Connect with us

EVENIMENT

Acțiunea RAILPOL: Peste 300 de amenzi în valoare de peste 45.000 lei, aplicate în urma controalelor în trenuri şi staţii de cale ferată

Publicat

Poliţiştii de la transporturi au aplicat, în ultimele două zile, 309 sancţiuni contravenţionale în valoare totală de 45.425 de lei şi au constatat patru infracţiuni, în cadrul acţiunii "Rail Action Day - Active Shield", organizată la nivel european, sub egida RAILPOL, prin care au urmărit siguranţa călătoriilor cu trenul şi a transporturilor feroviare.

Poliţiştii au efectuat verificări în 333 de staţii de cale ferată şi 465 de trenuri de călători. De asemenea, au legitimat 1.428 de persoane şi au controlat 89 de bagaje, informează un comunicat al Inspectoratului General al Poliţiei Române (IGPR) transmis miercuri AGERPRES.

Pe parcursul activităţilor, au fost aplicate 309 sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 45.425 de lei, fiind constatate şi patru infracţiuni: două de furt, însuşirea unui bun găsit şi deţinere de substanţe interzise. O persoană a fost reţinută.

Poliţia Română, prin Direcţia de Poliţie Transporturi, a fost afiliată, în anul 2007, la organizaţia profesională RAILPOL. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO. 200 de kilograme de petarde și artificii ilegale, găsite în Apahida și Cojocna. Captură de 10.000 de lei

Publicat

captura ecran 489.jpg






Polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase Cluj au pus în executare, vineri, 19 decembrie, două mandate de percheziție domiciliară în localitățile Apahida și Cojocna, într-un dosar penal ce vizează operațiuni ilegale cu articole pirotehnice. Doi bărbați de 52 și 55 de ani, bănuiți că țineau și foloseau petarde și artificii fără autorizație.

Potrivit IPJ Cluj, cei doi...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Duminică, 21 decembrie: Activități organizate cu ocazia Zilei Victoriei Revoluției Române și a Libertății, la Alba Iulia. PROGRAM

Publicat

duminică, 21 decembrie: activități organizate cu ocazia zilei victoriei revoluției

Activități dedicate Zilei Victimelor Comunismului în Romania și Zilei Victoriei Revoluției Române și a Libertății vor avea loc duminică, 21 decembrie, de la ora 11:00, în locații relevante pentru momentul revoluției din 1989. 

Astfel, locațiile sunt:

  • Troița din Piața I.I.C. Brătianu Alba Iulia - ora 12:00
  • Monumentul Eroilor Revoluției (Bd. Transilvaniei, Alba Iulia) - ora 12:45
  • Sala Unirii Alba Iulia - ora 13:20

VEZI ȘI DOCUMENTAR Alba24: Revoluția din 1989, la Alba. 23...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Carburanții se scumpesc din nou, din 2026. Cât vor plăti în plus șoferii la fiecare plin de benzină și motorină

Publicat

carburanții se scumpesc din nou, din 2026. cât vor plăti

Șoferii din România vor resimți noi scumpiri la pompă, începând cu 1 ianuarie 2026, ca urmare a creșterii accizelor și a majorării TVA la carburanți, susține expertul în energie Dumitru Chisăliță, președintele Asociației Energie Inteligentă.

Acesta spune că, deși modificările fiscale par moderate pe hârtie, efectul cumulat se traduce prin zeci de lei în plus la fiecare plin și câteva sute de lei pe an pentru fiecare șofer. 

Creșterea treptată a taxelor pentru...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Andreea Chiș, fost judecător CSM, la Cluj: Dacă nu ai curaj, nu ai ce căuta în magistratură. Curajul, în fișa postului

Publicat

andrea chis cinema arta.jpeg






Investigația „Justiție capturată”, un documentar Recorder care a reușit să scoată oameni în stradă, a fost proiectat joi seara, la Cinema ARTA din Cluj-Napoca.

Documentarul realizat de jurnaliștii Recorder Andreea Pocotilă și Mihai Voinea, a fost urmat de o discuție de aproape două ore cu lect. univ. dr. Andrea Chiș, fostă judecătoare din Cluj și fost membru al Consiliului Superior al Magistraturii...
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe