EVENIMENT
Adolescenta din Borșa pentru care s-a emis alerta de răpire, găsită nevătămată într-un sat din județul Arad
Polițiștii au revocat, duminică după-amiază, urmărirea minorei Adam Corina Andreea, din Borșa, pentru care s-a emis o alertă națională după ce tatăl său a anunțat că ar fi fost răpită de un tânăr.
Potrivit IPJ Maramureș, adolescenta a fost găsită de polițiști, nevătămată, în localitatea Șiria din județul Arad.
CITEȘTE ȘI ALERTĂ: Adolescentă de 17 ani, răpită din oraşul Borşa. Un tânăr a urcat-o cu forța într-o mașină
”Polițiștii continuă cercetările pentru stabilirea cu exactitate a împrejurărilor în care aceasta a dispărut și clarificarea stării de fapt, urmând a fi dispuse măsuri legale în funcție de cele constatate”, au precizat reprezentanții IPJ Maramureș.
Potrivit informațiilor inițiale, adolescenta ar fi fost răpită, sâmbătă seara, din apropierea unei benzinării din oraș.
Răpirea s-ar fi produs la ora 18.45, moment în care Adam Corina Andreea, în vârstă de 17 ani din oraşul Borşa, judeţul Maramureş, ar fi fost urcată cu forţa de către un tânăr, într-un autoturism de culoare neagră, pe strada Dragoş Vodă în zona Peco din oraşul Borşa, care şi-a continuat deplasarea într-o direcţie necunoscută.
În momentul presupusei răpiri, adolescenta era însoţită de fratele ei în vârstă de 12 ani.
Dispariţia fetei a fost reclamată poliţiei sâmbătă seara.
EVENIMENT
Concerte de sărbători la Târgul de Crăciun din Alba Iulia, pe Latura de Vest a Cetății. PROGRAM până în 22 decembrie
La Târgul de Crăciun din Alba Iulia, pe Latura de vest a Cetății Alba Carolina, sunteți invitați să intrați în atmosfera sărbătorilor de iarnă. În perioada 19-22 decembrie sunt organizate concerte de colinde.
Vă invităm cu drag să vă bucurați de seri pline de lumină, colinde și emoție, alături de artiști minunați care aduc spiritul Crăciunului mai aproape de inimile noastre. Colindăm împreună”, este mesajul organizatorilor.
Târgul de Crăciun Alba Iulia 2025 –…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Mâncarea perfectă în caz de război sau criză majoră: Ce preparat poate fi consumat timp de zile sau săptămâni la rând
Mâncarea perfectă în caz de război sau criză majoră: Ce preparat ar alege un specialist în nutriție dacă ar fi nevoit să mănânce un singur lucru timp de zile, săptămâni sau chiar în situații extreme, precum un război ori un scenariu de criză majoră?
Dacă o persoană ar fi nevoită să mănânce un singur aliment sau foarte puține alimente pe termen mai lung (zile, săptămâni sau în situații extreme precum război, foamete, criză majoră), criteriile esențiale…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Creșa „Martinel” și Grădinița „Poienița” modernizate complet pentru 200 de copii. Emil Boc: Educația e pe primul loc
O nouă investiție majoră în educație a fost finalizată luni la Cluj-Napoca. Creșa „Martinel” și Grădinița „Poienița” din cartierul Gheorgheni au fost modernizate integral printr-un proiect finanțat din fonduri europene, oferind condiții moderne, sigure și eficiente energetic pentru aproximativ 200 de copii.
Primăria Cluj-Napoca a finalizat lucrările de renovare energetică ale unității…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Taxa pe mașini de lux 2025. Cine datorează impozitul special, cum se calculează și cum se declară la Fisc
Taxa pe mașini de lux 2025: Persoanele sau firmele care dețin mașini de lux au obligația de a depune o declarație la Fisc și de a plăti impozit special pe aceste bunuri. Termenul limită este 31 decembrie 2025.
Obligația fiscală este pentru persoanele fizice și persoanelor juridice care au în proprietate autoturisme înmatriculate sau înregistrate în România, a căror valoare de achiziţie individuală depăşeşte 375.000 lei (circa 75.000 de euro).
Acest impozit se declară…
Citește mai mult pe Alba24.ro




