Connect with us

ACTUALITATE

Amenzi de peste 70.000 de lei, după o razie de amploare a polițiștilor botoșăneni

Publicat

politie e1641206727110.jpg

La sfârșitul săptămânii trecute, polițiștii botoșăneni au organizat acțiuni în întreg județul Botoșani atât pentru prevenirea accidentelor rutiere cât și pentru asigurarea unui climat de ordine si siguranță publică.

Astfel, acțiunile polițiștilor au vizat monitorizarea traficului rutier și verificarea zonelor predispuse la comiterea de fapte antisociale, cum ar fi infracțiunile de furt din buzunare, bagaje și unități comerciale, aceștia acționând în zona piețelor, a stațiilor de transport în comun, bazarul municipal, centrul vechi al municipiului Botoșani și străzile adiacente.

De asemenea, s-au verificat discotecile și barurile cu program prelungit, precum și alte unități unde se concentrează un aflux mare de persoane.

În cadrul activităților desfășurate au fost legitimate peste 600 de persoane, controlate aproximativ 100 de autovehicule și 46 de unități economice, iar în urma neregulilor constatate au fost aplicate peste 140 de sancțiuni contravenționale în valoare de peste 70.000 de lei.

Din totalul sancțiunilor aplicate, 35 au fost aplicate pentru nerespctarea prevederilor Legii 61 din 1991 R pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice.

 Urmăriți știrile Botosani24.ro și pe Google News

 

Vezi mai mult pe Botosani24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Spectacol plin de emoție și aventură la Teatrul „Vasilache”: Întâmplări din Pădurea Veselă îi așteaptă pe cei mici și mari

Publicat

spectacol plin de emoție și aventură la teatrul „vasilache”: Întâmplări

Publicitate

Teatrul pentru Copii și Tineret „Vasilache” din Botoșani îi invită pe iubitorii de povești, joi, 13 noiembrie 2025, de la ora 18:00, și duminică, 16 noiembrie 2025, de la orele 11:00 și 12:30, să se bucure de spectacolul „Întâmplări din Pădurea Veselă”, o producție inspirată din fabule îndrăgite, pusă în scenă cu farmec și creativitate.

Spectacolul poartă semnătura regizoarei Lenuş Teodora Moraru, care semnează și dramatizarea…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani: Fostul primar al comunei Mihai Eminescu, acuzat de luare de mită, și-a recunoscut vinovăția în fața procurorilor

Publicat

botoșani: fostul primar al comunei mihai eminescu, acuzat de luare

Publicitate

Fostul primar al comunei Mihai Eminescu din judeţul Botoşani, Verginel Dumitru Gireadă, va fi judecat pentru luare de mită în formă continuată, după ce a semnat cu procurorii Serviciului Teritorial Suceava al Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA) un acord de recunoaştere a vinovăţiei, se arată într-un comunicat de presă transmis, marţi, de DNA.

Potrivit sursei citate, instanţa sesizată cu privire la acordul de recunoaştere a vinovăţiei în…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Lăsatul Secului pentru Postul Crăciunului 2025, săptămâna aceasta

Publicat

lăsatul secului pentru postul crăciunului 2025, săptămâna aceasta

Publicitate

Conform calendarului ortodox și pravilelor bisericești, aflăm că în acest an se lasă sec pe data de 13 noiembrie și nu pe 14, așa cum suntem obișnuiți. Însă, dacă ziua de 14 noiembrie cade într-o zi de post (vineri, în acest caz), lăsatul secului va fi înainte cu o zi, adică pe 13 noiembrie, postului adunându-i-se și ziua de vineri, când postim în mod obişnuit.

Deși cuvântul „sec” din sintagma „lăsatul secului” este înțeles ca…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

O femeie în vârstă de 78 de ani, din Coțușca, este căutată de familie și de polițiști după ce a plecat de acasă și nu s-a mai întors

Publicat

o femeie în vârstă de 78 de ani, din coțușca,

Publicitate

Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani, Temciuc Viorica, născută la data de 29 noiembrie 1946 în localitatea Coțușca, județul Botoșani, cu domiciliul în Putureni, a fost văzută ultima dată în cursul zilei de 11 noiembrie 2025, în jurul orei 11:37, când a plecat voluntar de la domiciliu din municipiul Botoșani și nu a mai revenit.

Semnalmente

Femeia are o înălțime de aproximativ 1,60 m, greutate de circa 45 kg, constitutie…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe