Connect with us

EVENIMENT

Amenzi de la CNA pentru trei posturi de televiziune care au difuzat apelurile telefonice ale Alexandrei Măceșanu la 112

Publicat

Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA) a amendat, joi, cu câte 35.000 de lei posturile Digi 24, Realitatea TV şi România TV pentru modul în care au difuzat apelurile telefonice ale Alexandrei Măceşanu la 112, transmite Agerpres.

Citește și Cazul de la Caracal/Mama Luizei Melencu nu s-a prezentat la DIICOT; Avocat: O să facem un teledon dacă procurorii o amendează

„Consiliul Naţional al Audiovizualului a analizat rapoartele de monitorizare întocmite de direcţia de specialitate ca urmare a sesizărilor primite pentru modul în care au fost difuzate convorbirile telefonice avute de Alexandra Măceşanu la numărul 112.

Vezi și: Înregistrarea convorbirilor dintre Alexandra și operatorii de la 112, publicată de unchiul fetei ucise de la Caracal

Au fost monitorizate emisiuni informative şi de dezbateri din zilele de 30 şi 31.07.2019 transmise de posturile Antena 1, Antena 3, B1 TV, Digi 24, Kanal D, Naţional TV, Prima TV, Pro TV, Realitatea TV, România TV şi TVR 1. Constatând încălcarea prevederilor art. 39 alin. (2) din Legea audiovizualului nr. 504/2002, Consiliul a decis să sancţioneze cu câte o amendă de 35.000 de lei posturile Digi 24, Realitatea TV şi România TV care au difuzat înregistrările cu vocea Alexandrei”, informează un comunicat remis de CNA.

Instituţia invocă reglementarea potrivit căreia „difuzarea în serviciile de televiziune şi de radiodifuziune a programelor care pot afecta dezvoltarea fizică, mentală sau morală a minorilor se poate face numai dacă, prin alegerea intervalului orar de difuzare, prin codare sau ca efect al altor sisteme de acces condiţionat, se asigură faptul că minorii din zona de transmisie, în situaţii normale, nu pot auzi sau vedea emisiunile respective”.

sursa: Alba24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

De la Cluj la Statele Unite. Aplicația românească ce oferă sprijin financiar pentru sute de mii de americani

Publicat

cashli app 1 scaled.jpg






Într-un birou din Cluj-Napoca, o echipă de dezvoltatori români a reușit să transforme o idee născută în Statele Unite într-o platformă digitală care a ajutat financiar peste o sută de mii de oameni.

Proiectul Cashli Funds, realizat de compania Wolfpack Digital, demonstrează că tehnologia românească poate avea un impact global.

O problemă financiară globală, o soluție clujeană

În Statele Unite,…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Ursoaică cu trei pui în habitatul lor natural, surprinși de camerele de monitorizare ale Parcului Natural Apuseni

Publicat

video: ursoaică cu trei pui în habitatul lor natural, surprinși

Parcul Natural Apuseni continuă să ofere surprize plăcute prin camerele de monitorizare a faunei sălbatice. Recent, acestea au reușit să surprindă imagini spectaculoase cu o ursoaică și cei trei pui.

„Ursoaica cu trei pui. Toamna, urșii sunt mereu în mișcare – adună rezerve de grăsime, pregătindu-se pentru somnul de iarna”, au transmis luni reprezentanții Parcului Natural Apuseni.

Ursul brun (Ursus arctos) este un animal deosebit de puternic, aparținând familiei Urside….

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO FOTO. Mașină răsturnată sub podul Mărăști din Cluj-Napoca! Tânăr de 20 de ani, evaluat de echipajul SMURD

Publicat

imagine whatsapp 2025 11 03 la 20.22.15 3431dba9 e1762194924833.jpg






Un accident rutier a avut loc luni seara, în jurul orei 20:00, în zona podului Mărăști din Cluj-Napoca. Un autoturism s-a răsturnat sub pod, după ce ar fi pierdut controlul.

La fața locului au intervenit de urgență două autospeciale cu modul de descarcerare și o ambulanță SMURD. Potrivit informațiilor furnizate de ISU Cluj, nu au fost persoane încarcerate.

Pompierii și paramedicii au evaluat un tânăr de…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Peste 150 de dosare mai vechi de 8 ani la instanțele din aria Curții de Apel Alba Iulia. ”Stocul” de cauze cu autori necunoscuți

Publicat

judecătorii curții de apel alba iulia suspendă protestele, după ce

Inspecția judiciară a relizat o serie controale asupra instanțelor de judecată din România, pe circumscripțiile Curților de Apel din țară. Inspectorii au căutat câte dosare mai vechi de opt ani se aflau pe rolul curților de apel, în 2024. De asemenea, au vrut să vadă și câte dosare cu autori necunoscuți, sunt pe raza parchetelor de pe lângă curțile de apel. 

Potrivit rapoartelor întocmite de Inspecția Judiciară, la final de 2024, în circumscripția Curții de Apel Alba…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe