Connect with us

ACTUALITATE

Amendă usturătoare de la Garda de Mediu pentru Rafinăria Vega Rompetrol din Ploiești, pentru poluare accidentală

Publicat

rompetrol

Comisarii Gărzii Naţionale de Mediu (GNM) au amendat Rafinăria Vega Rompetrol din Ploieşti cu suma de 100.000 de lei pentru că nu a notificat în timp util o poluare accidentală în zonă, şi cu însă 100.000 de lei pentru nerealizarea unui plan de intervenţie eficient, se arată într-un comunicat al Ministerului Mediului, transmis luni AGERPRES.

„În urma controlului dispus de ministrul Mediului la Rafinăria Vega Rompetrol din Ploieşti, în urma prejudiciilor aduse mediului şi populaţiei prin poluare cu reziduuri petroliere, comisarii Gărzii Naţionale de Mediu (GNM) au stabilit următoarele sancţiuni şi măsuri: amendă în valoare de 100.000 lei, pentru lipsa notificării în termen a poluării accidentale; amendă de 100.000 lei pentru nerealizarea măsurii stabilite, printr-o Notă de constatare anterioară, ca Rompetrol Vega să îşi asume un plan de intervenţie eficient, prin care să evite apariţia poluărilor accidentale; luarea tuturor măsurilor pentru evitarea prejudiciilor asupra mediului, evaluarea zonelor riverane pentru a se stabili factorii de mediu afectaţi, îndepărtarea reziduurilor petroliere din zonele afectate şi aducerea factorilor de mediu la starea iniţială”, se menţionează în comunicatul citat.

Ministerul de resort precizează că Rafinăria Vega Rompetrol din Ploieşti va trebui să notifice Agenţia pentru Protecţia Mediului (APM) Prahova şi Comisariatul Judeţean – GNM Prahova cu privire la situaţia factorilor de mediu afectaţi şi lucrărilor ce urmează a fi realizate pentru aducerea acestora la starea iniţială.

La jumătatea lunii aprilie a acestui an, ministrul Mediului, Graţiela Gavrilescu, scria pe contul de Facebook, că locuitorii oraşului Ploieşti continuă să simtă miros de hidrogen sulfurat, deşi autolaboratorul Agenţiei pentru Protecţia Mediului se află amplasat, de o săptămână, pentru monitorizare, la rafinăria Rompetrol, iar compania petrolieră a fost sancţionată pentru depăşirile înregistrate.

„Deşi autolaboratorul Agenţiei pentru Protecţia Mediului se află amplasat, de o săptămână, pentru monitorizare, la Rafinăria Rompetrol (Vega – n.r.) şi deşi marţi aceasta a fost sancţionată cu amenda maximă prevăzută de lege pentru depăşirile înregistrate, iată că, şi în ultimele două nopţi şi mai ales în această dimineaţă, mirosul de hidrogen sulfurat a putut fi simţit, pregnant, în Ploieşti”, a subliniat ministrul.

Gavrilescu a precizat că APM va menţine autolaboratorul în zonă şi că, deja, comisarii Gărzii de Mediu sunt în rafinărie.

„Condiţiile meteo sunt defavorabile dispersiei: plafonul de nori şi viteza redusă a vântului fac extrem de dificilă circulaţia imisiilor pe verticală, aşa că Rompetrol ar fi trebuit să evite această situaţie! Vom vedea concluziile controlului! Am cerut exigenţă şi celeritate!”, a susţinut oficialul.

Pe de altă parte, pe 1 aprilie, Agenţia de Protecţie a Mediului Prahova a emis un comunicat în care anunţa că s-au înregistrat nereguli la rafinăria Petrotel Lukoil.

„Astăzi, 1 aprilie, în jurul orei 13:00, reprezentanţi ai APM Prahova au constatat existenţa unui fum provenind din zona platformei industriale de est a Municipiului Ploieşti. Cauza acestor emisii a fost decuplarea compresorului de gaze din instalaţia Cracare Catalitica din cadrul SC Petrotel Lukoil SA”, se arăta în comunicatul postat pe site-ul instituţiei.

Rafinăria Vega din Ploieşti, deţinută de grupul KazMunaiGaz International (fostul Rompetrol Group), nu produce carburanţi clasici, ci produse secundare folosite în industria chimică şi petrochimică, alimentară, a încălţămintei şi vopselelor. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

FOTO: „Educația – lumină pentru minte și suflet!” la Liceul „Demostene Botez” Trușești

Publicat

foto: „educația – lumină pentru minte și suflet!” la liceul

Publicitate

„Educația – lumină pentru suflet și minte!” a fost activitatea realizată în avans, cu prilejul Zilei Mondiale a Educației de către elevii Liceului „Demostene Botez” Trușești. În cadrul activității, pe lângă atelierele de lucru, elevii și cadrele didactice s-au bucurat de o întâlnire specială cu preotul paroh Dorin Onciuleanu de la Parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” Ionășeni, într-un cadru interactiv și prietenos….

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

O tânără de 18 ani a intrat cu mașina în gardul Stadionului din Dorohoi

Publicat

o tânără de 18 ani a intrat cu mașina în

Publicitate

O tânără de 18 ani a ajuns la spital, în această seară, după ce mașina pe care o conducea a lovit gardul stadionului municipal din Dorohoi.

La fața locului s-au deplasat pompierii din cadrul Detașamentului de Pompieri Dorohoi, cu o autospecială de stingere și modul de descarcerare, dar și un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță.

Salvatorii au constatat faptul că niciuna dintre cele trei persoane aflate în mașină nu era încarcerată….

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Un bărbat de 47 de ani, care săpa o groapă în cimitirul din Hudești, a fost acoperit de pământ după ce un mal s-a surpat

Publicat

foto: un bărbat de 47 de ani, care săpa o

Publicitate

Un bărbat de 47 de ani a fost salvat de pompierii militari și voluntari după ce un mal de pământ s-a prăbușit peste el. Evenimentul a avut loc în această după amiază în localitatea Mlenăuți, comuna Hudești. La fața locului s-au deplasat pompierii din cadrul Punctului de Lucru Darabani, cu o autospecială de intervenție, membrii Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență din comună și un echipaj din cadrul Serviciului Județean de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

ITM Botoșani: Negocierea colectivă obligatorie pentru firme cu cel puțin 10 angajați. Amenzi de până la 20.000 lei pentru nerespectare

Publicat

itminspectia muncii.webp.webp

Publicitate

Legea Dialogului Social nr.367/2022 prevede că negocierea colectivă este obligatorie la nivelul unităților care au cel puțin 10 angajați/lucrători. În cazul în care într-o unitate nu există contract colectiv de muncă, angajatorul sau orice altă persoană îndreptățită să participe la negocierea colectivă, conform prezentei legi, poate iniția negocierea contractului colectiv de muncă în orice moment (art.108, alin.3 din Legea nr. 367/2022).

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe