Connect with us

EVENIMENT

Aeronave româneşti şi bombardiere strategice americane de tip B-52, la exerciţiul Allied Sky 2020

Publicat

Şase aeronave ale Forţelor Aeriene Române, alături de avioane din ţări aliate şi de bombardiere strategice americane de tip B-52 Stratofortress, au participat vineri la exerciţiul aerian multinaţional Allied Sky 2020.

Potrivit unei postări de pe pagina de Facebook a Forţelor Aeriene Române, exerciţiul a avut drept scop întărirea măsurilor de reasigurare ale Alianţei Nord-Atlantice în zona de Sud-Est a Europei, contribuind, de asemenea, la sporirea încrederii României privind implicarea Statelor Unite ale Americii în asigurarea securităţii regionale.

În spaţiul aerian românesc, exerciţiul a fost coordonat de Componenta Operaţională Aeriană din Statul Major al Forţelor Aeriene şi de Forţele Aeriene Americane dislocate în Europa (USAFE) şi a inclus misiuni de interceptare şi escortă executate cu aeronave de tip MiG-21 LanceR şi F-16 Fighting Falcon din dotarea Bazei 71 Aeriană de la Câmpia Turzii şi Bazei 86 Aeriană de la Borcea, alături de o aeronavă americană B-52 Stratofortress.

Participarea aeronavelor româneşti la acest tip de activităţi permite antrenarea personalului în executarea unor astfel de misiuni şi contribuie la dezvoltarea cooperării multinaţionale în domeniul aerian prin aplicarea unor proceduri comune, precizează sursa citată. AGERPRES

Sursa foto: Forţele Aeriene Române / Facebook

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

CCR a amânat pentru a cincea oară decizia pe legea pensiilor speciale ale magistraților

Publicat

judecătorii ccr care absentează ar putea fi sancționați. proiect pentru

CCR a amânat pentru a cincea oară decizia pe legea pensiilor speciale ale magistraților. Următorul termen va fi 18 februarie, potrivit anunțului făcut de Biroul de presă al CCR.

Judecătorul Gheorghe Stan (numit de PSD) a intrat în concediu paternal de 10 zile, deși G4Media scrie că acesta s-a dus la ședință.

În ședința în care Curtea dă o decizie, este obligatoriu, conform legii, să fie prezenți toți judecătorii care au participat la dezbaterile pe respectiva speță.

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Datele personale nu mai sunt doar „bifă” pe formular. UBB arată ce îi face pe turiști să aibă încredere în hoteluri și agenții

Publicat

vacanta mare.jpg






Industria turismului trăiește din experiențe personalizate, iar acestea se bazează tot mai mult pe date. De la informații de contact și preferințe de călătorie, până la detalii sensibile legate de deplasări, companiile din turism gestionează un volum uriaș de date personale.

Însă, într-un context în care preocupările privind protecția datelor sunt în creștere, simpla existență a unor politici de...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Două focare de pestă porcină declarate la Petrești, după descoperirea unor cadavre de porci, abandonate. Precizări DSVSA

Publicat

video: două focare de pestă porcină declarate la petrești, după

Două focare de pestă porcină au fost declarate la Petrești, după descoperirea unor cadavre de porci, într-o zonă a localității. DSVSA a instituit acolo zonă de bio-securitate și supraveghere. 

Porcii nu aveau elemente de identificare și nu se știe, momentan, cine a fost proprietarul lor. DSVSA a anunțat poliția, care a deschis o anchetă.

YouTube videoYouTube video

Pe lângă zona respectivă, alte 13 cazuri noi au fost înregistrate în...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Mica recalculare a pensiilor în județul Alba. Câte cereri sunt nerezolvate și care este prioritatea zero a Casei de Pensii

Publicat

pensii 2025 2026: ce se întâmplă cu veniturile pensionarilor din românia.

Mica recalculare a pensiilor în județul Alba: Directorul Casei Județene de Pensii, Cornelia Miclea, a declarat că 1.500 de cereri de recalculare, din cele 8.835 de cereri înregistrate de instituție la data de 31 august 2024, nu au fost soluționate. 

Ea apreciază totuși că acesta este ”un progres semnificativ”. Asta în contextul în care, la început, aplicațiile informatice nu au funcționat, iar asta a determinat acumularea unui număr mare de cereri nerezolvate.

Cornelia...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe