EVENIMENT
Alți trei români aflaţi în Grecia au fost depistaţi cu COVID-19

Trei români aflaţi în Grecia – doi în Insula Evia şi unul la Salonic – au fost testaţi pozitiv pentru infecţia cu noul coronavirus, informează un comunicat al Ministerului Afacerilor Externe (MAE), transmis luni AGERPRES.
Potrivit MAE, cei doi cetăţeni români confirmaţi pozitiv în Insula Evia au fost transferaţi într-o unitate hotelieră special destinată pentru carantină unde vor rămâne pentru 12 zile.
Ceilalţi membri ai grupului cu care cele două persoane confirmate pozitiv au intrat pe teritoriul Republicii Elene şi care au fost testaţi, la rândul lor, la momentul intrării în Grecia, au fost plasaţi în izolare, autorităţile locale asigurându-le apă şi alimente, precum şi produse de strictă necesitate. Aceştia urmează să revină în ţară în cursul zilei de marţi, cu un autocar pus la dispoziţie de agenţia turistică prin care a fost achiziţionat pachetul turistic.
MAE precizează că la nivelul Ambasadei României la Atena nu au fost recepţionate solicitări de asistenţă consulară din partea persoanelor în cauză, misiunea diplomatică fiind în contact cu o parte dintre turişti.
Românul aflat în Salonic a contactat Consulatul General al României din acest oraş, menţionând că a fost anunţat de autorităţile elene, sâmbătă, cu privire la rezultatul pozitiv al testării efectuate la intrarea pe teritoriul acestui stat. Persoana în cauză a sosit în Republica Elenă la data de 8 iulie, aflându-se în prezent într-un apartament închiriat în Salonic, împreună cu un alt cetăţean român care până la acest moment nu a fost testat.
Consulatul General al României la Salonic întreprinde demersuri pe lângă autorităţile elene pentru aplicarea procedurii prevăzute de legislaţia elenă în astfel de cazuri, inclusiv o eventuală retestare a persoanei infectate.
Totodată, mai precizează MAE, Ambasada României la Atena şi Consulatul General al României la Salonic au întreprins demersuri de urgenţă pentru solicitarea de date oficiale din partea autorităţilor elene centrale cu privire la situaţia celor trei cetăţeni români depistaţi pozitiv, precum şi pentru a se asigura că aceştia primesc îngrijirea şi asistenţa necesare în astfel de situaţii.
Ministerul Afacerilor Externe reaminteşte că cetăţenii români pot solicita asistenţă consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României la Atena 00302106774035 şi Consulatului General al României de la Salonic 00302310340088, apelurile fiind redirecţionate către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluate de către operatorii Call Center, în regim de permanenţă. De asemenea, cetăţenii români care se confruntă cu o situaţie dificilă, specială, cu un caracter de urgenţă, au la dispoziţie şi telefonul de urgenţă al misiunii diplomatice a României în Republica Elenă 00306978996222 şi al Consulatului General al României de la Salonic 00306946049076.
Ministerul Afacerilor Externe recomandă consultarea paginilor de internet: www.mae.ro/node/51914, atena.mae.ro, salonic.mae.ro, ec.europa.eu/consularprotection/content/travel-advice_ro şi www.mae.ro. AGERPRES

Polițiștii au fost alertați după ce un bărbat de 37 de ani a plecat din locuința sa din Cojocna și nu s-a mai întors.
La data de 13 august, Secția 2 Poliție Rurală Apahida a fost sesizată despre faptul că MOGA IONEL ADRIAN, în vârstă de 37 de ani, din localitatea Cojocna, la data de 8 august a.c., în jurul orei 04.00, ar fi plecat voluntar de la domiciliu, iar până în prezent nu a revenit.
Semnalmentele…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Turda construiește un parc fotovoltaic de peste 6 milioane de euro. Mesajul primarului Cristian Matei

Primarul Cristian Matei a anunțat începerea oficială a proiectării centralei fotovoltaice din municipiul Turda, proiect de peste 6 milioane de euro.
”Demarăm activitățile de proiectare și asistență tehnică pentru obiectivul de investiții:„Dezvoltarea unei centrale fotovoltaice pentru producerea de energie electrică din surse regenerabile, în vederea asigurării autoconsumului în Municipiul Turda” (cod…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Zboruri directe spre Istanbul de pe Aeroportul Internațional din Cluj începând din octombrie 2025

Compania AnimaWings anunță introducerea zborurilor regulate către Istanbul, una dintre cele mai dinamice metropole ale lumii, cu plecare de pe Aeroportul Internațional Cluj.
Noua conexiune aeriană le va permite pasagerilor din Cluj și din întreaga regiune a Transilvaniei să ajungă direct la Aeroportul Istanbul, cel mai mare hub aerian al Europei și o poartă strategică spre sute de destinații internaționale.
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
George Soros a împlinit 95 de ani. Filantropie, controverse şi un cuvânt nou în vocabularul românilor

George Soros, născut György Schwartz la 12 august 1930 în Budapesta, este astăzi un veteran al filantropiei globale, cunoscut pentru fondarea Open Society Foundations și implicarea în susținerea democrației, educației și drepturilor civice în peste 100 de ţări.
În 2025, averea sa este estimată la 7,2 miliarde de dolari, după ce de-a lungul vieţii a donat peste 32 de miliarde de dolari către Fundațiile…
Citește mai mult pe Cluj24.ro