EVENIMENT
ALERTĂ METEO: Cod ROȘU și PORTOCALIU de vreme rea, începând de duminică seara. Cât ține URGIA

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare cod roșude vreme rea, cu vânt puternic care la rafală va atinge între 140 – 180 kilometri/ oră, în localități din 14 județe ale țării. De asemenea, de duminică seară intră în vigoare o avertiare cod portocaliu pentru localități din Moldova, Transilvania, Maramureș, Norsul Crișanei și Dobreogei.
Potrivit meteorologilor, în intervalul 24 februarie, ora 02:00 – 24 februarie, ora 18:00 este cod roșu de vânt puternic, rafale de peste 140…180 km/h.
În Carpații Meridionali și de Curbură vântul va sufla tare, cu viteze de peste 140…180 km/h, spulberând puternic zăpada și determinând scăderea vizibilității spre zero.
De asemenea, meteorologii au emis cod portocaliu, în intervalul 23 februarie, ora 22:00 – 24 februarie, ora 18:00.
În Moldova, Transilvania, Maramureș, nordul Crișanei și al Dobrogei vor fi intensificări susținute ale vântului, care va avea intensificări susținute, în noaptea de duminică spre luni (23/24 februarie) și în prima parte a zilei de luni (24 februarie) în nordul Crișanei, Transilvania și Maramureș, cu viteze de 80…95 km/h. Mai ales pe parcursul zilei de luni, în Moldova și în nordul Dobrogei, vântul va sufla temporar cu viteze de peste 90…100 km/h.
Potrivit ANM, din seara zilei de duminică, 23 februarie, ora 18:00, până luni, ora 18:00, vor fi intensificări ale vântului în cea mai mare parte a țării. Vântul se va intensifica treptat în cea mai mare parte a țării, cu viteze în general de 55…70 km/h.
Vântul va avea intensificări la munte, iar la altitudini de peste 1500 m rafalele vor atinge 80…90 km/h. În a doua parte a zilei de duminică, în nordul Carpaților Orientali va ninge viscolit.
EVENIMENT
6.500 de oameni au deschis cea de-a 13-a ediție Jazz in the Park. Moment de neuitat oferit de Ibrahim Maalouf

Festivalul Jazz in the Park și-a deschis porțile cu una dintre cele mai frumoase zile trăite până acum în Parcul Etnografic din Cluj-Napoca. Vineri, 6 iunie, peste 6.500 de oameni au venit să descopere bucuria muzicii live în mijlocul naturii, într-un festival autentic, cald, memorabil.
Cel mai așteptat moment al serii a fost concertul susținut de Ibrahim Maalouf & Trumpets of Michel-Ange – o experiență intensă și emoționantă, la finalul căreia artistul a…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Prezența unui urs a fost semnalată sâmbătă după-amiaza, în jurul orei 16:30, în proximitatea localității Tonea.
Potrivit ISU Alba, a fost emis un mesaj Ro-Alert pentru locuitorii din zonă.
…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Dragoș Damian, CEO Terapia: Dragi români harnici și cinstiți, care vă plătiți toate taxele… Băi, sunteți toți niște fraieri!

Băi, fraierilor, harnici și cinstiți, care vă plătiți toate taxele, impozitele și contribuțiile, acum vă cerem și mai mult: trebuie să puneți umărul ca să iasă țara din impasul economic.
Trebuie, nu-i așa, să fim solidari, să strângem din dinți, să ne unim la greu, să aducem mai mulți bani la buget, să reducem, printr-un efort colectiv, deficitul bugetar.
Dragoș Damian: Ia uite ce vă așteaptă
Asta era luni, 2 iunie: CASS pe pensii, impozit progresiv,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

O motocicletă a luat foc sâmbătă după-amiaza, în jurul orei 15:15, la ieșirea din Sebeș spre Daia Română.
Potrivit ISU Alba, Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru stingerea unui incendiu la ieșire din municipiul Sebes spre loc. Daia Română.
Din informațiile preliminare ar fi vorba despre un incendiu izbucnit la o motocicletă.
Pompierii intervin cu o autospecială de stingere cu apă și spumă.