Connect with us

ACTUALITATE

Ajutor din partea Comisiei Europene: Două miliarde de euro pentru țările cele mai dependente de petrolul rusesc

Publicat

bai euro sursa foto pixabay

Comisia Europeană este dispusă să investească până la două miliarde de euro în infrastructurile petroliere din ţările care vor avea probleme dacă vor renunţa la petrolul rusesc, precum Ungaria, Slovacia şi Republica Cehă, relatează agenţia EFE.

„Dacă în majoritatea cazurilor, piaţa mondială permite o înlocuire rapidă şi eficientă, unele state membre sunt mai dependente de petrolul rusesc prin oleoducte” şi „sunt necesare investiţii specifice pentru a garanta securitatea petrolieră”, semnalează planul „Repower EU” al Comisiei Europene, destinat îndepărtării rapide a UE de hidrocarburile din Rusia.

Executivul comunitar prevede alocări bugetare atât pentru transportul de petrol cât şi „investiţii specifice în reconfigurarea şi îmbunătăţirea rafinării de produse derivate din petrol”.

Asta pentru că petrolul rusesc este mai greu ca alte tipuri de petrol, precum cel saudit, şi sunt ţări, cum e cazul Ungariei, cu rafinării pregătite pentru acest timp de ţiţei şi care au nevoie de „modificări tehnologice”.

Ajutor din partea Comisiei Europene: Două miliarde de euro pentru țările cele mai dependente de petrolul rusesc: Investiții totale

„Se estimează ca investiţiile totale pentru a garanta securitatea aprovizionării cu petrol să se ridice la 1,5-2 miliarde de euro”, arată CE în documentele prezentate.

Bruxelles a propus un al şaselea pachet de sancţiuni contra Moscovei, care prevede interzicerea graduală a achiziţiilor de petrol rusesc în UE, achiziţii care în 2021 s-au ridicat la 74 miliarde de euro.

Pachetul de sancţiuni s-a confruntat cu opoziţia Ungariei şi puternice reticenţe şi din partea altor ţări, precum Slovacia şi Republica Cehă, dar şi a unor state cu afaceri în transportul maritim, precum Grecia, Cipru şi Malta.

Surse comunitare au precizat că în cazul Ungariei investiţiile vor fi de „câteva sute de milioane de euro”. Dar, acestea vor fi condiţionate de respectarea de către Budapesta a Statului de drept, după cum cere Bruxelles. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

ANUNȚ DE INTERES PUBLIC: Solicitare emitere autorizație de mediu

Publicat

anunt general de mediu 1000x600.webp.webp

Publicitate

BEL SERG MORY SRL solicita autorizatie de mediu pentru obiectivul Casa Bella situat în sat Avrămeni, comuna Avrămeni, județul Botoșani.

Contestațiile se pot depune la sediul ANMAP – județul Botoșani din municipiul Botoșani, b-dul Mihai Eminescu nr. 44 în termen de 5 zile lucrătoare de la data apariției anunțului.

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

MOMENTUL DE CULTURĂ. CU GEORGICĂ MANOLE (379)

Publicat

momentul de culturĂ. cu georgicĂ manole (379)

Publicitate

O rubrică realizată de profesor Georgică Manole, scriitor, epigramist

 

DIN CAIETUL MEU DE ÎNSEMNĂRI

. Ştefan Cazimir, în „România literară” nr. 21 din 2020, face o tipologie în care încadrează purtătorul unei măşti: 1. îl identifică – îi asigură un loc în sânul acesteia; 2. îl simplifică – îl eliberează de trăsăturile accidentale, îl reduce la esenţă; 3. îl amplifică – sporeşte forţa de comunicare a purtătorului”;

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

ITM Botoșani a aplicat amenzi de peste 130.000 lei în cadrul Campaniei pentru siguranță și legalitate în construcții

Publicat

itminspectia muncii.webp.webp

Publicitate

În perioada 12–18 august 2025, Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Botoșani, sub coordonarea Inspecției Muncii, a derulat Campania Națională pentru identificarea și combaterea muncii nedeclarate și pentru verificarea respectării normelor de securitate și sănătate în muncă în sectorul construcțiilor (coduri CAEN 41, 42, 43).

 

În domeniul relațiilor de muncă, inspectorii ITM au efectuat 9 controale, aplicând 3 sancțiuni contravenționale…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani: Bărbat reținut după ce a încălcat ordinul de protecție și a provocat scandal la locuința surorii sale

Publicat

gethumb.details.jpg

Publicitate

Un bărbat de 45 de ani, din Botoșani, a fost reținut pentru 24 de ore după ce a încălcat ordinul de protecție emis pe numele său. Incidentul a avut loc pe 19 august 2025.

Polițiștii spun că, deși nu avea voie să se apropie de sora sa, bărbatul s-a prezentat la locuința acesteia, unde a bătut cu pumnii în ușa de acces și a început să strige și să o înjure.

Pentru aceste fapte, el este cercetat pentru încălcarea ordinului de protecție, iar…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe