EVENIMENT
AGLOMERAȚIE la vama spre Bulgaria. Românii care merg în vacanță așteaptă minim jumătate de oră la PTF Negru Vodă
Circulaţia rutieră se desfăşoară cu dificultate, sâmbătă dimineaţa, la Punctul de Trecere a Frontierei Negru Vodă, mulţi turişti încercând să ajungă în Bulgaria. Şi pe sensul de intrare în ţară au crescut timpii de aşteptare
Potrivit reprezentanţilor Gărzii de Coastă, turiştii care ies din România aşteaptă circa 30 de minute, indiferent de categoria de vehicule care tranzitează zona.
De asemenea, cei care intră în România dinspre Bulgaria aşteaptă aproximativ 20 de minute la PTF Negru Vodă.
„Nu sunt blocaje, dar în această perioadă este tranzitat de un număr mare de persoane şi autoturisme şi de aceea timpii de aşteptare cresc”, au transmis reprezentanţii Gărzii de Coastă.
Sursa citată menţionează că sunt timpi normali de aşteptare peste tot la punctele de trecere a frontierei, aşa că recomandă tranzitarea tuturor punctelor existe la graniţa cu Bulgaria, respectiv Vama Veche, Ostrov, Negru Vodă, Lipniţa şi Dobromir.Sursa citată menţionează că sunt timpi normali de aşteptare peste tot la punctele de trecere a frontierei, aşa că recomandă tranzitarea tuturor punctelor existe la graniţa cu Bulgaria, respectiv Vama Veche, Ostrov, Negru Vodă, Lipniţa şi Dobromir.
sursa; stiri.tvr.ro
EVENIMENT
FOTO: Educație rutieră pentru copii, la Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” din Alba Iulia. Recomandările polițiștilor pentru elevi
Polițiștii Serviciului Rutier Alba au desfășurat miercuri, 21 ianuarie, activități informativ-educative la Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” din municipiul Alba Iulia, în contextul „Concepției Poliției Române pentru Educație Rutieră 2025”.
Peste 160 de elevi au fost implicați în numeroase activități al căror scop l-a reprezentat conștientizarea importanței respectării regulilor de circulație și consolidarea unui comportament preventiv în trafic.


Elevilor...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
A încălcat ordinul de protecție și a ajuns după gratii. Bărbat din Câmpia Turzii, arestat preventiv
Un bărbat de 40 de ani din Câmpia Turzii a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, după ce a încălcat în mod repetat un ordin de protecție emis de Judecătoria Turda, potrivit unui comunicat transmis de Parchetul de pe lângă Judecătoria Turda.
Din cercetările efectuate a rezultat că, în perioada 17–20 ianuarie 2026, bărbatul a locuit împreună cu concubina sa într-un imobil din Câmpia Turzii, deși...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Accident rutier în Zlatna. Tânără rănită după ce două mașini s-au lovit, pe același sens de mers
O tânără a fost rănită într-un accident rutier petrecut miercuri în Zlatna. Două mașini s-au lovit, pe același sens de mers, din cauza nepăstrării distanței corespunzătoare.
Potrivit IPJ Alba, miercuri, 21 ianuarie, în jurul orei 18.25, polițiștii din orașul Zlatna au fost sesizați cu privire la faptul că, pe strada Calea Moților din oraș, a avut loc un eveniment rutier.
Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că un bărbat, în vârstă de 26 de ani,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Vremea de weekend în Alba, 23-25 ianuarie: se încălzește treptat. Prognoza meteo pe zile, în localități din județ
Vremea de weekend în Alba, 23-25 ianuarie: temperaturile cresc ușor la finalul acestei săptămâni. De la maxime de 1 grad vineri, se va ajunge la 4 grade, duminică.
La munte - Abrud, Câmpeni, Șugag și Oașa, temperaturile ajung chiar la 6 grade Celsius.
Deocamdată nu sunt anunțate precipitații.
Minimele vor varia între -4 și 1-2 grade.
Vremea de weekend în Alba, 23-25 ianuarie
Vremea de weekend în Alba: Vineri, 23 ianuarie
Alba Iulia: minime de -3 grade Celsius, maxime de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
