EVENIMENT
Aglomerație la ieşirea din țară prin Vama Nădlac. S-au format coloane de mașini pe Autostradă

Numărul mare de maşini care se prezintă la frontiera cu Ungaria, multe cu refugiaţi ucraineni, a determinat formarea de coloane pe autostradă, înainte de Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II, unde vineri se aşteaptă cel puţin trei ore pentru formalităţile de intrare în ţara vecină.
Poliţia de Frontieră informează pe site că la Nădlac II sunt deschise opt artere de control pentru traficul uşor de ieşire din ţară, mai multe decât în zilele anterioare, dar cu toate acestea se aşteaptă minimum 180 de minute.
„Un număr mare de autoturisme se prezintă pentru efectuarea controlului pe sensul de ieşire din ţară. De asemenea, la intrarea pe teritoriul Ungariei, cetăţenii ucraineni care nu au paşapoarte biometrice necesită verificări suplimentare amănunţite. Aceste măsuri dispuse de partea ungară au determinat creşterea timpului alocat fiecărei persoane pentru control”, a declarat, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al Poliţiei de Frontieră Arad, Andrei Dincă.
Șase ore pentru ieşirea din România, la Nădlac II
Vineri dimineaţă, timp de câteva ore, la Nădlac II s-a aşteptat şase ore pentru ieşirea din România, însă numărul arterelor a fost suplimentat de la şase la opt.
La Nădlac I se aşteaptă cel puţin 90 de minute pentru efectuarea formalităţilor de intrare în Ungaria, aici fiind deschise trei artere pentru traficul uşor. De asemenea, aglomeraţie este şi la PTF Turnu, unde timpul de aşteptare pentru formalităţi este de 50 de minute. Agerpres
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
Elevii clujeni de clasa a IV-a susțin Evaluarea Națională. Ce se întâmplă în școlile unde nu este apă

Marți a început Evaluarea Națională pentru elevii de clasa a IV-a. Chiar dacă există școli unde din cauza unor lucrări la o magistrală nu este apă curentă, copiii vor susține testele.
Potrivit Inspectoratului Școlar Cluj, condițiile igienico-sanitare sunt asigurate, în colaborare cu autoritățile publice.
Elevii clujeni de clasa a IV-a susțin Evaluarea Națională
A început Evaluarea Națională a elevilor de clasa a IV-a în județul Cluj. Prima probă, care a…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Schimbări la conducerea Facultății de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia. Cine este noul decan, numit temporar în funcție

Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității ”1 Decembrie 1918” din Alba Iulia (UAB) are un nou decan. Acesta a fost numit în funcție, temporar, după ce Mihai Himcinschi s-a retras de la conducerea facultății.
Decizia a fost luată în Consiliul de administrație al universității, în 8 mai, respectiv prin hotărâre a Senatului UAB din 12 mai. Datele au fost confirmate pentru alba24.ro și de către reprezentanți ai facultății.
Preot prof. univ. dr. habil Mihai Himcinschi a…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Sorin Grindeanu este noul lider interimar al PSD. Mesajul lui Marcel Ciolacu, după demisia de la conducerea partidului

Sorin Grindeanu este noul lider interimar al PSD. El a fost desemnat de ceilalți lideri social-democrați să conducă formațiunea politică. Marcel Ciolacu a demisionat marți din funcția de președinte PSD.
Consiliul Politic Național al PSD s-a reunit marți, la Vila Lac, pentru a face o analiză extinsă asupra situației partidului după alegerile prezidențiale și a stabili pașii pe care trebuie să îi facă în continuare.
Conform unor surse din interiorul PSD, Sorin Grindeanu a…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Jazz și cafea, în mijlocul orașului: o dimineață cu JazzyBIT în Piața Muzeului Cluj-Napoca

Piața Muzeului din Cluj-Napoca a prins, marți, viață pe ritmuri de jazz. De la ora 09:00, timp de 30 de minute, trupa JazzyBIT a oferit publicului o mostră de festival, într-un concert live susținut în fața cafenelei Olivo Coffee Culture.
A fost o dimineață cu gust și miros bun de cafea și energie cât pentru o zi întreagă, într-un decor familiar, dar cu o atmosferă specială.
Deși nu a cântat, celebrul pianist cubanez Omar Sosa, aflat în Cluj pentru…
Citește mai mult pe Cluj24.ro