s-a născut în Basarabia, dar la 16 ani a ajuns în Cluj. A tras tare, pentru a ajunge unde este, iar asta a rezumat-o într-o singură frază: ”Eu sunt un copil mic, dintr-un sat micuț cu 2000 de locuitori, care pot sa zic la momentul de față că sunt cel mai bun în Europa”.
Este campionul diviziei…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Donald Trump, după întâlnirea cu Vladimir Putin în Alaska: „Avem șanse mari să ajungem la un acord”

Președintele SUA, Donald Trump, și omologul său rus, Vladimir Putin, au avut o întrevedere „extrem de productivă” în Alaska, în cadrul căreia au discutat despre războiul din Ucraina și perspectivele unui acord de pace.
Donald Trump a declarat, la finalul întâlnirii, că discuțiile au fost „extrem de productive” și că s-au făcut „progrese semnificative”, însă nu s-a ajuns încă la un acord…
Citește mai mult pe Cluj24.ro