EVENIMENT
AGLOMERAȚIE în punctele de trecere a frontierei dintre Austria și Ungaria. Timp de așteptare de două ore

Timpul de așteptare este de aproximativ două ore, la punctele de trecere a frontierei dintre Austria și Ungaria, sâmbătă, din cauza procedurilor de verificare făcute la intrarea și ieșirea de pe teritoriul Republicii Austria, informează MAE, care urmărește situația, prin intermediul Ambasadelor.
Ministerul Afacerilor Externe, prin intermediul Ambasadei României la Viena și al Ambasadei României la Budapesta, urmărește situația generată de creșterea timpilor de așteptare în punctele de trecere a frontierei dintre Republica Austria și Ungaria.
Timp de așteptare de două ore, din cauza procedurile de verificare
„Reprezentanții Ambasadei României la Viena au efectuat demersuri pe lângă autoritățile Poliției de frontieră austriece pentru a obține informații suplimentare cu privire la situația de la punctele de trecere a frontierei. Potrivit datelor comunicate de autoritățile austriece, timpul de așteptare este de aproximativ 2 ore, fiind generat de procedurile de verificare efectuate la intrarea/ieșirea de pe teritoriul Republicii Austria”, informează MAE, sâmbătă.
MAE precizează că cele două misiuni diplomatice sunt pregătite să asigure asistență consulară cetățenilor români care vor solicita sprijin, inclusiv prin furnizarea de informații cu privire la situația din punctele de trecere a frontierei dintre cele două state.
Ministerul Afacerilor Externe reamintește că cetățenii români afectați pot solicita asistență consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României la Viena: 0043-1-503.24.65, 0043-1-505.23.81, 0043-1-230.95.10 și 0043-1-505.16.27 (tarif local Austria) sau la numerele de telefon ale Ambasadei României la Budapesta: 0036-1-384 76 89, apelurile fiind redirecționate către Centrul de Contact și Suport al Cetățenilor Români din Străinătate (CCSCRS) și preluate de către operatorii Call Center, în regim de permanență. De asemenea, cetățenii români care se confruntă cu o situație dificilă, specială, cu un caracter de urgență, au la dispoziție și telefonul de urgență ale misiunilor diplomatice: 0043-699.117.26027, respectiv 0036 30 535 69 12.
(sursa: Mediafax)
EVENIMENT
Avertizări de inundații pe râuri din Alba și din alte județe până sâmbătă noaptea. Zonele vizate

Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis avertizări de inundații pe râuri din Alba și din alte județe, valabile până sâmbătă noaptea.
Sunt așteptate ”scurgeri importante pe versanţi, torenţi şi pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundaţii locale şi creşteri de debite şi niveluri pe unele râuri, cu posibile depăşiri ale cotelor de apărare”, potrivit INHGA.
Vezi și Avertizări meteo de ninsori și vânt…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Un bărbat a găsit 4.150 de lei pe stradă la Alba Iulia și i-a dus la Poliție. Se caută persoana care a pierdut banii

Un bărbat a găsit 4.150 de lei pe stradă, la Alba Iulia, și i-a dus la Poliție. Este căutată persoana care a pierdut banii.
Potrivit IPJ Alba, marți seara (30 septembrie), la sediul Poliției Municipiului Alba Iulia s-a prezentat un bărbat, în vârstă de 48 de ani, pentru a preda suma de 4.150 de lei. Găsise banii în zona Bulevardului Transilvania din municipiul Alba Iulia.
”Bărbatul care a predat banii dorește să-și păstreze anonimatul, întrucât, din punctul său de…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Un concert caritabil pentru copiii bătuţi de soartă. În 16 octombrie 2025, de la ora 19:00, la Academia de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca, str. Ion I.C.Brătianu, nr. 25, va avea loc concertul caritabil „Uniți prin Muzică – Donează o zi de viață”, un eveniment de suflet care îmbină arta și solidaritatea, organizat de Clubul Rotary Cluj-Napoca Hoia.
Sprijinirea Centrului de Îngrijiri Paliative…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ajutoarele pentru energie vor fi păstrate și în această iarnă. Anunțul ministrului Energiei despre prețul facturilor

Schemele de ajutor pentru energie vor fi păstrate și în sezonul rece din acest an, a anunțat ministrul Energiei, Bogdan Ivan.
Ministrul Energiei a declarat marți, la Digi24, că schemele de ajutor pentru energie, care au fost aplicate în anii trecuți, vor rămâne în vigoare și în acest an, scrie Mediafax.
De asemenea, ministrul a mai spus că nu vor fi creșteri la facturile de gaz, întrucât prețul este plafonat până la 31 martie 2026.
„Schemele iniţiale, care au fost…
Citește mai mult pe Alba24.ro