EVENIMENT
Adolescent reţinut de poliţişti, în Constanţa. Este acuzat că a violat o fetiţă de 6 ani
Un adolescent de 17 ani a fost reţinut de poliţişti, la Constanţa, în vederea obţinerii unei sentinţe de arest preventiv, fiind acuzat că ar fi violat o fetiţă de şase ani, în locuinţa acesteia, presupusul agresor fiind rudă cu victima, a informat Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Constanţa.
Potrivit sursei citate, poliţiştii au fost sesizaţi miercuri seară de către o femeie, în vârstă de 39 de ani, din municipiul Constanţa, cu privire la faptul că în cursul zilei, în timp ce se afla la domiciliu, fiica sa în vârstă de şase ani ar fi fost violată de către un tânăr, de 17 ani, rudă cu ea.
"Poliţiştii Biroului de Investigaţii Criminale din cadrul Poliţiei municipiului Constanţa au început cercetările în această cauză şi în cursul aceleiaşi zile l-au reţinut pentru 24 de ore, pe bază de ordonanţă, pe tânărul suspectat, urmând să fie prezentat instanţei de judecată cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile", se arată într-un comunicat al IPJ.
AGERPRES
EVENIMENT
Nicușor Dan anunță că referendumul în Justiție se va face cu protecția identității magistrațior: Am început demersul
Referendumul în Justiție, promis de președintele Nicușor Dan, va fi organizat în curând, cu măsuri speciale pentru protejarea identității magistraților care vor dori să participe.
Decizia vine pe fondul tensiunilor generate de recentele dezvăluiri privind problemele din sistemul judiciar, care au stârnit proteste și în Cluj.
Referendum cu protecția identității magistraților
Președintele Nicușor Dan a...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Nicușor Dan, mesaj către protestatarii de la Iași: „Și eu am huiduit politicieni, dar vă rog să nu mai huiduiți imnul”
Președintele României, Nicușor Dan, a transmis un apel la respect, dialog și unitate națională în timpul manifestărilor dedicate Unirii Principatelor Române, organizate la Iași.
Într-un discurs marcat de tensiunile din mulțime, șeful statului a recunoscut dreptul la protest, dar a cerut oprirea huiduirii imnului și a momentelor de comemorare.
„Aveți respectul meu, dar trebuie să ne gândim ce punem...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Pictura ”Turnul Studentului”, realizată în 1974, exponatul lunii ianuarie la Muzeul ”Ioan Raica” din Sebeș
Muzeul Municipal „Ioan Raica” Sebeș prezintă pictura Turnul Studentului, realizată de artistul plastic Iosif Vasile Gaidoș, ca exponatul lunii ianuarie 2026.
Executată în tehnica uleiului pe carton, cu dimensiunile de 49 × 70 cm, lucrarea, semnată și datată în stânga jos „I. V. Gaidoș, 1974”, a fost donată muzeului sebeșean chiar în anul realizării sale.
În prim-planul lucrării este redat un fragment de curtină din piatră, care traversează orizontal întreaga...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Spectacol de tradiții și obiceiuri din Țara Secașelor: Datină străbună pe Secașe, în 1 februarie, la Câlnic. Program
La Câlnic este prezentat în 1 februarie, spectacolul de tradiții și obiceiuri ” Datină străbună pe Secașe”, ajuns la ediția 32.
Evenimentul va fi de la ora 14.00, la Căminul cultural din Câlnic.
Participă ansambluri folclorice locale, alături de Ansamblul Folcloric al Județului Alba.
Festivalul include prelegerea ”Din 1972 până azi: povestea unei datini vii”, susținută de prof. Ioan Popa, inițiatorul evenimentului.

La festival vor fi participa reprezentanți ai...
Citește mai mult pe Alba24.ro
