Connect with us

ACTUALITATE

Activitatea Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Botoşani îngreunată de numărul de amenzi aplicate celor care nu au completat PLF

Publicat

formular plf 1000x600.jpg

Activitatea curentă a inspectorilor Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Botoşani este afectată de volumul foarte mare de procese-verbale de contravenţie pe care aceştia trebuie să le întocmească persoanelor care s-au întors din străinătate şi nu au completat formularul de localizare a pasagerilor (PLF).

Directorul DSP, Monica Adăscăliţei, a declarat, pentru AGERPRES, că toţi cei opt angajaţi de la Inspecţia de Stat scriu fără întrerupere, în timpul orelor de serviciu, amenzile pentru nerespectarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului privind implementarea formularului digital de intrare în România pentru pasageri.

De la începutul perioadei de aplicare a actului normativ, 25 decembrie 2021, şi până pe 15 ianuarie, DSP a identificat peste 4.300 de persoane care aveau obligaţia de a completa formularul de localizare a pasagerilor, fără însă a face acest lucru.

“Activitatea este sufocată pentru că este făcută de opt inspectori care au şi alte activităţi pe care trebuie să le facă Inspecţia de Stat. Mai mult decât atât, acum folosim şi cei trei inspectori de pe partea medicală, care au primit dispoziţii să lucreze şi la aceste procese verbale. E normal să apară disfuncţionalităţi în activitate, pentru că suferă celelalte activităţi tematice pe care le avem de făcut”, a afirmat Adăscăliţei.

Formularul de localizare a pasagerilor poate fi accesat de pe platforma plf.gov.ro. Documentul poate fi completat cu 24 de ore înainte de intrarea în ţară, dar nu mai târziu de 24 de ore după sosirea în România.

Sursa: AGERPRES

Urmăriți știrile Botosani24.ro și pe Google News

Vezi mai mult pe Botosani24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

VIDEO: Hramul Sfântului Cuvios Antonie cel Mare, prilej de rugăciune și bucurie pentru credincioșii din Botoșani

Publicat

video: hramul sfântului cuvios antonie cel mare, prilej de rugăciune

Publicitate

Zeci de credincioși au umplut, vineri seară, până la refuz, bisericuța din cartierul Rotunda, adunați în duh de rugăciune și evlavie pentru a-l cinsti pe Sfântul Cuvios Antonie cel Mare, ocrotitorul spiritual al parohiei. Atmosfera de sărbătoare a marcat începutul hramului unuia dintre cei mai mari asceți ai creștinătății.

Slujba Vecerniei cu Litie a fost oficiată de un sobor impresionant de preoți din municipiul Botoșani, în frunte cu...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO&VIDEO: Copiii din clasele primare au celebrat Ziua Culturii Naționale la Biblioteca Județeană „Mihai Eminescu” Botoșani

Publicat

foto&video: copiii din clasele primare au celebrat ziua culturii naționale

Publicitate

Ziua Culturii Naționale a fost marcată la Botoșani printr-o amplă suită de manifestări culturale desfășurate în perioada 12–16 ianuarie 2026, la toate secțiile și filialele Bibliotecii Județene „Mihai Eminescu”. Programul a reunit expoziții de carte, lucrări plastice, exponate documentare, dar și momente artistice emoționante, susținute de elevi din mai multe instituții de învățământ din municipiu și din județ.

Un punct de atracție...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Autostrăzile Iași-Ungheni și Suceava-Siret trebuie să fie finalizate până în 2030, a dat asigurări premierul Ilie Bolojan

Publicat

câţi km de autostradă şi drum expres vom avea în

Publicitate

Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri, la Iași, că finanțarea pentru cele două capete de autostradă din Moldova – Iași-Ungheni și Suceava-Siret, a fost aprobată de Comisia Europeană, proiectele fiind considerate esențiale pentru conectivitatea regiunii și pentru componenta de apărare.

‘În primul rând, vom discuta despre cum punem în practică cel mai important proiect de conectivitate în Moldova, cele două capete de autostradă înspre...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Primarul Botoșaniului ia în calcul acordarea de sprijin financiar persoanelor cu handicap, pentru a putea plăti impozitele

Publicat

primarul botoșaniului ia în calcul acordarea de sprijin financiar persoanelor

Publicitate

Primarul municipiului Botoșani, Cosmin Andrei (PSD), ia în calcul acordarea unor ajutoare financiare pentru persoanele cu handicap, astfel încât acestea să își poată achita taxele și impozitele locale pentru anul în curs.

El a declarat, pentru AGERPRES, că măsura ar putea fi adoptată după aprobarea bugetului local, ca urmare a faptului că, începând din acest an, persoanele cu dizabilități nu mai sunt scutite de la plata impozitului pe clădiri,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe