EVENIMENT
Alpinistul dispărut în Munţii Făgăraş a fost găsit mort. Zsolt Torok escaladase cei mai înalți munți din lume
Alpinistul Zsolt Torok, care a dispărut în Munţii Făgăraş, a fost găsit mort sâmbătă, a declarat pentru Agerpres şeful Salvamont Sibiu, Adrian David.
"Alpinistul român în vârstă de 45 de ani a fost localizat în zona vârfului Negoiu şi se pare că este decedat. Se încearcă evacuarea pe calea aerului a acestuia şi în zonă sunt mai multe echipe salvamont care încearcă să ajungă la locul accidentului", a afirmat Adrian David.
Alpinistul a fost căutat de echipe ale Salvamont Sibiu şi Argeş, de jandarmi sibieni şi argeşeni dar şi de un elicopter al MAI.
Zoltan Torok era un alpinist cu experiență.Iată o parte din lista realizărilor alpine:
- Marmolada – peretele nordic, Italia; 15 iulie 2002;
- Varful Matterhorn, Elvetia – pana la 4000m, 9 August 2000;
- Cho Oyu pana la 7800m pe partea Nordica, (Tibet, Himalaya), 30 septembrie 2006;
- Aconcagua 6962m, Ghetarul Polonez directa, 19 ianuarie 2007 grad PD (Argentina, Anzii Cordilieri).
Expeditii, varfuri atinse, trasee parcurse peste hotare
- Ghetarul Eiger, 3690m – Elvetia, 2 august 2000;
- Varful Matterhorn, 4478m, creasta Hornli – Elvetia, 10 august 2000, Cap de coarda, coechipier Radu Savin;
- Varful Grossglockner, 3798m culoarul central – Austria, 8 iulie 2003, Cap de coarda, coechipier Adrian Lancrangean (Negru);
- Varful Collac, 2715m – Italia, Varf urcat pentru antrenament, pe via ferrata de dificultate medie, Financieri, coechipieri Olteanu Luisa, Adrian Lancrangean, Sorin Muresan;
- Varful Pitz Boe, 3152m – Italia, Ascensiune solitara cu scop de antrenament pe via ferata, Cezare Piacetta, de dificultate mare, recomandat cu coarda pentru echipa;
- Varful Marmolada, 3342m – Italia (prin peretele Nordic), Observatii, legate de ascensiune, sunt la capitolul Ascensiuni solitare;
- Varful Mont Blanc, 4807m – Franta, August 2002, Tr Aiguille du Midi – Mont Modit – Mont Blanc du Tacul – Mont Blanc;
- Traseul Joaeux et Lotus in La Flame de Piere 5+, Franta, August 2003 Cap de coarda, coechipier Romeo Voiciuc;
- Peretele N-E Grandes Jorasses 4207 m, ED traseul Gervasutti, Franta;
- Creasta Mitteleg 5+ Eiger 3970 m;
- Peretele Nordic Eiger traseul Heckmaier ED+ 3970 m;
- Monch 4099m traseul Nolan;
- Jungfrau 4157 m traseul clasic;
- Cho Oyu 8150 m ruta clasica parte Nordica Tibet, Himalaya;
- Traseul MAI-KA TD superior Franta Grandes Jorasses;
- Traseu in Petit Dru traversarea TD superior, Franta, peretele sudic;
- Aconcagua traseul normal 6962m Anzii Cordilieri;
- Aconcagua Ghetarul Polonez PD 6962m (varianta directa) Anzii Cordilieri;
- Island Peak 6189 m, Himalaya 2008;
- Ama Dablam pana peste Dablam 6600m din 6812m, Himalaya 2008;
- Varful Grossglockner, 3798m, Austria 2009:
- Traseul Mayerlrampe – NorthWest Grat;
- Traseul Bergfuhrer – Gr. M5 (Mixt 5);
- Traseul Pallavicini;
- Grandes Jorasses – Pilierul Walker ED + traseul Ricardo Cassin, Franta;
- Expeditie K2 – 2010 – pe traseul Abruzzi – ascensiune pana la 7600 m;
- Ascensiune in verticala – Maratonul Marilor Pereti 2011 – 16450 m. in 5 tari alpine – 16 trasee istorice:
- Copov Strebber Slovenia Triglav perete nordic;
- Brechtesgardener route Austria Watzmann perete estic;
- Cassin Italia Tre Cime (Cima Piccolissima) perete sudic;
- Zsigmondy Emil Italia Tre Cime (Cima Piccola) perete Vestic;
- Commici Italia Tre Cime (Cima Grande) perete nordic;
- Cassin Italia Tre Cime(Cima Ovest) perete nordic;
- Winatzer – Olimpo – Stenico Italia Marmolada perete sudic;
- Tirolezilor – Messner Direct Italia Marmolada perete sudic;
- Cassin Elvetia Piz Badille perete nordic;
- Schmidt Elvetia Matterhorn perete nordic;
- Pierre Alain Franta Petti Dru perete nordic;
- Rebuffat Franta Aiguille du Midi perete sudic;
- O Solle Mio Franta Grand Capuccin perete estic;
- Classic Franta Dent Du Geant perete nord vestic;
- Linceaul Franta Grandes Jourasses perete nordic;
- Integrala Peuterey Italia Masiv Du Mont Blanc pereti sudici si estici, creasta;
- Expeditia Nanga Parbat 2012 incercare solitara pina la 6600 m;
- Expeditie Himalaya 2013 – Varful Nanga Parbat 8125 m – urcat pe Versant Rupal – Ruta Schell.
Zoltan Torok era câstigator a numeroase competitii de alpinism
Vezi aici realizările alpine ale acestuia.
EVENIMENT
Au crescut prețurile la carburanți. Cât costă litrul de benzină și motorină în 1 ianuarie 2026, la Alba Iulia
Au crescut prețurile la carburanți. Șoferii plătesc începând de astăzi mai mult pentru benzină și motorină, după ce prețurile la pompă au crescut cu 33-34 de bani pe litru pentru benzină și 30-31 de bani pe litru pentru motorină.
Pentru un autoturism cu un rezervor de 50 de litri, creșterea se traduce printr-un cost suplimentar de 15 - 17 lei la un plin.
Potrivit Codului Fiscal, de la 1 ianuarie 2026 a fost majorat nivelul accizelor pentru bere, vin și alcool etilic.
Au...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Compania de Apă Someș S.A. anunță că noile prețuri/tarife pentru care s-a comunicat intenția de ajustare în cursul lunii decembrie, au intrat în vigoare de la 1 ianuarie 2026.
Astfel, prețul la apă potabilă este de 7,86 lei/mc inclusiv TVA (11% TVA), iar tariful de canalizare-epurare este de 8,34 lei/mc inclusiv TVA (11% TVA).
”Rațiunea necesității de ajustare a prețurilor/tarifelor rezidă în nevoia...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ce să faci pe 1 ianuarie ca să ai noroc în noul an. Tradiții, obiceiuri și superstiții de Sfântul Vasile
Ce să faci pe 1 ianuarie ca să ai noroc în noul an. Prima zi a anului este marcată în calendarul ortodox de sărbătoarea Sfântului Vasile cel Mare, unul dintre cei mai importanți sfinți și teologi ai creștinătății.
Considerat păzitor de duhuri rele și ocrotitor al săracilor, Sfântul Vasile este cinstit pe 1 ianuarie printr-o serie de tradiții și obiceiuri transmise din generație în generație.
În scrierile bisericești se menționează că Iisus Hristos avea ca nume de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Istoria Anului Nou. Anul Nou este astăzi un moment de bucurie și sărbătoare în întreaga lume, marcat de petreceri, artificii și urări de bine. Puțini știu însă că această dată nu a fost întotdeauna fixată la 1 ianuarie și că drumul către stabilirea ei a fost unul lung și plin de schimbări.
Până în urmă cu câteva sute de ani, Crăciunul (25 decembrie) era considerat prima zi a anului din punct de vedere religios. Abia în 1691, Papa Inocențiu al XII-lea a stabilit...
Citește mai mult pe Alba24.ro
