EVENIMENT
Alimentația bogată în magneziu poate contribui la îmbunătățirea sănătății creierului. Ce alimente ar trebui consumate și de la ce vârstă

Cercetătorii australieni au asociat un aport ridicat de magneziu cu o sănătate cerebrală mai bună pe parcursul vieţii. Potrivit studiului publicat vineri, o echipă de la Neuroimaging and Brain Lab din cadrul Universităţii Naţionale din Australia (ANU) a descoperit că un consum ridicat de alimente bogate în magneziu – cum ar fi spanacul şi nucile, ar putea reduce riscul dezvoltării demenţei.
Potrivit Agerpres care citează Agenția Xinhua, oamenii de ştiinţă au studiat peste 6.000 de persoane sănătoase din punct de vedere cognitiv cu vârste cuprinse între 40 şi 73 de ani din Marea Britanie pe o perioadă de 16 luni.
Dieta bogată în magneziu reduce riscurile apariţiei demenţei
Cercetătorii au ajuns la concluzia că în cazul persoanelor care consumă peste 550 mg de magneziu zilnic, vârsta creierului lor este, la 55 de ani, cu un an mai mică în comparaţie cu cei care au un aport normal de magneziu de 350 mg zilnic.
Khawlah Alateeq, autoarea principală a studiului, a precizat că, potrivit studiului, efectele preventive ale unui aport alimentar mai ridicat de magneziu ar putea începe la persoanele cu vârsta în jur de 40 de ani sau mai devreme.
”Studiul nostru arată că o creştere de 41% în aportul de magneziu ar putea duce la o pierdere mai redusă a volumului cerebral asociată cu înaintarea în vârstă, ceea ce înseamnă o funcţie cognitivă mai bună şi un risc mai scăzut sau întârziat de debut al demenţei mai târziu în viaţă”, a spus ea într-un comunicat de presă.
”Cercetarea scoate în evidenţă beneficiile potenţiale ale unei diete bogate în magneziu şi rolul pe care acesta îl îndeplineşte în promovarea sănătăţii celebrale”.
Femeile, în special cele aflate în postmenopauză, beneficiază mai mult, potrivit studiului, de efectele neuroprotectoare ale unei diete bogate în magneziu în comparaţie cu bărbaţii.
Erin Walsh, coautoare a studiului, a precizat că raportul ar putea duce la dezvoltarea intervenţiilor de sănătate publică în scopul îmbunătăţirii sănătăţii cerebrale şi a reducerii riscurilor apariţiei demenţei cu ajutorul dietei.
Potrivit Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS), în prezent peste 55 de milioane de persoane suferă de demenţă la nivel global, cea mai răspândită formă fiind boala Alzheimer.
Experţii au avertizat că numărul cazurilor este estimat să se tripleze până la 150 de milioane înainte de 2050.
”Întrucât nu există un tratament pentru demenţă, iar dezvoltarea tratamentelor farmacologice nu au avut succes în ultimii 30 de ani, s-a sugerat ca prevenţia să primească o atenţie mai mare”, a spus Walsh.
Agerpres
EVENIMENT
Alba Iulia devine pentru o zi ”oraș în bibliotecă”. Escape room, atelier de benzi desenate, robotică și schimb de cărți. Program

Alba Iulia va deveni pentru o zi un ”oraș în bibliotecă”. Mai exact, în cadrul lunii Internaționale a Bibliotecilor Școlare, municipiul Alba Iulia devine gazda unui proiect educațional „Orașul în Bibliotecă”. Evenimentul reunește elevi, profesori, bibliotecari și parteneri locali într-o serie de activități interactive menite să transforme biblioteca într-un spațiu viu, creativ și deschis comunității.
Evenimentul va avea loc marți, 21 octombrie, în incinta…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cabana mistuită de flăcări în Luna. Peste 200 de vaci au fost salvate de pompierii clujeni

Pompierii din cadrul Detașamentului Turda au intervenit noaptea trecută pentru stingerea unui incendiu violent care a distrus o cabană din localitatea Luna.
Apelul de urgență a fost primit în jurul orei 23.00, iar la fața locului s-au deplasat patru autospeciale cu apă și spumă.
Incendiu puternic la Luna
La sosirea echipajelor, flăcările se manifestau generalizat, pe o suprafață de aproximativ 50 de metri…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Un turc care a condus un Porsche, pe Autostrada A1, deși avea permisul suspendat, trimis înjudecată de procurorii din Sebeș

Un cetățean turc va fi nevoit să ajungă în fața instanței din Sebeș, după ce a încălcat legea. Mai exact, deși avea permisul suspendat acesta s-a urcat la volan și a condus un autoturism Porsche.
Fapta pentru care a fost trimis în judecatăm în data de 13 octombrie 2025, a avut loc în urmă cu mai bine de un an, în luna februarie a anului 2024.
Mai exact, acesta a fost tras pe dreapta, în data de 3 februarie 2024, în jurul orei 15.00, pe Autostrada A1, pe raza municipiului…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
15 octombrie: Ziua Mondială a Spălatului pe Mâini. Obiceiul care ajută la prevenirea bolilor infecțioase

15 octombrie: Ziua mondială a spălatului pe mâini este marcată anual la această dată şi este dedicată creşterii gradului de conştientizare şi înţelegere cu privire la importanţa spălatului pe mâini cu săpun ca un mod simplu şi eficient pentru a preveni bolile şi pentru a salva vieţi.
Pentru a creşte gradul de informare privind importanţa şi necesitatea spălatului pe mâini, Organizaţia Mondială a Sănătăţii susţine acţiunile desfăşurate în această zi, acţiuni…
Citește mai mult pe Alba24.ro