Connect with us

EVENIMENT

Ajutorul de stat pentru sectorul creşterii animalelor, majorat la 65 de milioane de lei

Publicat

vaci

Ajutorul de stat pentru sectorul creşterii animalelor a fost majorat la 65 de milioane de lei în şedinţa de Guvern de joi, când a fost adoptată Hotărârea pentru modificarea art. 19 alin. (7) din HG nr. 1179/2014 privind instituirea unei scheme de ajutor de stat în sectorul creşterii animalelor.

Potrivit unui comunicat al Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, remis vineri AGERPRES, prin prezentul act normativ se suplimentează valoarea totală maximă a ajutorului de stat pentru anul 2020 de la 54,05 milioane de lei la 65 milioane de lei, ca urmare a deblocării sumei reţinute potrivit prevederilor art. 21 din Legea nr. 500/2002 privind finanţele publice, cu modificările şi completările ulterioare şi ale art. 33 din OUG nr. 135/2020 cu privire la rectificarea bugetului de stat pe anul 2020.

Repartizarea sumei totale pe specii se realizează proporţional cu sumele solicitate prin cererile iniţiale anuale, pentru anul 2020, respectiv: 30 de milioane de lei pentru speciile taurine, bubaline, porcine şi ecvine şi 35 de milioane de lei pentru speciile ovine şi caprine.

Suma de 65 de milioane de lei se suportă de la bugetul de stat prin bugetul aprobat Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale pe anul 2020, spune MADR.

"Precizăm că HG nr. 1179/2014 instituie o schemă de ajutor de stat, ce are ca obiectiv acoperirea costurilor administrative aferente întocmirii şi menţinerii registrului genealogic, precum şi a costurilor aferente testelor pentru determinarea calităţii genetice sau a randamentului genetic al şeptelului.

Acest ajutor este furnizat sub formă de servicii subvenţionate crescătorilor de animale din speciile taurine, bubaline, ovine, caprine, porcine şi ecvine", afirmă MADR. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Amplasarea radarelor pe drumurile din Alba, în data de 3 ianuarie 2026. Recomandările polițiștilor pentru circulația de iarnă

Publicat

amplasarea radarelor pe drumurile din alba, în data de 3

Reprezentanții IPJ Alba au transmis lista drumurilor din județ, care vor fi supravegheate de polițiști. Totodată au făcut o serie de recomandări pentru șoferi, în contextul în care județul Alba este sub codul portocaliu de vânt și zăpadă, sâmbătă. 

Amplasarea radarelor în data de 3 ianuarie 2026

  • Drumul Naţional 1- Alba Iulia – Sântimbru –– Oiejdea – Galda de Jos – Teiuş – Aiud – Inoc – limită cu judeţul Cluj
  • Drumul Naţional 1- Sebeş – Cut – Cunţa...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Alba Iulia, acoperită de zăpadă. A nins ca în povești ore întregi. Cum arăta orașul în timpul nopții

Publicat

video: alba iulia, acoperită de zăpadă. a nins ca în

Peste noapte, Alba Iulia a fost cuprinsă de o ninsoare abundentă, care a adus în oraș un peisaj de iarnă autentică, așa cum nu s-a mai văzut de ani buni.

Fulgi de zăpadă mari și deși au căzut neîntrerupt timp de mai multe ore și au format un strat gros de zăpadă, depus uniform pe străzi, trotuare, parcuri și acoperișuri.

YouTube videoYouTube video

Orașul s-a îmbrăcat complet în alb, iar străzile aproape ireale au creat o atmosferă de...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Echipa de fotbal CFR Cluj pleacă în cantonament în Spania. Când e programat primul meci din Superligă

Publicat

cfr spa e1767385659994.jpg






Echipa de fotbal CFR Cluj se va reuni, sâmbăă, 3 ianuarie, la Cluj-Napoca, iar duminică, jucătorii vor pleca în Spania, la Oliva Nova, unde se vor pregăti până pe 14 ianuarie.

În cadrul cantonamentului de iarnă, clujenii vor disputa mai multe meciuri de pregătire contra unor echipe internaționale.

Primul meci al CFR Cluj din returul Superligii va avea loc pe 18 ianuarie, de la ora 17,45, acasă, pe stadionul...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Pârtia albastră de la Mărișel, de 2000 de m, se deschide sâmbătă. Vești bune pentru schiorii clujeni

Publicat

marisel.jpg






Reprezentanții Mărișel Ski Bike Resort din comuna clujeană Mărișel anunță vești bune pentru schiori. Astfel, datorită ninsorilor din ultimele zile, începând de sâmbătă, 3 ianuarie, se deschide pârtia albastră, care are 2000 de m, până jos la Telescaun.

”Se lucreaza in continuare la partia rosie sa o putem deschide cat de curand”, arată aceștia.

Potrivit prognozei meteo, sâmbătă temperatura în...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe