EVENIMENT
Amenzi de 1.000 de lire pentru persoanele care merg din străinătate în Marea Britanie şi nu respectă carantina
Persoanele care ajung în Marea Britanie din străinătate sunt pasibili de amenzi de până la 1.000 de lire sterline (1.100 de euro) dacă nu respectă cele 14 zile de carantină obligatorie la intrarea în ţară, ca măsură de prevenire a creşterii numărului de cazuri de coronavirus, relatează vineri EFE, citată de Agerpres.
Potrivit purtătorului de cuvânt al guvernului britanic, ministrul de Interne, Priti Patel, va oferi în cursul după-amiezii noi detalii despre această măsură care va fi introdusă la începutul lunii iunie.
Vor fi scutiţi de la respectarea acestei reglementări şoferii de camioane şi angajaţii din domeniul medical. Măsura nu va fi aplicată nici celor veniţi din Irlanda.
În schimb, persoanele care vin din Franţa în Marea Britanie trebuie să respecte această regulă, contrar celor anunţate în ultimele zile.
Călătorii internaţionali trebuie să completeze un formular de intrare în ţară, în care să precizeze datele de contact, aceştia putând fi supuşi unei inspecţii aleatorii de către angajaţii sanitari pentru a se verifica dacă respectă prevederile.
Potrivit autorităţilor, orice călător care intră în ţară cu avionul, feribotul sau cu trenul trebuie să furnizeze o adresă privind locul în care se va izola, altminteri va fi guvernul cel care se va ocupa de găzduirea lor în perioada de carantină.
Executivul lui Boris Johnson a anunţat în urmă cu câteva zile că această măsura va fi revizuită la fiecare trei săptămâni.
Măsura a fost calificată de consilierul delegat al companiei Ryanair, Michael O’Leary, drept „idioată” şi „impracticabilă”, în timp ce sectorul aviatic britanic şi-a exprimat îngrijorarea că această decizie va sfârşi prin a „ucide” călătoriile internaţionale dinspre şi spre Marea Britanie.
EVENIMENT
Restricții de circulație la Alba Iulia în perioada 29 noiembrie – 1 Decembrie, de Ziua Națională. Străzi vizate, parcări, program
Primăria Alba Iulia anunță restricții de circulație în mai multe zone din municipiu, în perioada 29 noiembrie – 1 Decembrie. Acestea sunt necesare pentru desfășurarea eveninentelor de Ziua Națională.
Sâmbătă, 29 noiembrie, vor fi restricții de trafic pentru repetițiile pentru parada militară din 1 Decembrie. Vor trei treceri ale coloanelor de tehnică militară și forțe terestre, pe un traseu ce cuprinde străzi din Cetate și centru. Duminică și luni vor fi evenimente…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cluj-Napoca, centrul mondial al tenisului de masă. Dan Tarcea: „Investițiile făcute în infrastructura sportivă dau rezultate”
Cluj-Napoca devine, în această săptămână, capitala mondială a tenisului de masă, grație găzduirii Campionatului Mondial de Tineret (ITTF World Youth Championships). Evenimentul se desfășoară la BTarena în perioada 25 noiembrie – 1 decembrie 2025, atrăgând în oraș sportivi, antrenori și oficiali din zeci de țări.
Importanța competiției și succesul proiectelor sportive locale au fost subliniate…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ghiduri pentru admiterea la facultate, publicate de minister. Informații actualizate pentru elevi, părinți, consilieri școlari
Ministerul Educației a pus la dispoziție ghiduri cu informații despre admiterea la facultate. Acestea pot fi folosite de elevi și părinții acestora, dar și de consilerii școlari.
Materialele oferă informații actualizate despre procesul de admitere, parcursul academic universitar, facilitățile pentru studenți și modalitățile prin care părinții și consilierii pot sprijini elevii în luarea unor decizii informate privind continuarea studiilor.
Potrivit ministerului, sunt…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Venituri nedeclarate de zeci de milioane lei, de pe OnlyFans și alte platforme, descoperite de ANAF
ANAF a descoperit peste 100 de utilizatori din România a două platforme cu conținut pentru adulți, între care și OnlyFans, care nu au declarat veniturile. Sumele nedeclarate la Fisc ajung la circa 65 de milioane de lei și au obținute în perioada 2023–2024.
Din aceste sume, statul ar avea de încasat aproape 8 milioane de lei.
Potrivit informațiilor Economedia, citate de Mediafax, pe lângă cei peste 100 de creatori de conținut deja identificați, alte câteva sute de persoane care…
Citește mai mult pe Alba24.ro



