Connect with us

EVENIMENT

Al doilea cel mai căutat mafiot din Italia ajunge la Roma după 28 de ani de fugă

Publicat

rocco

Al doilea cel mai căutat mafiot din Italia a ajuns la Roma după 28 de ani de fugă. Rocco Morabito face parte din gruparea de crimă organizată ‘Ndrangheta, care face afaceri de miliarde de euro cu cocaină.

Rocco Morabito, mafiot condamnat, unul dintre cei mai căutați fugari din Italia și considerat unul dintre cei mai puternici traficanți de droguri din lume, a sosit la Roma, după ce a fost extrădat din Brazilia după 28 de ani de libertate.

Rocco Morabito a ocupat locul 2 pe lista celor mai căutați și periculoși mafioți din Italia, conform The Guardian.

El a fost condamnat în urmă cu două decenii în lipsă pentru trafic de droguri, ca parte a ‘Ndrangheta, care face afaceri de miliarde de euro cu cocaină. Poliția italiană îl descrie ca fiind unul dintre cei mai importanți traficanți de droguri din lume. Morabito, în vârstă de 55 de ani, trebuie să execute o pedeapsă de 30 de ani de închisoare.

 

Al doilea cel mai căutat mafiot din Italia ajunge la Roma după 28 de ani de fugă: când a fost arestat

 

El a fost arestat în mai 2021 de poliția braziliană în cadrul unei operațiuni comune cu anchetatorii italieni și americani. Morabito fusese arestat anterior în Uruguay în 2017, dar a evadat din închisoarea din această țară doi ani mai târziu.

Poliția italiană îl căuta din 1994.

Procurorii antimafia din Calabria spun că Morabito a jucat un rol important în traficul de cocaină între America de Sud și Milano, un punct cheie de distribuție a drogurilor care erau vândute în alte părți ale Italiei și în Europa.

Pe lângă traficul de droguri, Morabito a fost condamnat în Italia pentru asociere cu mafia.

 

Al doilea cel mai căutat mafiot din Italia ajunge la Roma după 28 de ani de fugă: locuia într-o vilă de lux

Când a fost capturat în 2017 în Uruguay, Morabito locuia într-o vilă de lux într-o stațiune de la malul mării, folosind un pseudonim și un pașaport brazilian fals, au declarat autoritățile la momentul respectiv. În timpul arestării sale într-un hotel din Montevideo, poliția a confiscat, de asemenea, un pistol de 9 mm, 13 telefoane mobile și o rezervă de bani, precum și un coupe Mercedes.

Pe primul loc pe lista celor mai căutați mafioți din Italia se află în continuare Matteo Messina Denaro, considerat că încă deține puterea maximă în Cosa Nostra din Sicilia, deși este fugar din 1993.

Al doilea cel mai căutat mafiot din Italia ajunge la Roma după 28 de ani de fugă: ‘Ndrangheta a eclipsat mafia siciliană

În ultimele decenii, ‘Ndrangheta a eclipsat mafia siciliană în ceea ce privește puterea și amploarea, extinzându-și ramurile în mare parte din Europa, în timp ce își spală veniturile din cocaină prin infiltrarea sau cumpărarea de afaceri legale, cum ar fi restaurantele și hotelurile, conform investigațiilor efectuate. MEDIAFAX

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Locuințele sociale din Cluj, dotate cu detectoare automate de gaz. Emil Boc: „Vrem să evităm tragedii”

Publicat

locuinte sociale 7.jpg






Primăria Cluj-Napoca va aloca 1.100.000 de lei din bugetul local pentru achiziția și montarea detectoarelor automate de gaz în toate cele 661 de locuințe sociale și de necesitate aflate în proprietatea municipiului.

Decizia vine în urma avertizărilor primite de la furnizorul de gaze privind lipsa acestor echipamente în imobilele sociale, unde riscurile sunt mai ridicate din cauza vulnerabilității…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

DNSC recomandă actualizarea urgentă a Google Chrome și a browserelor aferente din cauza vulnerabilităților critice

Publicat

laptop.jpg






Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC) avertizează utilizatorii asupra unor vulnerabilități critice descoperite în Google Chrome și în toate browserele bazate pe Chromium, la doar două zile după ce numeroase site-uri din România au devenit inaccesibile din cauza unei defecțiuni globale Cloudflare.

Potrivit DNSC, vulnerabilitățile de tip „type confusion” permit rularea de cod malițios sau…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Studenți și elevi clujeni care se formează în domeniul construcțiilor, în vizită pe șantierul mall-ului RIVUS

Publicat

vizita elevi1 scaled.jpg






30 de studenți de la Facultatea de Construcții din cadrul Universității Tehnice Cluj-Napoca și 30 de elevi de la Colegiul Tehnic „Anghel Saligny” au vizitat șantierul celui mai amplu proiect de regenerare urbană din țară – RIVUS. Tinerii au aflat de la specialiștii implicați informații despre etapele dezvoltării acestui proiect, dar și detalii tehnice. Vizita le-a oferit o perspectivă aplicată despre ceea ce…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

S-au înmulțit cazurile de violență domestică. Peste 113.000 de sesizări înregistrate la poliție, de la începutul anului

Publicat

s au înmulțit cazurile de violență domestică. peste 113.000 de sesizări

S-au îmulțit cazurile de violență domestică. Polițiștii au intervenit în peste 113.000 de sesizări de cazuri de acest fel, în primele zece luni ale anului. Numărul este cu 2.100 mai multe decât în perioada similară din 2024.

IGPR a anunțat joi că, în primele 10 luni ale anului 2025, polițiștii au intervenit la 113.144 de sesizări privind violența domestică, cu 2.115 mai multe decât anul trecut.

„Această creștere reflectă, în mare parte, o mai mare încredere a…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe