Connect with us

EVENIMENT

Amenzi de 3.000 de lei, aplicate turiştilor din Sinaia pentru nepurtarea măştii de protecţie

Publicat

Jandarmii prahoveni au aplicat, sâmbătă, amenzi de 3.000 de lei pentru nepurtarea măştii de protecţie unora dintre turiştii care intenţionau să urce pe pârtiile de altitudine din Sinaia.

Conform datelor furnizate AGERPRES de Inspectoratul Judeţean de Jandarmi Prahova, la Sinaia, staţiune în care mii de turişti au stat la cozi imense pentru a urca pe pârtiile din golul alpin, au acţionat 20 de jandarmi, astfel încât instalaţiile de transport pe cablu să poată fi folosite în siguranţă.

În acest context, jandarmii au aplicat şase amenzi în valoare de câte 500 de lei pentru nepurtarea măştii de protecţie.

City managerul Primăriei Sinaia, Marian Panait, a declarat pentru AGERPRES că peste 5.000 de turişti au urcat pe pârtiile din golul alpin, autorităţile locale cerând suplimentarea efectivelor de jandarmi pentru a se asigura respectarea măsurilor impuse în contextul pandemic.

În aceste condiţii, la staţiile de îmbarcare de la instalaţiile de transport pe cablu s-au format cozi imense, iar turiştii au aşteptat în anumite zone chiar şi aproape două ore pentru a urca pe munte.

Pe pagina de Facebook a Gondolei Sinaia, turiştii au postat poze în care se poate observa cum sute de persoane stau la cozi la staţiile de îmbarcare ale instalaţiilor pe cablu. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Deținut al Penitenciarului Aiud, nervos după ce un polițist l-a făcut moldovean și i-a luat TV-ul. Este închis pentru viol în grup

Publicat

un deținut închis la aiud pentru o faptă greu de

Un deținut încarcerat la Penitenciarul Aiud a fost ”penalizat” de conducerea instituției după ce a devenit nervos. Mai exact a fost sancționat cu izolarea pe zece zile, dar și restricții la magazinul din penitenciar. 

Deținutul nu a fost de acord cu sancțiunea primită și a făcut o plângere pe rolul instanțelor din Alba. În data de 12 ianuarie 2026, dosarul a primit o rezolvare pe rolul Tribunalului Alba, iar decizia a devenit publică. 

Deținutul în cauză este Mihai...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO FOTO. Pasiunea pentru jocurile LEGO se transmite la Cluj din tată în fiu. Expoziție la Muzeul Etnografic al Transilvaniei

Publicat

lego 2.jpeg






O expoziţie complexă de proiecte realizate cu piese LEGO este găzduită până duminică de Muzeul Etnografic al Transilvaniei din Cluj-Napoca. Evenimentul este organizat anual de Asociaţia Brickenburg, care activează încă din 2008 şi întruneşte în prezent în jur de 100 de pasionaţi. Există doar 350 de astfel se asociaţii partenere LEGO în întreaga lume.

Sever Alicu, organizator al evenimentului şi ambasador...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Polițiștii locali vor putea să utilizeze camere foto-video-audio portabile în exercitarea atribuțiilor. Legea a fost promulgată

Publicat

polițiștii locali vor putea să utilizeze camere foto video audio portabile în

Polițiștii locali vor putea să utilizeze camere foto-video-audio portabile în exercitarea atribuțiilor de serviciu. Președintele Nicușor Dan a promulgat legea.

„Noua reglementare stabilește clar situațiile în care aceste sisteme pot fi folosite în spațiul public, fără consimțământul persoanelor vizate, precum legitimarea, constatarea contravențiilor, utilizarea mijloacelor de imobilizare sau intervențiile pentru protejarea vieții și a ordinii publice”, a transmis șeful...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Elevii care fac naveta vor beneficia de transport gratuit și pe perioada desfășurării examenelor naționale

Publicat

elevii care fac naveta vor beneficia de transport gratuit și

Elevii de gimnaziu și liceu care învață în altă localitate decât cea de domiciliu vor beneficia de transport gratuit și pe perioada examenelor naționale, potrivit unei prevederi care modifică legea Educației și care a fost publicată joi, 15 ianuarie, în Monitorul Oficial.

Până în prezent, elevii de clasa a XII-a și cei de clasa a VIII-a nu primeau transport gratuit pe perioada examenelor pentru că acestea se desfășoară în vacanță. Legea Educației prevedea ca transportul...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe