Connect with us

ACTUALITATE

Afacerile din comerţul cu autovehicule şi motociclete au scăzut cu 14,2%, în primele şapte luni

Publicat

Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu autovehicule şi motociclete a scăzut, în intervalul 1 ianuarie - 31 iulie 2020, faţă de perioada similară din 2019, atât ca serie brută, cu 14,2%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, cu 13,6%, conform datelor publicate marţi de Institutul Naţional de Statistică (INS).

Astfel, în perioada de referinţă, comparativ cu primele şapte luni din 2019, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie brută, a înregistrat o cifră de afaceri în scădere cu 14,2%, ca urmare a scăderilor înregistrate la comerţul cu autovehicule (-20,6%), comerţul cu piese şi accesorii pentru autovehicule (-10,8%) şi la activităţile de întreţinere şi reparare a autovehiculelor (-1,3%). Comerţul cu motociclete, piese şi accesorii aferente; întreţinerea şi repararea motocicletelor a crescut cu 75,1%.

În perioada menţionată, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, a coborât cu 13,6%.

Activitatea de servicii de piaţă prestate populaţiei, serie brută, în perioada 1 ianuarie - 31 iulie 2020, a înregistrat o cifră de afaceri cu 36,0% mai mică faţă de intervalul similar din 2019, influenţată de reducerea cifrei de afaceri la: activităţile agenţiilor turistice şi tur-operatorilor (-49,0%), activităţile de jocuri de noroc şi alte activităţi recreative (-39,3%), activităţile hotelurilor şi restaurantelor (-33,7%), activităţile de spălare şi curăţare (uscată) a articolelor textile şi a produselor din blană (-23,2%) şi serviciile de coafură şi alte activităţi de înfrumuseţare (-18,3%).

Activitatea de servicii de piaţă prestate populaţiei, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în perioada 1 ianuarie - 31 iulie 2020, a înregistrat o cifră de afaceri cu 35,6% mai mică faţă de intervalul similar din 2019.

Conform INS, volumul total al cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie brută, în iulie 2020, comparativ cu luna precedentă, a înregistrat o creştere cu 9,7%, datorită creşterilor înregistrate la comerţul cu piese şi accesorii pentru autovehicule (+14,3%), activităţile de întreţinere şi reparare a autovehiculelor (+9,1%), comerţul cu autovehicule (+8,1%) şi la comerţul cu motociclete, piese şi accesorii aferente; întreţinerea şi repararea motocicletelor (+0,5%).

Volumul total al cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna iulie 2020, comparativ cu luna precedentă, a înregistrat o creştere cu 6,6%.

În ceea ce priveşte serviciile de piaţă prestate populaţiei, serie brută, în luna iulie 2020, faţă de luna precedentă, volumul cifrei de afaceri a înregistrat o creştere cu 47,5%, datorită creşterilor înregistrate la activităţile de jocuri de noroc şi alte activităţi recreative (+89,8%), activităţile agenţiilor turistice şi tur-operatorilor (+44,5%), activităţile hotelurilor şi restaurantelor (+41,7%), serviciile de coafură şi alte activităţi de înfrumuseţare (+19,0%) şi la activităţile de spălare şi curăţare (uscată) a articolelor textile şi a produselor din blană (+6,7%).

Volumul cifrei de afaceri din serviciile de piaţă prestate populaţiei, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în iulie 2020, faţă de luna precedentă, a înregistrat o creştere cu 29,4%.

Volumul total al cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie brută, în luna iulie 2020, comparativ cu luna iulie 2019, a înregistrat o creştere cu 0,4% datorită creşterilor înregistrate la comerţul cu motociclete, piese şi accesorii aferente; întreţinerea şi repararea motocicletelor (+90,3%), comerţul cu piese şi accesorii pentru autovehicule (+2,0%) şi la activităţile de întreţinere şi reparare a autovehiculelor (+1,8%). Comerţul cu autovehicule a scăzut cu 2,8%.

Datele INS arată că volumul total al cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna iulie 2020, a înregistrat o scădere cu 0,1% faţă de luna iulie 2019.

Activitatea de servicii de piaţă prestate populaţiei, serie brută, în luna iulie 2020, a înregistrat o cifră de afaceri cu 24,6% mai mică comparativ cu luna iulie 2019, ca urmare a scăderilor înregistrate la activităţile agenţiilor turistice şi tur-operatorilor (-57,4%), activităţile de spălare şi curăţare (uscată) a articolelor textile şi a produselor din blană (-26,9%), activităţile de jocuri de noroc şi alte activităţi recreative (-23,7%) şi la activităţile hotelurilor şi restaurantelor (-19,5%). Serviciile de coafură şi alte activităţi de înfrumuseţare au crescut cu 5,7%.

Activitatea de servicii de piaţă prestate populaţiei, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna iulie 2020 a scăzut cu 30,8%, comparativ cu luna iulie 2019. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Viteza, rovinieta și documentele auto, verificate de 400 de radare inteligente pe drumurile din România din 2026

Publicat

viteza, rovinieta și documentele auto, verificate de 400 de radare

Publicitate

România va avea, începând cu anii 2026–2027, un sistem extins de supraveghere rutieră bazat pe tehnologie inteligentă. Nu mai puțin de 400 de radare moderne vor fi amplasate pe drumurile naționale și pe autostrăzi, în cadrul unui proiect derulat de Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, relatează alba24.ro.

Anunțul a fost făcut de directorul general al CNAIR, Cristian Pistol, care a precizat că procedurile pentru instalarea...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Legea pensiilor magistraților, în fața CCR: Verdictul asupra legii pensiilor speciale ale magistraților va fi anunțat astăzi

Publicat

legea pensiilor magistraților, în fața ccr: verdictul asupra legii pensiilor

Publicitate

Curtea Constituțională este așteptată să se pronunțe duminică, 28 decembrie, asupra sesizării formulate de Înalta Curte de Casație și Justiție privind al doilea proiect de lege referitor la reforma pensiilor magistraților.

Actul normativ prevede creșterea treptată, pe parcursul următorilor 15 ani, a vârstei de pensionare a judecătorilor și procurorilor până la pragul standard de 65 de ani. Totodată, legea stabilește că pensia nu poate...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2025: Sfinții douăzeci de mii de mucenici din Nicomidia

Publicat

calendar ortodox 2025: sfinții douăzeci de mii de mucenici din

Publicitate

Pe când se afla în cetatea Nicomidiei, spun istoricii, împăratul păgân Maximian a aflat despre mulţimea creştinilor şi a pus la cale uciderea lor, în preajma sărbătorii Naşterii Domnului Iisus Hristos. Ştiind că toţi creştinii se vor aduna în marea biserică a Nicomidiei, împăratul a poruncit ca aceasta să fie înconjurată din timp cu lemne uscate, cărora mai apoi soldaţii să le dea foc.

La acea vreme, Sfântul Antim, episcopul Nicomidiei,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Accident cu patru victime la ieșirea din municipiul Botoșani spre Suceava

Publicat

foto: accident cu patru victime la ieșirea din municipiul botoșani

Publicitate

Patru persoane au ajuns la spital în urma unui accident rutier care s-a produs, în urmă cu puțin timp, la ieșirea din municipiul Botoșani spre Suceava. În eveniment au fost implicate două autoturisme.

 

La fața locului s-au deplasat pompierii din cadrul Detașamentului Botoșani, cu o autospecială de stingere și modul de descarcerare și o ambulanță SMURD, precum și trei echipaje aparținând Serviciului Județean de Ambulanță...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe