Connect with us

EVENIMENT

Alertă după o furtună de zăpadă în insula Mallorca. Autoritățile au solicitat ajutorul armatei, zeci de turiști au rămas izolați

Publicat

alertă după o furtună de zăpadă în insula mallorca. autoritățile

O furtună de zăpadă a fost înregistrată în insula Mallorca. Autoritățile au solicitat ajutorul armatei, după ce s-a acumulat un strat de zăpadă de peste un metru și zeci de turiști au rămas izolați.

Furtună de zăpadă în Mallorca

Autoritățile au cerut intervenția de urgență a unei unități specializate în astfel de intervenții din cadrul armatei spaniole. Însă, echipajele au întâmpinat dificultăți.

Pe insula Mallorca a început să ningă abundent luni, iar de atunci, stratul de zăpadă depus a ajuns să măsoare 1,4 metri, în locuri aflate la altitudini de peste 800 de metri. În plus, furtuna, numită Juliette, a generat vânturi puternice și valuri înalte în regiunile costiere.

În ciuda faptului că furtuna s-a deplasat către est, spre Italia, echipajele serviciilor de urgență au avut...

Citește mai mult pe impact.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Program special de colectare a deșeurilor în Florești, de sărbători. Care sunt modificările de Crăciun și Anul Nou

Publicat

floresti e1673462917388.jpg






Programul de colectare a deșeurilor menajere din Comuna Florești va fi modificat în perioada sărbătorilor de iarnă 2025–2026. Primăria anunță zilele în care serviciul va fi suspendat din cauza sărbătorilor legale, dar și datele în care colectarea va fi recuperată, pentru a preveni acumularea deșeurilor la nivelul localității.

În perioada Crăciunului și a Anului Nou, serviciile publice de salubritate...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Sărbători fericite și un an nou cu rezultate deosebite, așa cum a fost 2025 pentru Cupru Min (P)

Publicat

sărbători fericite și un an nou cu rezultate deosebite, așa

Marea familie Cupru Min urează sărbători fericite foștilor și actualilor colegi, membrilor Consiliului de Administrație, partenerilor de afaceri, reprezentanților instituționali din cadrul Ministerului Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, precum și tuturor asociaților și colaboratorilor.

Anul 2025 a confirmat eforturile susținute ale companiei, printr-o serie consistentă de recunoașteri ale rezultatelor obținute.

A fost un an cu rezultate foarte bune,...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Program de vizitare a Muzeului Palatului Principilor Transilvaniei din Alba Iulia și a Casei Memoriale Camil Velican, de sărbători

Publicat

25 octombrie: lansarea cărții „principii transilvaniei”, de teréz oborni, la

Muzeul Palatului Principilor Transilvaniei și Casa Memorială Camil Velican au anunțat programul de vizitare în perioada sărbătorilor de iarnă, valabil de luni, 22 decembrie.

Program Casa Memorială Camil Velican

  • 22 decembrie: închis
  • 23 decembrie: închis
  • 24 decembrie: deschis, 09:00 - 13:00
  • 25 decembrie: închis
  • 26 decembrie: închis
  • 27 decembrie: deschis, 09:00 - 17:00
  • 28 decembrie: deschis, 09:00 - 17:00
  • 29 decembrie: închis
  • 30 decembrie: închis
  • 31 decembrie: deschis, 09:00 -...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Blajul va avea bază sportivă omologată pentru Liga a treia de fotbal. Stadiul investițiilor pentru infrastructură sportivă

Publicat

video: blajul va avea bază sportivă omologată pentru liga a

Primarul Gheorghe Valentin Blaj a prezentat stadiul investițiilor de modernizare a infrastructurii sportive în municipiu. Este vorba despre baza sportivă din Tiur, zona Lunca Ciufudului, unde se amenajează terenul de fotbal pentru meciuri din Liga a treia și de modernizarea stadionului din Parcul Avram Iancu.

În prima locație, lucrările sunt în derulare. Se construiesc vestiarele, iar la final baza sportivă va avea teren la dimensiunile cerute și tribună.

Primarul spune că la...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe