EVENIMENT
UPDATE FOTO-VIDEO: Alertă în Vâlcea: Un bărbat a căzut în Olt și a rămas blocat între stânci
Un bărbat în vârstă de 70 de ani a rămas blocat între stânci, duminică la amiază, pe malul râului Olt în județul Vâlcea, după ce a căzut de la o înălțime de circa 6 metri.
Potrivit ISU Vâlcea, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă al Judeţului Vâlcea a fost solicitat să intervină pentru o persoană căzută pe malul răului Olt.
UPDATE 2: Persoana a fost scoasă din zona în care a fost blocată, a fost evaluată de către echipajul SMURD, iar apoi aceasta a refuzat transportul la spital.
UPDATE 1: Se pare că bărbatul a alunecat de pe stânca pe care se afla.
Un membru al echipajului de pe barcă a ajuns la victimă.
Bărbatul prezintă escoriații la nivelul capului.
Au început operațiunile de preluare și urcare în barcă
Aceasta ar fi căzut de la circa 6 m și ar fi rămas blocat între stânci.
Evenimentul s-a produs în zona Lotrișor, în amonte de debusare.
Din primele date este vorba de un bărbat, în vârstă de circa 70 de ani. Victime este în stare de conștientă,
Conform sursei citate, la fața locului s-a deplasat o ambulanță SMURD și o autospecială de descarcerare, s-a deplasat și salvamontul.
S-a deplasat un echipaj cu barcă al Inspectoratului precum și un echipaj de la IJJ.
EVENIMENT
Tânăr din Cluj, prins cu bani furați în buzunar. A fost reținut de polițiști pentru 24 de ore

Un tânăr de 23 de ani din comuna Geaca a fost reținut de polițiștii Secției 7 Poliție Rurală Gherla, fiind bănuit de comiterea infracțiunii de furt calificat.
Potrivit anchetatorilor, în după-amiaza zilei de 28 iulie, între orele 16:30 și 18:00, acesta ar fi profitat de absența proprietarilor și de faptul că ușa de acces a locuinței era închisă, dar neasigurată, pentru a pătrunde în imobil.
Hoțul a…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
A început reabilitarea energetică la Spitalul de Recuperare din Cluj. Investiția se ridică la 11 milioane de lei

Consiliul Județean Cluj a emis ordinul de începere a lucrărilor de reabilitare energetică a corpului principal de clădire, Corpul A, al Spitalului Clinic de Recuperare.
Constructorul a demarat deja lucrările, ca urmare a predării amplasamentului de către autoritățile județene.
Spitalul de Recuperare din Cluj, reabilitat energetic
Investiția, în valoare de aproximativ 11 milioane de lei, este finanțată din…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
SRI a explicat cum vor putea fi ridicate restricțiile privind lichidele din bagajul de mână, din aeroporturi. Ce înseamnă LAGs

Serviciul Român de Informații (SRI) a explicat modul în care restricțiile privind lichidele în bagajul de mână (cele care limitează recipientele la 100 ml fiecare) vor putea fi eliminate din aeroporturile din România.
În linii mari, restricțiile vor putea fi ridicate doar în anumite condiții, în aeroporturile echipate corespunzător.
„Recertificarea, la nivel european, a unui model de echipament de control de securitate utilizat şi în aeroporturi din România a creat premisele…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Remus Lăpușan, deputat PSD de Cluj: Este timpul să încheiem această adevărată telenovelă a pensiilor speciale

Remus Lăpușan, deputat PSD de Cluj, spune că modificarea condițiilor de pensionare a magistraților este necesară.
Deputatul clujean a precizat că modificările trebuie făcute în așa fel încât să nu mai poată fi contestate „cu succes” la Curtea Constituțională a României.
Remus Lăpușan: Modificările sunt necesare
„Modificarea condițiilor de pensionare pentru magistrați este un subiect vechi,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro