EVENIMENT
VIDEO: ALERTĂ în Argeș. Bărbat prins sub pământ de o surpare
Un bărbat este surprins sub un mal de pământ, în comuna Băbana din județul Argeș.
Incidentul s-a produs în urmă cu doar câteva minute.
UPDATE: Bărbatul a fost scos, intervenţia fiind îngreunată de pământul umed care îi acoperea picioarele. Acesta a fost preluat în hipotermie severă şi a suferit traumatisme la membrele inferioare.
Conform ISU Argeş, pe parcursul acţiunii de salvare, apa a curs în şanţul în care a fost prins bărbatul, lucru ce a îngreunat intervenţia salvatorilor. Bărbatul a fost preluat de un echipaj al Serviciului de Ambulanţă Judeţean Argeş şi transportat la o unitate medicală, pentru investigaţii.
Conform ISU Argeș, bărbatul a fost surprins de pământ până la piept.
Aceasta săpa un șanț, în comuna Băbana.
Este vorba de un bărbat de aproximativ 40 de ani, conștient și cooperant.
ISU Argeș: ”Se lucrează pentru extragerea lui în siguranță. Din cauza unei fisuri la o conductă se scurge în interiorul șanțului apă. Permanent se evacuează apă din șanț și se îndepărtează pământul care îl ține captiv pe bărbat”.
EVENIMENT
Fără scumpiri la prețul gazelor din aprilie. Ministrul Energiei: „România nu va suferi un șoc”
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, asigură, duminică seara, că expirarea actualei scheme de plafonare a prețului la gaze naturale, la finalul lunii martie, nu va aduce scumpiri pentru consumatori. Oficialul susține că piața este pregătită pentru tranziție, iar în scenariul pesimist plafonarea ar putea fi prelungită, cu o reducere graduală, pentru a evita creșteri bruște de preț.
Prețul final al gazelor naturale...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Un accident rutier s-a produs duminică seară pe raza localității Bădeni, comuna Moldovenești, județul Cluj, unde o mașină s-a răsturnat pe zăpadă. În urma evenimentului, două persoane, printre care un minor au fost transportate la spital.
Potrivit ISU Cluj, la fața locului au intervenit de urgență pompierii din cadrul Detașamentului Turda. Aceștia s-au deplasat cu o autospecială dotată cu modul de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cu ocazia Zilei Internaționale a cuvântului „Mulțumesc”, transmitem un gând de mulțumire cititorilor noștri
Duminică, 11 ianuarie, în întreaga lume este sărbătorită Ziua Internațională a Cuvântului „Mulțumesc”, o inițiativă lansată în 1984, menită să reamintească importanța recunoștinței, respectului și empatiei în relațiile dintre oameni. Este o zi simplă, dar profundă, în care un singur cuvânt poate face diferența.
Ziua Internațională a Cuvântului „Mulțumesc” este marcată anual pe 11...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
România, printre țările cele mai sigure pentru turiști. Clasamentul întocmit de Departamentul American de Stat
România, printre țările cele mai sigure pentru turiști: Departamentul de Stat al SUA a actualizat avertismentele de călătorie, plasând România și vecinii din Europa de Est în categoria celor mai sigure destinații din lume.
Cu un nivel de risc minim, Bucureștiul și Clujul devin alternative strategice la marile capitale vestice, aflate sub alertă de terorism, scrie Economedia.
Vezi și TOP 10 - cele mai frumoase locuri din România, potrivit Tripadvisor: În clasament este inclusă...
Citește mai mult pe Alba24.ro
