Connect with us

EVENIMENT

Albumul de fotografii ”Bunicul meu Regele Mihai” de Nicolae al României, lansat la Bookfest

Publicat

printul nicolae al romaniei

Albumul de fotografii „Bunicul meu Regele Mihai” de Nicolae al României, apărut la Editura Vremea, a fost lansat sâmbătă, la Salonul Internaţional de Carte Bookfest.

Autorul a mărturisit că fotografiile sunt o parte dintr-un album primit la nunta sa, iar celelalte reprezintă rodul căutărilor sale.

„La nunta mea am primit cadou un album şi mi s-a părut un mare păcat să ţin doar pentru mine albumul respectiv. M-am gândit să împart acest cadou cu toată lumea. (…) Am început să caut şi alte fotografii. Când am găsit tot ce doream, a coincis şi cu centenarul Regelui şi am vrut să fie un cadou pentru ca toată lumea să-şi aducă aminte cine a fost Regele Mihai, cine a fost bunicul meu şi să nu uităm că am avut un om deosebit, nu numai ca personalitate de stat, dar un om deosebit şi în privat”, a declarat pentru AGERPRES autorul.

El a precizat că textele care însoţesc fotografiile sunt venite „din suflet” şi „din inspiraţie”.

„Cu acest album am vrut să arăt nu numai un rege, nu numai un om de stat, am vrut să vă arăt că bunicul meu, Regele Mihai, a fost un om ca orice alt om, cu provocări în viaţă, cu pasiuni ca orice persoană, o persoană care chiar şi-a trăit viaţa. Mie îmi plac multe poze, mai ales din prima parte, când el era tânăr. (…) Sunt multe poze cu bunicul meu zâmbind. Acestea pentru mine arată căldura lui”, a dezvăluit autorul.

Acesta a povestit că Regele Mihai a fost pasionat de inginerie, de mecanică, şi multe fotografii din album îl înfăţişează la volan sau lucrând la motoare.

„El s-a certat foarte mult cu tatăl lui, Regele Carol al II-lea, pentru că de când a descoperit pasiunea pentru mecanică, a apărut în faţa acestuia de mai multe ori murdar de ulei. (…) A avut şi alte pasiuni – fotografia, a filmat foarte multe video-uri pentru familie şi această pasiune a fost transmisă mai departe fiicelor lui”, a mai spus acesta.

Nicolae al României a mărturisit că Regele Mihai era „glumeţ, foarte citit, mai ales despre inginerie, a avut pe birou reviste de la National Geographic, a fost foarte interesat de natură, a iubit animalele”.

Agerpres

Sursa foto: Nicolae al Romaniei/Facebook

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO Medicul de familie din Alba Iulia, Olimpia Roșca: Sfaturi pentru protejarea sănătății pe timp de caniculă

Publicat

video medicul de familie din alba iulia, olimpia roșca: sfaturi

O mare parte din țară se află în această perioadă sub coduri portocalii sau galbene de caniculă. Alba24 a discutat cu medicul de familie din Alba Iulia, Olimpia Roșca. 

Canicula poate afecta grav sănătatea, mai ales la persoanele vulnerabile, avertizează medicul.

Temperaturile extreme pun o presiune enormă asupra sistemului cardiovascular și pot duce la deshidratare rapidă, insolație și chiar la complicații fatale pentru categoriile sensibile.

”Trebuie să ținem cont de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Sistemul e-SIGUR monitorizează drumurile din Alba, sâmbătă. Șoferii care încalcă regulile, detectați automat

Publicat

sistemul e sigur monitorizează drumurile din alba, sâmbătă. Șoferii care încalcă

Polițiștii rutieri acționează sâmbătă, 16 august 2025, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județ, au transmis reprezentanții IPJ Alba.

Sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR folosește dispozitive radar, montate pe trepiede mobile.

Acestea surprind, în timp real, vehiculele care depășesc limita legală de viteză sau care încalcă alte reguli…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Trei bărbați reținuți după o bătaie la Gârbova. Alți doi bărbați au ajuns la spital

Publicat

trei bărbați reținuți după o bătaie la gârbova. alți doi

Trei bărbați reținuți pentru lovire și tulburarea ordinii publice, în județul Alba. Polițiștii Secției 7 Poliție Rurală Sebeș au dispus reținerea, pentru 24 de ore, a trei bărbați din localitatea Gârbova, județul Alba, cu vârste cuprinse între 22 și 41 de ani.

Aceștia sunt cercetați pentru comiterea infracțiunilor de lovire sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice.

Potrivit IPJ Alba, în noaptea de 14 spre 15 august, cei trei ar fi agresat fizic…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Fitch menține ratingul României la BBB-, cu perspectivă negativă. Alexandru Nazare: „Pericolul nu a fost depășit”

Publicat

alexandru nazare finante.jpg






Agenția de evaluare financiară Fitch a reconfirmat ratingul suveran al României la nivelul BBB-/F3 pentru datoria pe termen lung și scurt în valută, dar a păstrat perspectiva negativă, invocând deteriorarea finanțelor publice și creșterea accelerată a datoriei.

Ministrul de Finanțe, Alexandru Nazare, a salutat decizia agenției de ratig și spune că este o încurajare înportantă, dar că pericolul nu a…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe