ACTUALITATE
ALERTĂ. Rata de infectare a „SĂRIT” la Cluj-Napoca de 2 cazuri de Covid-19 la mia de locuitori. Cazuri multe și în Florești
Rata de infectare cu Covid-19 crește rapid la Cluj-Napoca. Vineri, potrivit raportării Direcției de Sănătate Publică, aceasta este de 2,39 la mia de locuitori.
În perioada 21 decembrie – 3 ianuarie, pentru care s-a făcut raportarea, la Cluj-Napoca au fost confirmate 805 cazuri noi de Covid-19.
În întreg județul Cluj, în aceeași perioadă au fost 1.291 de cazuri noi de Covid-19, iar rata de infectare era vineri de 1,71 cazuri la mie.
Citește și: Purtați mască și VACCINAȚI-VĂ. Șeful DSP Cluj: Varianta OMICRON pare că dă forme mai ușoare, dar nu știm ce SECHELE lasă
Și în Florești situația este similară. Cu 105 cazuri noi de Covid-19 în perioada de raportare, rata de infectare a ajuns la 2,17 la mia de locuitori.
Vad, comuna care se apropie de o rată de infectare de 6 cazuri la mia de locuitori.
Numărul cazurilor de Covid-19 a crescut în comuna Vad, unde se înregistra deja cea mai mare rată de infectare. Pentru perioada de raportare au fost 15 cazuri, iar rata de infectare a ajuns la 5,97 la mie.
Citește și: Starea de alertă a fost PRELUNGITĂ cu 30 de zile. Din 8 ianuarie, MASCA de protecție devine OBLIGATORIE și afară
De asemenea, rate mari de infectare cu SARS-CoV-2 se înregistrează și în comunele Valea Ierii – 5,40 și Poieni – 4,28.
Situația devine îngrijorătoare, având în vedere că varianta Omicron a Covid-19 nu a devenit încă dominantă.
Sursa: DSP Cluj
Urmărește știrile Cluj24.ro pe Google News
ACTUALITATE
Granițe depășite, experiențe împărtășite: Un profesor din Hlipiceni, o săptămână de job shadowing în sistemul educațional polonez
Citește mai mult pe Botosani24.ro
ACTUALITATE
Rareș Prisacariu va fi invitatul special la un concert de colinde organizat de Arhiepiscopia Iașilor
Citește mai mult pe Botosani24.ro
Citește mai mult pe Botosani24.ro



