EVENIMENT
ALERTĂ METEO: Cod galben de CEAȚĂ și VÂNT în mai multe zone din țară
Administrația Națională de Meteorologie a emis, duminică dimineața, avertizări meteo cod galben de ceață și vânt puternic în mai multe zone din țară, valabile în orele următoare.
Zone vizate:
Până la ora 9:00
Județul Neamţ: Piatra-Neamț, Roman, Săbăoani, Roznov, Borlești, Tămășeni, Piatra Șoimului, Cordun, Horia, Doljești, Săvinești, Dumbrava Roșie, Gherăești, Zănești, Podoleni, Bodești, Trifești, Girov, Sagna, Români, Gârcina, Bârgăuani, Mărgineni, Secuieni, Ștefan cel Mare, Dulcești, Războieni, Dragomirești, Dochia, Tupilați, Făurei, Gâdinți, Ruginoasa, Negrești, Văleni, Dobreni;
Se va semnala ceață care determină reducerea vizibilității sub 200m, izolat sub 50 metri.
Până la ora 10:00
Județul Harghita: Miercurea Ciuc, Toplița, Gheorgheni, Ditrău, Sândominic, Remetea, Joseni, Suseni, Ciumani, Ciucsângeorgiu, Sărmaș, Frumoasa, Lăzarea, Sânsimion, Cârța, Siculeni, Mihăileni, Tomești, Gălăuțaș, Ciceu, Sânmartin, Sâncrăieni, Dănești, Subcetate, Mădăraș, Tușnad, Sântimbru, Voșlăbeni, Cozmeni, Leliceni, Păuleni-Ciuc, Racu;
Se va semnala ceață care determină reducerea vizibilității sub 200 m și izolat sub 50 metri și, izolat, depuneri de chiciură.
Până la ora 11:00
Județul Gorj: zona de munte de peste cota 1800 m;
Județul Vâlcea: zona de munte de peste cota 1800 m;
Județul Argeş: zona de munte de peste cota 1800 m;
Județul Prahova: zona de munte de peste cota 1800 m;
Județul Dâmboviţa: zona de munte de peste cota 1800 m;
Se vor semnala: intensificări ale vântului cu rafale ce vor atinge 100 – 120 km/h.
Până la ora 12:00
Județul Caraş-Severin: zona de munte și localitățile: Oravița, Răcășdia, Grădinari, Sasca Montană, Forotic, Ticvaniu Mare, Ciclova Română, Vărădia, Berliște, Vrani, Ciuchici, Ciudanovița, Goruia;
Județul Arad: zona de munte;
Județul Bihor: zona de munte;
Județul Timiş: zona de munte;
Județul Timiş: Deta, Gătaia, Ciacova, Jamu Mare, Denta, Banloc, Giulvăz, Moravița, Ghilad, Birda, Livezile, Foeni, Otelec, Giera;
Județul Hunedoara: zona de munte de peste cota 1800 m;
Se vor semnala : intensificări ale vântului care vor depăși la rafală 55-65 km/h, iar pe crestele montane 90 – 100 km/h
EVENIMENT
Cu ce echipe va juca România la Cupa Mondială 2026, dacă trece de Turcia la baraj. Naționala a prins grupa cea mai UȘOARĂ
Cu ce echipe va juca România la Cupa Mondială 2026, dacă trece de Turcia la baraj. Tragerea la sorți de vineri, de la Kenedy Center din Washington, duce naționala într-o grupă permisivă, fără nume mari.
România a fost repartizată în grupa D, în cazul în care se va califica. Primul meci ar urma să fie cu Australia, potrivit Mediafax. .
Cu ce echipe va juca România la Cupa Mondială 2026: Grupa D
- SUA
- Paraguay
- Australia
- Slovacia/Kosovo – Turcia/România
Unde ar juca…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
(P) Ai cumpărat o mașină de spălat? Iată de ce merită să iei în calcul și un uscător de rufe
Cumpărarea unei masina de spalat este un pas important pentru confortul zilnic. Este un electrocasnic care îți economisește timp și energie, transformând o activitate obositoare într-un proces simplu și eficient. Totuși, mulți utilizatori se opresc aici, fără să ia în calcul un accesoriu complementar care poate face diferența: uscătorul de rufe.
Uscătoarele elimină timpul de aşteptare şi oferă un…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Detașamentul de pompieri Alba Iulia a intervenit vineri seară la un accident rutier produs pe șoseaua de centură a municipiului Alba Iulia, în zona intersecției cu „Drumul Oaselor”.
În eveniment au fost implicate două autoturisme. Potrivit informațiilor transmise de salvatori, nicio persoană nu a rămas încarcerată.
La fața locului au fost alocate o autospecială de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor, care au asigurat zona și au evaluat eventualele…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cum a furat un bărbat din Alba Iulia o bicicletă dintr-un magazin, dar și mai multe sticle de băutură și produse cosmetice
Un bărbat care a reușit să fure băutură dar și o bicicletă din mai multe magazine din Alba Iulia a fost trimis în judecată. Acesta se află în arest preventiv, la Penitenciarul Aiud, iar dosarul a trecut de stadiul de măsuri și excepții de cameră preliminară în data de 4 decembrie 2025.
Faptele s-au produs între 6 august și 9 septembrie.
Mai exact bărbatul a reușit să fure produse dintr-un magazin de cosmetice, în data de 6 august 2025, în jurul orei 11:35, de a sustras…
Citește mai mult pe Alba24.ro



