Connect with us

EVENIMENT

Alertă în Piatra-Neamț: Patru minori au fugit de la un centru pentru copii, unde au fost înregistrate 19 cazuri de COVID-19

Publicat

centrul copii piatra neamt

Patru minori instituţionalizaţi în Centrul ''Sancta Maria'' Piatra-Neamţ sunt căutaţi de poliţişti după ce, duminică seara, au fugit din instituţie, a declarat, luni dimineaţa, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Neamţ, Dimitrie Mocanu.

Este vorba de trei băieţi şi o fată cu vârste cuprinse între 15 şi 17 ani.

"Poliţiştii au stabilit faptul că minorii părăsesc în mod frecvent Centrul 'Sancta Maria' din Piatra-Neamţ fără acordul personalului de supraveghere. Poliţiştii au efectuat verificări atât pe raza municipiului Piatra-Neamţ, cât şi la persoanele şi în locurile cunoscute ca fiind frecventate de aceştia, însă nu au fost identificaţi", a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Neamţ.

Poliţiştii au publicat fotografii şi semnalmentele celor 4 minori şi solicită populaţiei sprijinul pentru a-i găsi.

La Centrul pentru copii cu dizabilităţi "Sancta Maria" Piatra-Neamţ au fost înregistrate, la începutul lunii, 6 cazuri de COVID-19 la salariaţi şi 13 între tinerii instituţionalizaţi.

Centrul beneficiază de pază asigurată cu personal doar pe timpul zilei, iar tinerii fug frecvent din instituţie, pe timpul nopţii.

Prefectul judeţului Neamţ a cerut conducerii Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului să facă toate demersurile pentru a asigura paza şi pe timp de noapte, însă reprezentanţii Consiliului Judeţean au precizat că nu se justifică o astfel de solicitare. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

CFR Cluj obține calificarea în sferturile Cupei României după un egal tensionat în Gruia

Publicat

cfr cluj rapid cupa romaniei foto andrea szilagyi4 scaled.jpeg






CFR Cluj s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României după remiza 1-1 obținută pe teren propriu, într-un meci tensionat disputat în Gruia.

Deținătoarea trofeului a abordat partida într-o formulă schimbată și a preferat un joc precaut, într-o primă repriză săracă în ocazii, încheiată fără gol.

După pauză, ritmul a crescut ușor, iar momentul decisiv a venit în minutul 66,...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Stadiul pentru implementarea reformei privind îmbunătățirea guvernanței corporative a întreprinderilor, analizat de Guvern

Publicat

pensii private obligatorii: ce sume s au adunat în conturile românilor

Stadiul pentru implementarea reformei privind îmbunătățirea guvernanței corporative a întreprinderilor publice, precum și a țintelor și jaloanelor din acest domeniu aferente cererilor de plată 3, 4 și 5 din Planul Național de Redresare și Reformă (PNRR) au fost analizate marți în cadrul Comitetului interministerial coordonat de viceprim-ministrul Oana Gheorghiu.

Potrivit unui comunicat al Guvernului, reprezentanții ministerelor au prezentat informații actualizate cu privire la...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

ADR Nord-Vest își construiește sediul de vis la Cluj. Cine a câștigat concursul de arhitectură

Publicat

arn nord vest.jpeg






Agenția de Dezvoltare Regională (ADR) Nord-Vest își va ridica un nou sediu în Cluj-Napoca, proiectul fiind câștigat de STUDIO 82 S.R.L. în urma concursului de soluții organizat de Ordinul Arhitecților din România, în parteneriat cu Filiala Teritorială Transilvania a OAR.

Jurizarea proiectelor s-a desfășurat între 6 și 9 februarie 2026, iar rezultatele au fost anunțate oficial marți, 10 februarie. Noul sediu...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Atenționare pentru cumpărătorii online: De ce să te ferești de site-urile care doar par din România. Nu te baza pe terminația ”ro”

Publicat

atenționare pentru cumpărătorii online: de ce să te ferești de

Atenționare pentru cumpărătorii online: Centrul European al Consumatorilor din România (ECC România) avertizează cumpărătorii să fie extrem de atenți atunci când fac achiziții online, chiar și de pe site-uri cu extensia „.ro”, deoarece multe dintre acestea creează doar impresia că aparțin unor comercianți din România.

Reprezentanții ECC subliniază că achizițiile online necesită verificări minime, dar esențiale, pentru a preveni situații neplăcute, precum produse...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe