EVENIMENT
Alertă de vreme severă în aproape toată țara. Anunțul meteorologilor
Mare parte din țară intră sub Cod galben de vijelii și ploi torențiale până miercuri dimineaţă. Jumătatea nordică a Moldovei va fi sub Cod portocaliu de furtuni, după care Transilvania, Moldova, Banatul, Oltenia și Muntenia se vor afla sub Cod galben de vreme severă.
Administraţia Naţională de Meteorologie a emis trei avertizări Cod galben şi portocaliu de vreme severă. Sunt aşteptate ploi torenţiale, vijelii și grindină.
Primul Cod galben intră în vigoare de marți, ora 12.00 și expiră miercuri la ora 10.00.
În Transilvania, cea mai mare parte a Moldovei și local în Banat, Maramureș și la munte, instabilitatea atmosferică va fi temporar accentuată și se va manifesta prin averse torențiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii și grindină. Cantitățile de apă vor depăși în intervale scurte sau prin acumulare 25...40 l/mp.
Alerta Cod portocaliu a fost emisă pentru intervalul marți ora 14.00 – 22.00. În jumătatea nordică a Moldovei vor fi perioade cu vijelii puternice, cu rafale de peste 60...80 km/h, averse torențiale, frecvente descărcări electrice și grindină. Cantitățile de apă vor depăși 30...40 l/mp și izolat 50...60 l/mp.
Astfel de fenomene se vor semnala și în Transilvania, dar pe arii restrânse.
Apoi intră în vigoare un Cod galben de cantități de apă însemnate și instabilitate atmosferică temporar accentuată. Alerta va fi valabilă de miercuri ora 10.00 până joi ora 10.00.
În Transilvania, Moldova și local în Banat, Oltenia, Muntenia și la munte, vor fi averse torențiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului și izolat grindină.
Cantitățile de apă vor depăși în intervale scurte sau prin acumulare 25...40 l/mp. MEDIAFAX
EVENIMENT
Două sticle de alcool furate dintr-o casă, i-au adus unui tânăr din Blaj un nou dosar penal. În locuința cui a intrat
Un tânăr în vârstă de 21 de ani a fost reținut pentru 24 de ore, după ce a intrat în casa unui bărbat din Blaj. Din câte se pare acesta nu este la prima abatere. Tânărul a intrat în casa bărbatului cu intenția de a fura bunuri, dar a plecat doar cu două sticle de băutură.
Acesta se află sub control judiciar, fiind cercetat pentru alte fapte similare.
Cazul a fost comunicat de reprezentanții IPJ Alba, în buletinul de presă din 16 februarie 2026.
Potrivit IPJ Alba, la...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Clipe critice în parc, la Turda. Femeie aflată în hipotermie, salvată la timp de vigilența jandarmilor
Luni, 16 februarie, în jurul prânzului, o patrulă de jandarmerie aflată în misiune pe raza municipiului Turda a intervenit prompt pentru a sprijini o femeie aflată în dificultate, prevenind o posibilă tragedie.
Echipajul a observat o femeie așezată pe o bancă din parc, care părea vizibil afectată. Jandarmii s-au apropiat pentru a verifica starea acesteia și au constatat că vorbea incoerent și prezenta semne...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Tensiuni în Guvern: Ședință decisivă a Coaliției, pe reforma în administrație. PSD se opune măsurilor cerute de Bolojan
Tensiuni în Guvern: Ilie Bolojan a convocat ședința coaliției, iar trei miniștri PSD refuză să avizeze măsurile de reformă, scrie presa centrală. Întâlnirea partidelor din arcul guvernamental are loc în contextul în care PSD și UDMR se opun măsurilor de reformă pe care intenționează să le ia Ilie Bolojan.
Premierul Ilie Bolojan a convocat pentru luni, la Palatul Victoria, o ședință a liderilor coaliției guvernamentale, după ce trei miniștri ai PSD au anunțat că nu...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Un bărbat din Alba, declarat decedat de instanță la 12 ani de când a fost văzut ultima oară în viață. Ar fi murit într-un incendiu
Familia unui bărbat din Alba, văzut ultima oară în viață în urmă cu mai mulți ani, a cerut în instanță declararea judecătorească a morții. În data de 12 februarie 2026, magistrații Judecătoriei Câmpeni au admis cererea familiei.
Declararea judecătorească a morții se poate cere într-o instanță de judecată atunci când există indicii temeinice că persoana în cauză a decedat.
Așa s-a întâmplat și în acest caz. Potrivit motivării instanței, bărbatul în...
Citește mai mult pe Alba24.ro
