Connect with us

EVENIMENT

Adolescent român condamnat în Italia la 10 ani de închisoare. A omorât în bătaie un cerșetor, pentru 25 de euro

Publicat

Un adolescent român de 17 ani a fost condamnat în Italia la 10 ani de închisoare pentru crimă. Tânărul a omorât în bătaie un bărbat fără adăpost și i-a furat banii.

Crima s-a petrecut în luna decembrie a anului trecut, iar tânărul infractor și-a recunoscut fapta, însă și-a motivat gestul prin faptul că doar a vrut să-i fure victimei banii, deși acesta avea asupra lui doar 25 de euro. Doar că tâlhăria s-a transformat în crimă. Băiatul și-a lovit victima cu un baston, provocându-i răni incompatibile cu viața, apoi i-a furat puţinii bani pe care îi avea, 25 de euro, şi telefonul mobil.

Poliţiştii au declanşat ancheta pentru prinderea criminalului, pe care l-au idetnficat rapid cu ajutorul camerelor de supraveghere din zonă.

Pus în fața probelor, tânărul de 17 ani a și-a recunoscut faptele, însă a spus că nu a vrut să-l omoare, ci doar să-i fure banii.

Acum, tânărul își va petrece următorii 10 ani în spatele gratiilor.

sursa: gazetaromaneasca.com

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Investițiile finanțate de Ministerul Dezvoltării vor fi prioritizate în 2026. Care sunt criteriile

Publicat

investițiile finanțate de ministerul dezvoltării vor fi prioritizate în 2026.

Investițiile finanțate de Ministerul Dezvoltării vor fi prioritizate în 2026. Ordonanța de urgență în acest sens a fost aprobată de Guvern.

Potrivit actului normativ, pentru obiectivele finanțate prin Programul ”Anghel Saligny”, se vor stabili criterii de prioritizare. Acestea vor lua în calcul categoriile de investiții și gradul de decontare a lucrărilor.

Criteriile vor fi aprobate prin Hotărâre de Guvern, în termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a acestei...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Revelion 2026 la Cluj-Napoca. De la party-uri tematice și pentru toate buzunarele, la nopți exclusiviste

Publicat

revelion 7.jpg






Cluj-Napoca intră în noul an cu zeci de opțiuni pentru toate gusturile și bugetele. De la petrecerea organizată în centrul orașului de Primărie, până la revelioane de lux în hoteluri de cinci stele sau party-uri tematice în cluburi, clujenii au încă de unde alege pentru noaptea dintre ani, dacă nu s-au hotărât deja, la fel și turiștii.

Ca în fiecare an, Primăria Cluj-Napoca, pregătește, de asemenea, o...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ordonanța ”trenuleț” 2026: Lista măsurilor adoptate de Guvern. Ce impozite scad. DOCUMENT

Publicat

ordonanța ”trenuleț” 2026: lista măsurilor adoptate de guvern. ce impozite

”Ordonanța trenuleț”, adoptată de Guvern marți seara, prevede reduceri de cheltuieli bugetare, stimulente pentru mediul de afaceri, sprijin pentru persoanele vulnerabile și autoritățile locale, dar și măsuri de combatere a evaziunii fiscale.

Ordonanța de urgență urmărește relansarea economică prin decizii precum reducerea subvențiilor pentru partide, reducerea impozitelor pe cifra de afaceri, protejarea persoanelor vulnerabile și combaterea evaziunii fiscale.

Pentru...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Primăria Alba Iulia vrea să extindă rețeaua de canalizare pe o stradă din Micești. Cât va costa lucrarea

Publicat

primăria alba iulia vrea să extindă rețeaua de canalizare pe

Primăria Alba Iulia vrea să extindă rețeaua de canalizare pe o stradă din Micești. Pentru realizarea lucrărilor, a fost demarată procedura de achiziție.

Este vizată strada Padiș din Micești. Rețeaua de canalizare va fi extinsă din strada Apuseni.

Valoarea lucrărilor este estimată la suma de 78.285 lei fără TVA.

Situația actuală și lucrări

Pe strada Padiș nu este rețea de canalizare menajera, iar proprietarii deversează apa uzată în fose septice.

Sunt prevăzute...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe