Connect with us

EVENIMENT

Alertă în Dâmbovița: Un deținut a evadat din Penitenciarul Găești. Filtre și controale la intrarea și ieșirea din localități

Publicat

detinut evadat penitenciar

Polițiștii din Dâmbovița sunt în alertă, după ce un deținut încarcerat la Penitenciarul din Găești a evadat. Bărbatul de 43 de ani a fost dat în urmărire la nivel național, iar polițiștii au instituit mai multe filtre pe principalele artere de circulație.

Potrivit IPJ Dâmbovița, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița desfășoară activități pentru căutare a unui bărbat de 43 de ani, încarcerat în cadrul Penitenciarului Găești, care ar fi părăsit postul de lucru

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița au fost sesizați astăzi, 25 noiembrie, de conducerea Penitenciarului Găești cu privire la faptul că un bărbat, de 43 de ani, încarcerat în Penitenciarul Găești, în regim deschis, ar fi plecat, la data de 25 noiembrie a.c., de la locul de muncă la care se afla în exteriorul Penitenciarului, respectiv în orașul Găești.

Dacă l-ați văzut, sunați la 112

Semnalmente: 1,68 m înălțime, statură atletică, ochi căprui, păr negru drept, sprâncene stufoase, ten măsliniu.

”Precizăm că polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița sunt angrenați în activități de căutare, fiind instituite filtre pe principalele artere de circulație, la intrarea și ieșirea din localități, și verificate zonele specifice de interes operativ”, a mai precizat sursa citată.

Bărbatul a fost dat în urmărire la nivel național.

Persoanele care dețin informații utile în vederea depistării acestuia sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să apeleze numărul unic pentru apeluri de urgență 112.

Citește Romania24.ro pe Google News

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Radare de weekend în Alba. Polițiști rutieri vor monitoriza traficul, în perioada 13-14 decembrie. Locații

Publicat

radare de weekend în alba. polițiști rutieri vor monitoriza traficul,

Radare de weekend în Alba, 13-14 decembrie. Polițiștii rutieri vor monitoriza traficul și în acest weekend, din diferite locații ale județului. Vor fi folosite și aparate din sistemul e-SIGUR.

Potrivit IPJ Alba, polițiștii rutieri vor acționa sâmbătă, 13 decembrie, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba.

Sistemul de monitorizare a…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Festivalul ”Colind Iancului” la Cluj-Napoca. Paradă prin oraș cu 15 cete de colindători și concert la Casa de Cultură

Publicat

colind e1765569919834.jpeg






Festivalul ”Colind Iancului” are loc duminică la Cluj-Napoca, programul incluzând o paradă a cetelor de colindători și un concert la Casa de Cultură a Studenților, unde intrarea este liberă.

Inițiat de Societatea Cultural-Patriotică ”Avram Iancu” din România, în anul 1993, cu prilejul dezvelirii în Cluj Napoca a grupului statuar “Avram Iancu și tribunii” festivalul național al cetelor de…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

DSP, despre cazurile de lepră de la salonul SPA din Cluj. Două femei internate în spital. Alte două sunt suspecte că au boala

Publicat

spitalul de boli infectioase 3.jpeg






Direcția de Sănătate Publică (DSP) Cluj a transmis vineri că două femei din Asia, angajate ca maseuze la ThaiCo SPA din Cluj-Napoca, diagnosticate cu lepră, au fost internate la Spitalul de Boli Infecțioase.

Alte două femei, angajate ale salonului, de asemenea din Asia, sunt suspecte că ar avea boala și sunt în evaluare.

Tinerele din Indonezia, diagnosticate cu lepră, au fost internate în spital

Direcția de…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Brunea Fox: Cinci zile printre leproși (Iadul de la Lărgeanca)- Reportaj din 1928 – ”Le lipsesc degetele. I-au căzut spontan”

Publicat

brunea fox.jpg






Unul dintre cei mai cunoscuți reporteri din perioada interbelică, Filip Brunea Fox, pseudonimul literar al lui Filip Brauner, a publicat în ziarul Dimineața în anul 1928 un reportaj despre leproșii internați în lazaretul de la Lărgeanca, din sudul Basarabiei. În anul 1918, autoritățile României Mari au adunat leproșii din colonia Tichilești și i-au trimis în satul Lărgeanca, unde Brunea Fox a realizat unul dintre…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe