EVENIMENT
Alertă la Tribunalul Bucureşti, după ce un arestat care ar fi suspect de coronavirus a fost adus în sala de judecată

Şedinţele de judecată de la secţiile penale ale Tribunalului Bucureşti au fost suspendate joi, după ce un magistrat a constatat că în sala de judecată a fost adus un inculpat care ar fi fost suspect de coronavirus.
Informaţia a fost confirmată de un avocat prezent în sala de judecată.
„La TB secţia penală (sala 139) ne-a suspendat şedinţa pe motiv de coronavirus. A fost adus un arestat care avea referat de la medic că e suspect de coronavirus”, spune avocatul pe un grup de WhatsApp.
Potrivit acestuia, un magistrat a constatat că la dosarul unui inculpat, prezent în boxa acuzaţilor, se află un document medical în care se arată că inculpatul este suspect de coronavirus. AGERPRES
EVENIMENT
Cât va sta după gratii un tânăr care a jefuit un cazino din Alba Iulia. A vrut să dea lovitura în localul în care avea interdicție

Un tânăr în vârstă de 32 de ani din Zlatna, Iulian P., a fost condamnat definitiv pentru tâlhărie calificată, după ce a jefuit un cazino de pe Bulevardul Transilvaniei din Alba Iulia. Fapta a comis-o în data de 1 martie 2025, iar două luni mai târziu a și fost trimis în judecată. În data de 30 iunie 2025 a fost condamnat în prima instanță, dar nu a fost de acord cu pedeapsa primită.
Drept urmare, acesta a făcut apel, iar dosarul s-a judecat pe rolul instanței superioare,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
2 octombrie: Ziua Mondială a Nonviolenței, dedicată promovării păcii, toleranței și rezistenței pașnice în fața injustiției

Ziua Mondială a Nonviolenței: În fiecare an, pe 2 octombrie, lumea întreagă sărbătorește această zi dedicată promovării păcii, toleranței și rezistenței pașnice în fața injustiției.
Acest fapt nu este unul întâmplător, Organizația Națiunilor Unite alegând în mod expres această dată, la momentul creării acestei zile în anul 2007, pentru a-i oferi o dublă semnificație, scrie National Today.
Aceasta marchează data nașterii lui Mohandas Karamchand Gandhi, cunoscut…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Dezastru pe șoselele din Cluj! Peste 140 de decese cauzate de accidente rutiere în ultimii ani

Instituția Prefectului din Cluj a prezentat miercuri statisticile din ultimii ani ce arată o realitate alarmantă pe drumurile din județul Cluj. În perioada 2020–2024, sute de accidente rutiere au dus la 149 de decese pe șoselele județului.
Cea mai gravă cauză rămâne viteza excesivă, care a provocat 197 de accidente soldate cu 47 de decese și 193 de persoane rănite grav. Urmează indisciplina pietonală,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Un accident rutier a avut loc în urmă cu puțin timp, în centrul Clujului. Din primele informații, un pieton a fost lovit de o mașină pe strada Avram Iancu.
La fața locului a ajuns un echipaj SMURD, care acordă îngrijiri medicale victimei. Circulația în zonă este blocată pe durata intervenției.
Poliția efectuează cercetări pentru a stabili împrejurările producerii accidentului.
Revenim cu amănunte.
Citește mai mult pe Cluj24.ro